Переглянути їх змогли учасники громадських історичних слухань на тему «Українська повстанська армія. Слід в історії». Ці слухання спільно провели Служба безпеки України та Український інститут національної пам’яті. Участь у них взяли члени робочої групи, створеної при СБУ для вивчення архівних документів, представники громадських організацій та ЗМІ.
Основою досліджень є не ідеологічні настанови, а документи
«Той ривок, який зробила наша українська наука, починаючи від 1991 року, феноменальний. Раніше праці не містили посилання на документи: що казали, те і писали. Тепер нарешті ми можемо бачити різні думки. Публікуються багато точок зору, їх можна порівнювати. Ці точки зору базуються не просто на якихось там ідеологічних настановах, а саме на документах», – зазначив Олександр Іщук.
Документи свідчать: УПА, яку масово підтримувало населення, боролася за незалежну Україну
Радник голови СБУ, науковець Володимир В’ятрович стверджує, що оприлюднення невідомих раніше документів стане проривом у дослідженні історії УПА та її ролі в українській історії:
За його словами, матеріали з архівів СБУ будуть далі представлені на фотовиставці «Українська повстанська армія. Історія нескорених». Працівники СБУ та Інституту національної пам’яті планують представити цю фотовиставку в багатьох містах України, а особливо на Сході та Півдні, де в уявленнях про УПА досі панують стереотипи радянської доби.