Занепокоєння, зокрема, викликають наміри російської сторони визнавати документи, видані фактичною владою цих невизнаних республік. Цим порушуються загальновизнані норми і принципи міжнародного права, наголошено в коментарі речника МЗС України.
Згадані дії продовжують деструктивну лінію Росії на руйнування домовленостей, досягнених головами держав – учасниць СНД в січні 1996 року, якими було запроваджено заборону здійснювати торговельно-економічні, фінансові, транспортні, військово-технічні та інших зв’язки з абхазькою стороною, вважають у Києві. Росія нещодавно оголосила, що виходить із режиму цієї заборони.
Такі невиважені кроки ставлять під загрозу процес мирного врегулювання в регіоні, а також суперечать статусові Російської Федерації як посередника, що входить до Групи друзів Генерального Секретаря ООН у справі Грузії, заявляє українське зовнішньополітичне відомство.
Україна підтверджує підтримку територіальної цілісності і суверенітету Грузії та висловлює переконання, що розв’язок цих конфліктів необхідно шукати винятково в рамках переговорного процесу, мовиться в коментарі.
Україна закликає Російську Федерацію переглянути ухвалені рішення та зосередити зусилля на сприянні всебічному врегулюванню цих конфліктів на основі збереження територіальної цілісності Грузії.
У середу Росія оголосила, що на вказівку президента Володимира Путіна зміцнить свою співпрацю з Абхазією і Південною Осетією в торговельній, культурній та інших галузях, а також надасть «повний захист» тамтешнім російським громадянам – ідеться про місцевих мешканців, яким Росія масово надавала своє громадянство. Москва також має намір визнавати документи, що їх видають фактичні органи влади самопроголошених республік на території Грузії, і юридичні особи, зареєстровані в цих регіонах.
Це рішення Росії вже викликало занепокоєння, зокрема, Організації з безпеки і співпраці в Європі, НАТО, Європейського Союзу та США, які закликають Москву відмовитися від таких кроків і підтверджують свою підтримку суверенітету і територіальної цілісності Грузії.
На початку наступного тижня це питання також має розглянути надзвичайне засідання Ради Безпеки ООН.
У Тбілісі ці дії Москви вважають порушенням суверенітету Грузії і кроком до анексії Росією сепаратистських грузинських територій.
Росія ж стверджує, що не має таких намірів і що ці її дії принесуть регіонові стабільність, а не підірвуть її.
Матеріали до теми:
Кондоліза Райс «дуже занепокоєна» рішенням Росії посилити співпрацю з грузинськими сепаратистами США, НАТО й ЄС закликають Росію відмовитися від зміцнення зв’язків із Абхазією й Південною Осетією Росія каже, що готова до нормалізації відносин із Грузією, і закликає її зробити кроки назустріч НАТО підтримує Грузію у зв’язку з позицією Росії щодо Абхазії та Південної Осетії У ПАРЄ пропонують вивести російських миротворців із Абхазії і замінити їх на «справді безсторонніх» миротворців ООН Захід непокоїть те, що Росія підтримує самопроголошені Абхазію та Південну Осетією Грузія скликає позачергове засідання Ради Безпеки ООН, щоб обговорити російську ініціативу щодо Абхазії та Південної Осетії Міхеїл Саакашвілі: Міжнародна спільнота має не дозволити Росії анексувати Абхазію та Південну Осетію Євросоюз і НАТО стурбовані рішенням Москви зміцнювати контакти з Південною Осетією та Абхазією Генеральний секретар НАТО стурбований діями Росії щодо самопроголошених республік Росія посилить співпрацю з Абхазією та Південною Осетією