«Кремль Корпорейшен»: владна вертикаль чи демократія? |
(ITAR_TASS) |
І зовнішні кроки Путіна на зміцнення його володіння російським політичним всесвітом, включно зі грою у «спадкоємці» – це лише видимі прояви колективного керівництва команди ветеранів КДБ, як її називають сьогодні експерти, «Кремль Корпорейшен».
Привілейована група із п’яти осіб
Ольґа Кріштановская, московський експерт в області політичних еліт, пояснює, хто належить до цієї привілейованої групи, своєрідного «колективного Путіна»: «Я вважаю, що це 5 осіб. Путін, два Іванови, тобто Сєрґей і Віктор, один із керівників адміністрації Кремля Іґорь Сєчін, директор Федеральної служби безпеки Ніколай Патрушев. Ці люди разом із Путіним від самого початку. Разом вони й створили цю модель управління державою і урядом, яка діє і нині».
І справді, Сєчін є одночасно головою державного нафтового гіганту «РосНєфть». Сєрґей Іванов очолює нещодавно створену Об’єднану монополію авіакомпаній. Віктор Іванов керує радою директорів «Алмаз-Антей»,що є державним монополістом у ракетобудуванні. Один син Патрушева є радником у Раді директорів «РосНєфть», а його другий син, Дмітрій, — віце-президент найбільшого в Росії державного банку «Внєшторґбанк».
Нижчі поверхи цієї елітної драбини Росії також створені за принципом підпорядкування головній ідеї авторитарної корпоративності. Йдеться також про губернаторів у регіонах, президентських префектів, таку собі «ієрархію, яка нагадує радянську державну номенклатуру», як характеризує її експерт Кріштановская. Вона ж наголошує, що 26 відсотків нинішньої вищої бюрократії Росії – це вихідці зі служб безпеки чи військових кіл, так звані «силовики».
Якщо вести мову про першу п’ятірку, то варто зауважити, що всі вони вихідці з Санкт-Петербурга, однорідні за ідеологією і однаково бачать стратегію розвитку Росії та зміцнення державної авторитарної корпоративної моделі управління. Страх, що зрадять свої
Для «Кремль Корпорейшен» є надто важливим переконатися, що їхній «колективний Путін» залишиться у зеніті політичної надпотужності і величі також після 2008 року. Чимало речей свідчать про взаємне недовір’я серед «силовиків», вони бояться будь-якого спадкоємця нинішнього глави Кремля, чи буде він вірним посередником у згаданій керівній еліті. Тому такі дивні, на перший погляд, призначення, на кшталт Зубкова, чи поява Путіна на чолі передвиборчого партійного списку «Єдиної Росії». Ця еліта, що вийшла з «шинелі Юрія Андропова», колишнього глави КДБ і глави Кремля, який мріяв створити державну авторитарну корпорацію, конкурентну Заходові, вихована на страху в зраді своїх же. Тому така секретність і маніпуляції зі владою.
Але прагнення необмеженої влади, у чому проявляється і влада Путіна, є оманливим та містично привабливим. Зрозуміло, що ця російська еліта залишиться при владі разом із її «колективним втіленням» і після 2008 року. Але чи не стає вона заручником створеної нею ж ситуації глухого кута замкнутої авторитарної системи правління, що вже закінчувалося крахом для їхніх попередників?