Траян Бесеску: У все це важко повірити, але після того, як мене усунули від влади, румунські парламентарі змінили закон про вибори. Згідно з цими змінами, Президентові легше стало оголосити імпічмент, але й водночас поставлені жорсткіші умови для збереження Президента на його посаді. Створений дисбаланс між легким відкликанням президентської влади і важким утриманням її.
Ба більше: парламент ухвалив постанову, згідно з якою він перебирає на себе право вирішувати долю Президента. Отож я думаю, що якби я пішов у відставку, парламент ухвалив би закони, щоб не дати мені можливості знову брати участь у виборах.
Радіо Свобода: Ви вимагаєте розмежування бізнесу і політики. Як Ви ставитеся до ухвалення нових законів про фінансування партій, які зроблять стосунки між бізнесом і політикою прозорішими?
Траян Бесеску: Я не вимагаю відокремити бізнес від політики. Вони не можуть жити один без одного, і політики повинні завжди відчувати пульс бізнесових кіл. Я хочу відірвати олігархів від політики.
Не слід плутати олігархів із бізнесом. Є ті, хто розбагатів завдяки урядовому сприянню. Розбагатівши, вони тепер наказують політикам, тим, кого підтримують олігархи. Ці політики стали маріонетками певних бізнесменів.
Чого я вимагаю? Люди, що здобули велике багатство завдяки законам, які служать інтересам певних людей, а не інтересам громадськості, — ці дуже багаті люди мають зрозуміти, що вони не контролюють політичну владу країни. Що сьогодні загрожує Румунії? Те, що політичні рішення ухвалюють не ті, кого обрав народ, а політики поводяться як мавпи, виконуючи бажання поодиноких багатіїв.
Радіо Свобода: Дехто в Румунії говорить, що Ви є одним із них і що сьогоднішня ситуація — це просто ваші внутрішні розборки, але всі ви — члени одного табору.
Траян Бесеску: Я вас запевняю: я вільна людина, незалежна, я не маю непрозорих зв’язків із бізнес-колами. Я говорю і роблю те, що роблю, бо вірю, що так повинно бути в Румунії. Мене ніхто до цього не підштовхує. Я маю великий обов’язок перед румунським народом. Я їм обіцяв змінити Румунію — вимести з усіх владних структур усе лихо перехідного часу.
Радіо Свобода: Якщо Ви залишитеся в президентському палаці після 19 травня, чи Ви не боїтеся, що станете ізольованим Президентом, який потребує референдумів, щоб його почув народ?
Траян Бесеску: Якщо я виграю референдум, парламент мусить рахуватися з моїми ініціативами і втілювати їх у життя для румунів. Якщо переможе парламент, значить, я помилився в своїх поглядах. Однак я не маю сумнівів щодо себе.
Радіо Свобода: Ви натякали, що Ваш імпічмент міг бути керованим іззовні, зокрема, зі сходу, з Росії. Чи є якісь непевні орієнтири в закордонній політиці Румунії, що їх прагнуть запровадити деякі політики?
Траян Бесеску: Дехто тисне, щоб мати привілейовані стосунки з Російською Федерацією, і я не проти такого напрямку. Але я відкидаю майбутній кошт таких стосунків. Суть моєї програми щодо закордонної політики полягає в тому, щоб витягнути Румунію з сірої зони. СРСР контролював мою країну 50 років. Пізніше Румунія прожила наступних 17 перехідних років, суттєво відчуваючи цей вплив свого недавнього минулого.
Мій підхід — повернутися на 180 градусів до Заходу. Створити стратегічне партнерство зі США з одного боку, з іншого — йти прискореним темпом до Європейського Союзу. Це і сталося: 1 січня 2007 року ми стали членом ЄС. Щодо стосунків зі сходом — я підтримую справедливі економічні стосунки. Все. Щодо іншого, то наше майбутнє пов’язане з Заходом, а не зі Сходом.
Радіо Свобода: Чи можна порівняти сьогоднішню ситуацію в Румунії з ситуацією в Україні?
Траян Бесеску: Ні. Тут немає жодного зв’язку. Без сумнівів, Румунія — це демократія, яка будувалася впродовж останніх 17 років. Ми не говоримо про якесь повернення назад. Сьогоднішня криза — це просто мить, у якій країна зробить крок уперед, вийшовши з неї. Ця криза, ймовірно, виринула як реакція на непередбачені, швидкі перетворення, яких я вимагав і на чому наполягав. Завдяки цьому ми йдемо вперед.