Керівники «Нафтогазу» та «Газпрому» домовилися, що «Нафтогаз» оформить і оплатить поставки газу з 1 січня до 1 березня цього року «за чинною на початок року схемою». Після цього зі схем газових поставок остаточно мають зникнути «УкрГаз-Енерго» та «РосУкрЕнерго».
До того ж, як заявляла Юлія Тимошенко, від створення нових посередників – спільних підприємств між «Нафтогазом» та «Газпромом», про які домовилися в лютому президенти України і Росії, вона теж відмовиться.
Замість них Тимошенко планує запропонувати дочірнім компаніям «Газпрому» отримати ліцензії на 25 відсотків українського внутрішнього ринку. Саме стільки має «Газпром» у компанії «УкрГазЕнерго», яка забезпечувала український ринок газу дотепер.
Однак знову ж таки жодних документів сторони не підписували.
Експерти: консолідувати українську позицію, поки конфлікт не розморозився
Вчорашні домовленості між «Газпромом» та «Нафтогазом» є проміжними і за великим рахунком не вирішили конфлікту, а заморозили його, вважає віце-президент фонду «Стратегія-1» Михайло Гончар. Але, каже він, можна говорити про тактичну перемогу української сторони.
«Безперечно, позитивом є те, що сторони сядуть за стіл переговорів. Безперечно, позитивом є те, що вперше за 16 років українська сторона зуміла витримати психологічний удар з боку російської газової монополії, тим більше перебуваючи в деконсолідованому стані, на відміну від російської позиції, яка була концентрованою і де майже не було розбіжностей, українська сторона демонструвала притаманний їй спектр всіляких підходів, починаючи від позиції про спільні підприємства, а закінчуючи позицією „Нафтогазу“», – вважає аналітик.
За час, на який відкладені переговори з «Газпромом», українська влада мала б, по-перше, консолідувати свою позицію, а по-друге, заручитися підтримкою Європейського Союзу, вважає експерт з енергетичних питань Олена Вітер.
«На офіційному рівні ЄС, звичайно, не зможе стати на якусь сторону в конфлікті – він стверджує, що це ситуація навіть міжкооперативна, але на неофіційному рівні є можливості здобути підтримку Євросоюзу і, маючи ці фактори, вже виступати на переговори з „Газпромом“ на нових умовах. Можна передбачити, що, починаючи з весни, конфлікт знову розгориться, оскільки ні українська, ні російська сторони не збираються поступатися», – каже експерт.
І домовлялись без паперів, і заплатили без паперів
Від початку тижня «Газпром» скорочував Україні поставки газу аж на 50 відсотків. Російська сторона пояснила своє рішення тим, що не було врегульоване питання заборгованості за спожитий газ і не підписані контракти на 2008 рік.
Уряд своєю постановою доручив «Нафтогазові» розрахуватися за газ, спожитий цього року, на безконтрактній основі, оскільки в такий спосіб Україна зможе розрахуватися за газ за ціною 179,5 доларів за тисячу кубів, а не по 315 доларів, на чому раніше наполягав «Газпром».
Натомість у Секретаріаті Президента називали такий механізм незрозумілим – як, мовляв, платити за газ без паперів?
Голова президентського Секретаріату також спростовує, нібито російський і український президенти обговорювали можливість постачання газу в Україну за ціною 315 доларів за тисячу кубометрів.
Матеріали до теми:
Віктор Балога: Юлія Тимошенко спотворила зміст домовленостей Президентів України та Росії в листі до Віктора Ющенка Тимошенко не збирається повністю виконувати газові домовленості Ющенка і Путіна
«Газпром» домовився з «Нафтогазом» і зняв обмеження на газ для України
Прем’єр-міністр України: «Нафтогаз» і «Газпром» відновили газові переговори Юлія Тимошенко: Україна забезпечить безперебійний транзит газу до Європи; «Газпром»: Україна почала скорочувати транзит Прем’єр-міністр заявляє про забезпеченість України природним газом
Віктор Ющенко вимагає від Прем’єра Юлії Тимошенко негайного продовження газових переговорів із Росією Газпром» наполовину скоротив постачання газу до України й не виключає подальших скорочень
«Газпром» має намір скоротити поставки газу до України ще на 25%, «Нафтогаз» застерігає, що може обмежити газовий транзит, за який Росія не платить Європа закликає Україну й Росію залагодити газову суперечку і готує скоординовану відповідь Заяви «Газпрому» про борги України аналогічні претензіям Києва щодо відсутності оплати за транзит російського газу – речник «Нафтогазу України» Головним чинником напруженості в українсько-російських газових відносинах є компанії-посередники – речник «Нафтогазу України» «Газпром» заявив про недопуск представників швейцарської компанії SGS на українські газовимірювальні станції для моніторингу транзиту газу Віктор Ющенко та Володимир Путін обговорили виконання домовленостей у газовій сфері
Від слів до діла. «Газпром» скоротив газові поставки Нинішній конфлікт із «Газпромом» відволікає Україну від вирішення стратегічних питань в енергетиці – британський експерт
Олександр Турчинов: Російський «Газпром» не сплачує за транзит російського газу по території України з грудня минулого року Президент України: Для вирішення газової кризи потрібні динамічні переговори з Росією «УкрГаз-Енерго» стверджує, що є єдиною компанією в Україні, яка нині має законне право імпортувати газ Російський «Газпром» скоротив постачання газу до України вже на 35 відсотків «Газпром» скоротив постачання газу в Україну ще на 10%, а загалом на 35% Європейська Комісія вірить «Газпромові» і закликає сторони російсько-українського газового конфлікту вирішити його Російський «Газпром» надав «Нафтогазу України» новий проект угоди про розвиток відносин у газовій сфері Володимир Огризко: Український уряд досі не отримав від російського «Газпрому» пояснень у зв’язку з обмеженням постачання газу в Україну Договори на постачання у цьому році газу до України ще не підписані – речник російського «Газпрому»
Юлія Тимошенко заявляє про ліквідацію посередників на ринку газу і впевнена, що Росія не перекриє газ «Газпром» знову погрожує припинити з понеділка постачання російського газу в Україну через провал переговорів Олександр Турчинов: Останні заяви «Газпрому» є спробою повернути посередників на український ринок Ющенко: Напруженість у газових відносинах із Росією поки що зняли; «Газпром»: Проблеми з газом для України тільки загострюються «Газпром»: Проблеми з газом для України тільки загострюються Напруженість у газових відносинах із Росією поки що зняли, вважає Президент Олександр Турчинов: Уряд далі наполягає на усуненні посередників із газового ринку Уряд подав Президентові звіт про погашення газових боргів перед Росією в письмовому вигляді Олександр Турчинов: Україна повністю погасила борг за газ, спожитий у минулому році
В Україні знову запахло газом. З усіх боків Російський «Газпром» може від понеділка, 3 березня, на чверть скоротити постачання газу в Україну