Російська делегація, очолювана прем’єром Володимиром Путіним, прибула у середу до Дохи для переговорів із катарськими та іранськими урядовцями з приводу серйозного поглиблення співпраці в експорті природного газу. Ці три країни, найбільші видобувники газу у світі, домовляються, як об’єднати зусилля, вже вдруге менш як за місяць, і це викликає побоювання, що вони можуть почати впливати на світові ціни на газ.
Володимир Путін напередодні заперечував плани створення «газового ОПЕК». Під час зустрічі щойно в вівторок із прем’єр-міністром Єгипту Ахмедом Назіфом Володимир Путін заяви: «Ми знаємо про занепокоєння і навіть страхи, які лунають із боку деяких країн-споживачів енергоносіїв – для цих країн немає ніяких підстав для цих побоювань».
Він особливо наголосив: «Росія не має намірів створювати «газовий ОПЕК».
Путін також додав, що країни-видобувачі енергоносіїв повинні координувати свої зусилля для «кращого постачання світових ринків вуглеводною сировиною».
Іще у 2007 році Іран заявляв про плани створити об’єднання видобувників газу у складі 16 країн.
Спочатку планувалося, що про започаткування «газового картелю» мали оголосити 17–18 листопада в Москві. Але потім представник російського «Газпрому» повідомив 3 листопада, що така зустріч переноситься на наступний, 2009 рік, оскільки сторони ще не виробили «спільних позицій».
Про що домовилися в Катарі
Якщо раніше Іран не бажав допускати іноземних інвесторів на свої газові родовища, – а ця країна, незважаючи на величезні запаси газу, імпортує його через свою нерозвинену видобувну інфраструктуру, – то нині нібито все змінюється.
Так само й Катар не бажав раніше йти в долю з іншими країнами на своїх газопереробних потужностях для виробництва зрідженого газу, але тепер також змінює свою позицію.
Неназване джерело, на яке посилається російська газета «Комерсант», вже повідомило, що в катарській столиці в середу йшлося про створення спільного підприємства газових компаній Росії, Ірану та Катару, від прибутків якого ці компанії отримають по 30 відсотків.
В рамках проекту планується створити інфраструктуру видобутку газу на газовому родовищі Південний Парс в Ірані, найбільшому в світі з 14 трильйонами кубічних метрів газу, і збудувати дном Перської затоки газогін до Катару, де спорудять величезний комбінат для виробництва зрідженого природного газу.
Хто отримає решту 10 відсотків прибутку, не повідомляється.
Учасники «газової трійки» не хочуть казати всю правду, бо не на часі
Раніше сьогодні керівник «Газпрому» Олексій Міллер «заспокоїв» Європу своїми очікуваннями, що з початку 2009 року ціни на газ у світі почнуть знижуватися разом зі зниженням цін на нафту.
Присутній разом із ним у російському Уренгої представник німецької компанії БАСФ Юрґен Гамберт навіть уточнив, що для німців ціна знизиться у другому кварталі 2009 року.
На початок жовтня цього року експортна ціна для країн Європи сягнула була рекордного рівня – понад 500 доларів за тисячу кубічних метрів газу.
Однак експерти не виключають, що зниження публічного рівня пропаганди навколо створення «газової ОПЕК» пов’язане з низкою причин.
Одна з головних – та, що на практиці відразу, негайно втілити такий картель у дійсність неможливо за переважання наземних газогонів, бо й оперативно змінити напрямки постачання газу та споживачів за такої інфраструктури також не реально.
Простіше робити це при транспортуванні зрідженого газу, бо танкери можна посилати майже як хочеш і куди хочеш.
Тобто для реального створення «газової ОПЕК» потрібен час – за оцінками експертів, за нинішніх темпів десь 10 років.
Тому, мабуть, його учасники, особливо Росія, вирішили не дуже шуміти.
Та й Європейський Союз уже попередив, що в разі таких кроків він перегляне свою енергетичну політику, так що ймовірний газовий картель ризикує залишитися без головного покупця.
(Прага – Київ)