«Ми відійшли від норми, що потрібно ухвалювати окремий законопроект про опозицію. Це свідчить про те, що країна десь на грані тоталітаризму. Ми пропонуємо піти нормальним шляхом, який є у всіх країнах Євросоюзу, – це дуже чітке регламентування прав і можливостей опозиції в законі про регламент. І тому ми зараз уже подали такий законопроект, в якому є такі основні норми. Якщо цей законопроект нормально пройде, ми будемо узгоджувати на погоджувальній раді з нашими колегами з більшості, які саме норми треба буде ще дозакріплювати», – зазначив Тарас Чорновіл.
Коаліція хоче опозицію узаконити
Коаліціянти ж, навпаки, хочуть закріпити свої відносини з опозицією законом. Тим більше, що його проектна початку минулого року уже пройшов перше читання у парламенті.
Представник Блоку Юлії Тимошенко Олег Ляшко заявив: «Дії опозиції мають бути чітко регламентовані законом. Ми за те, щоб такий закон був ухвалений. Основні положення цього документу: це і можливість функціонування опозиційного уряду, і можливість впливу опозиції на формування керівних органів Рахункової палати, керівництва ВР, керівництва комітетів, можливість контролю представників опозиції в парламенті за діяльністю уряду через можливість займати посади у Рахунковій палаті».
Умовна опозиція?
Опозиція – це протиставлення одних поглядів чи дій у політиці іншим, партія або група, що виступає врозріз із думкою більшості або з панівною думкою і формулює альтернативну політичну формулу, інший спосіб вирішення проблем. Така опозиція, на думку політичного експерта і віднедавна радника голови Верховної Ради Костя Бондаренка, в Україні відсутня.
«Можна говорити про те, що в Україні існує опозиційний уряд, але він бездіяльний. В Україні існують політичні сили, які не входять до уряду, але в той же час ці сили допущені до керівництва на різних рівнях і здійснюють владу чи контроль або над окремими регіонами, або над окремими галузями. Тому, я думаю, що наразі не можна говорити про наявність опозиції. Опозиція в Україні на сьогоднішній день є десь такою, якою вона була наприкінці 90 років: неструктурованою, неоформленою, умовною опозицією», – зауважив Кость Бондаренко.
За кількістю парламентських крісел опозиція не надто поступається більшості. До того ж, представники Блоку Литвина наполягають, що вони не є ні коаліцією, ні опозицією.
Що Ви думаєте з цього приводу? Поділіться Вашою думкою. Пишіть на адресу: ukrwebmaster@rferl.org