Київ – Виставка «Творці незалежності» Бориса Плаксія відкрилась у музеї Кавалерідзе, що на Подолі в Києві. Експозиція портретів нараховує більше 100 полотен. Минулого року за цю роботу художник отримав Національну премію імені Тараса Шевченка.
Галерея портретів найвидатніших борців за незалежність України, написана Борисом Плаксієм, виставляється уже вдев’яте – традиційно напередодні 24 серпня.
На портретах Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл, Слава Стецько, Алла Горська, Симон Петлюра, Василь Симоненко, Іван Драч і ще багато яскравих особистостей, які закарбували своє ім’я в українській історії.
В одній особі художник і психолог
Ідея написати галерею портретів українців, які боролись за незалежність, належить Ростиславу Синьку, відомому сценаристу, кінорежисеру, директору музею Кавалерідзе. У 1999 році в музеї відбулась перша виставка.
Справжня слава ще попереду
Художник Борис Плаксій живе у скромній квартирі на Оболоні у Києві. З-поміж інших це помешкання вирізняється величезною кількістю картин, які, здається, просто розпирають стіни своєю потужною енергетикою.
Борис Плаксій – людина дуже скромна, веде самотнє життя, інтерв’ю не дає. Весь свій час він присвячує творчості. Ще до минулого року інформацію про Плаксія можна було знайти хіба що в архівах КДБ.
У квітні 1968 року Борис Плаксій підписав лист-протест 139-ти патріотів з числа української інтелігенції проти наступу сталінізму. Після цього почались переслідування.
Як художник-оформлювач працював з відомими правозахисниками Аллою Горською та Віктором Зарецьким. Пізніше Аллу Горську вбили за загадкових обставин. Як вважають друзі, її вбили за її переконання.
Саме Борис Плаксій у 80-их розписував кафе «Хрещатий яр» на розі вулиць Прорізної і Хрещатика у Києві. На панно художник увічнив українську поетичну школу: Тичину, Рильського, Бажана і, звичайно, Шевченка. Комусь владі ці живописні панно здались надто націоналістичними. І за одну ніч їх знищили – просто зішкребли зі стіни. Це стало для митця страшним ударом.
Однак художник виявився сильнішим від режиму.
Інший відомий український художник, людина, що увійшла до сотні геніїв світу, Іван Марчук назвав Бориса Плаксія «людиною тисячоліття».
Україна лише наближається до належної оцінки та визнання творчості Плаксія.