Іран –- один з затриманих
британських моряків біля мапи Перської
затоки. Зображення з іранського
телеканалу Al-Alam. 2 квітня 2007 р.
Британські моряки не є військовополоненими
Радіо Свобода звернулось до пана Геймана із запитанням про те, яких правил мають дотримуватися британські моряки в ситуації, в якій вони опинилися. Експерт відповів, що ця ситуація є дуже складною для цих моряків. Однак вони, каже він, не є військовополоненими. Солдатів взяли в перебігу цивільно-правової суперечки, яку вирішують у звичайних судах. Їх заарештували, але їх не захоплювали в полон, а це вже дещо інше... Ситуація ускладнюється тим, що до моряків не мають доступу чиновники британського посольства.
Посмішки заарештованих британців ще нічого не означають
Багатьох дещо здивувала поведінка британських моряків. У сюжетах, які демонструє іранське телебачення, вони посміхаються, почуваються розкуто. Британський експерт Чарльз Гейман пояснює це тим, що з моряками справді поводяться гуманно. До того ж, військовики знають, що це цивільна справа. З іншого боку, в цій ситуації іранцям дуже легко зіграти на громадськість. Вони можуть дістати кадри, де моряки посміхаються, в моменти, коли за ними немає нагляду, коли вони просто розслаблені. Моряки не можуть 24 години на добу сидіти з грізним виглядом обличчя. Це б не сприяло збереженню морального духу, вважає експерт.
До речі, торкаючись цього ж аспекту, британська преса зауважує, що заяви і поведінка британських моряків ще нічого не означають. Це може бути своєрідною грою. Мовляв, ви хочете почути від нас, що ми порушили іранський морський кордон? Будь ласка, ми скажемо що завгодно – лишень відчепіться від нас.
Моряки не йшли воювати
На запитання про те, як цей інцидент вплине на імідж військовиків Великої Британії, Чарльз Гейман каже, що в цій делікатній ситуації більшість людей у всьому світі розуміють реалії, в яких все це відбувається. Заарештовані моряки справді в дуже складній ситуації. Вони не мали спорядження для ведення військових дій. Вони не мали нічого, щоб належним чином захистити себе. Вони мали лише стрілецьку зброю, в той час як їх оточили човни з кулеметами і значно важчим озброєнням.
Чарльз Гейман в інтерв’ю Радіо Свобода висловив сподівання, що морські піхотинці успішно повернуться до Великої Британії, а всю цю історію розглядатимуть, як порівняно незначний територіальний інцидент. Такі інциденти трапляються постійно. А йти на військові зіткнення у Великій Британії ніхто не хоче, вважає британський експерт із лондонського аналітичного видання "Джейнс".
Матеріали до теми:
Протистояння між Великою Британією та Іраном після арешту британських моряків триває Лондон просить ООН допомогти у звільненні британських моряків, затриманих Іраном Іранське телебачення показало затриманих британських моряків Великобританія перериває будь-які відносиниз Іраном, доки він не звільнить затриманих британських моряків Іран затримав 15 представників військово-морських сил Великобританії у Перській затоці