Міхеї Саакашвілі і Віктор Ющенко
(архівне фото)
Ці слова президента Грузії Міхеїла Саакашвілі про необхідність швидкої реакції європейської спільноти на дії Росії щодо підтримки сепаратистських режимів в Абхазії та Південній Осетії, сказані в інтерв’ю агентству «Ройтерз», цілком можна віднести й до України, вважають аналітики.
Адже навряд чи якусь іншу країну Росія настільки наполегливо зараховує до зони своїх геополітичних інтересів. А якими засобами Росія готова відстоювати свої ці свої інтереси, свідчить загострення ситуації навколо Абхазії і Південної Осетії.
Козацькі угруповання збираються воювати не лише в Грузії, але й у Криму?
Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос вважає, що сьогодні Росія намагається реалізувати в Грузії свої імперські амбіції, поглинувши Абхазію та Південну Осетію. Але оскільки офіційна Москва не може кинути відвертий виклик світовому співтовариству, вона здійснює свої наміри завуальовано, прикриваючись захистом інтересів російських громадян у цих республіках, тобто місцевих мешканців, яким Росія понароздавала своє громадянство.
А от воєнізовані угруповання російських козаків, формально не пов’язані зі владою Росії, але заохочувані й підтримувані нею, прямо заявляють про можливість і необхідність воєнних дій на території Грузії. Це є дуже небезпечним і для України, каже Ігор Семиволос.
«Вони говорять про ці території, але так само говорять про Крим. У цьому послідовному списку територій, де вони збираються вести війну проти грузинів або проти української влади, вони згадують і Крим. І в цьому сенсі очевидно, що це створює реальну небезпеку для України», – наголошує фахівець.
Російські паспорти в Абхазії і Південній Осетії «роздавали мішками»
Політолог Ігор Лосєв вказує на ще один механізм російського впливу, який реалізується в Криму так само, як у сепаратистських республіках Грузії, – це роздача російських паспортів на цих територіях.
«Ті росіяни, які тікають до Росії з таких дуже «дружніх» до Росії держав, як Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, коли повертаються на історичну батьківщину, роками не можуть отримати російське громадянство. А в Абхазії і в Південній Осетії людям роздавали російські паспорти мішками. А тепер Росія каже: це наші громадяни, наше військо повинне їх захищати. Ну, як колись Адольф Алоїзович Гітлер захищав судетських німців, внаслідок чого з мапи Європи зникла держава Чехословаччина. Звичайно, це може бути застосовано і проти України, і проти Молдови, і проти будь-якої іншої держави на пострадянському просторі. Є люди в нас, у Криму, які мають російські паспорти, таких людей чимало. Є люди, які мають по два паспорти – російський і український», – нагадує політолог.
Зрештою, вважає він, будь-яка держава має право роздавати будь-кому свої паспорти. Та водночас будь-яка держава має право депортувати зі своєї території іноземців, якщо ті порушують її закони або загрожують національній безпеці.
Матеріали до теми:
Чому саме тепер загострилася ситуація довкола Абхазії? ООН висловлює стурбованість черговим погіршенням російсько-грузинських відносин ООН висловлює стурбованість черговим погіршенням російсько-грузинських відносин Президенти України і Грузії занепокоєні намаганнями Росії поставити під сумнів територіальну цілісність Грузії Україна і Грузія закликають Росію відмовитися від реалізації проголошених планів щодо Абхазії та Південної Осетії Введення Росією додаткових військових сил до Абхазії викликало гострі реакції в Тбілісі «Якщо уникнути агресії не вдасться, то Збройні Сили Грузії захищатимуть свою Батьківщину» – Гіорг Тарґамадзе «Таких агресивних заяв (Росії), які упродовж останніх кількох тижнів чуємо, ми раніше не чули» – Давид Какабадзе НАТО стежить за рухом російських військ в Абхазії Росія нарощує свої миротворчі сили в Абхазії та Південній Осетії Грузія готується до воєнної операції в Абхазії, заявляє МЗС Росії Україна серйозно стурбована деструктивною лінією Росії і її невиваженими кроками щодо Абхазії й Південної Осетії Кондоліза Райс «дуже занепокоєна» рішенням Росії посилити співпрацю з грузинськими сепаратистами США, НАТО й ЄС закликають Росію відмовитися від зміцнення зв’язків із Абхазією й Південною Осетією