Зворотня сторона листівки про-кремлівської молодіжної організації «Наши», 3 грудня 2007 р. |
(CouresyPhoto) |
Грузія та Україна – поле змагань Росії з Заходом?
Лукас вважає, що ознаки Холодної війни з’явилися вже у суперництві Росії і Заходу на теренах України та Грузії, в колишніх радянських республіках, де перемогли так звані кольорові революції. Можна додати, що у своєму інтерв’ю американському журналові «Тайм» Путін назвав дії США на теренах цих республік «руйнацією їхнього суверенітету».
Хоча інші західні експерти з питань Росії поки-що уникають терміну «Холодна війна», бо він межує у їхніх уявленнях з думками про нову ядерну війну і нові сховища від радіоактивних опадів. Експерт з Центру Стратегічних досліджень у Вашинґтоні, колишній посол США в Україні Стівен Пайфер пояснює це так:
«Я ще сумніваюся у використанні терміну «Холодна війна». Оскільки, на мою думку, Холодна війна викликає уявлення про змагання, яке включає компонент воєнної безпеки, компонент політичний і також економічний та ідеологічний компоненти. І це дійсно перехід за межі. Я не вважаю, що ми вже досягли цього. Мені здається, що все перераховане є проблемами, з яких ми готові співпрацювати».
Ображена Москва посилює свої позиції
Російський експерт Фьодор Лук’янов, редактор впливового московського журналу «Росія в глобальній політиці», вважає, що політика Росії нагадує політику великої держави перед Холодною війною і, головним чином – у 19 столітті, коли великі держави мали свої інтереси і конфліктне переплітання їхнє визначало міжнародну політику. Лук’янов вважає, що Росія скористалася енергетикою і стала на ноги, розминається і прагне стати сильнішою. Москва ображена на приниження її Заходом у 90-і роки і вже не хоче інтеграції з ним, як і Захід в реальності не бажав цього. Росія, на думку Лук’янова, хоче посилити свою незалежну позицію. Він також погодився, що 2007 рік став поворотним.
Чимало експертів відзначили, що після погіршення стосунків Заходу з Росією із-за кольорових революцій в Україні та Грузії, особливо загострили ситуацію два брутальних вбивства – журналістки Анни Політковської та колишнього офіцера російських спецслужб Александра Літвінєнка. Потім були Естонія, нова американська система ПРО. Що ж далі? Американські експерти покищо зупиняються на тому, що Росія дуже прагне бути у центрі уваги, як у часи Холодної війни. Але чи настає нова Холодна війна 21 століття – покаже найближчий час.