Колишній віце-президент США Альберт Ґор |
(epa) |
Людина впливає на клімат
Цьогорічну премію миру присуджено Альберту Ґору – віце-президенту США в адміністрації Президента Клінтона, якого вже, певно, краще знають на планеті за його наполегливі і масштабні спроби зупинити глобальні кліматичні зміни. Чому саме Альберт Ґор і фахівці ООН відзначені найпрестижнішою світовою відзнакою, говорить президент Норвезького Нобелівського комітету Олле Денболт Мойес: «Цим рішенням наш комітет має за мету поширити знання про вплив людини на клімат і запобігти подальшим негативним наслідкам і для людини, і для довкілля. Ми також вважаємо за необхідне зберегти клімат для майбутнього і таким чином подбати про безпеку людства».
Альберт Ґор насправді є наполегливим у своїх стараннях зупинити зміни у кліматі – настільки наполегливим, що каліфорнійські готелі почали вже класти біля ліжок своїх клієнтів не Біблію, а його книгу «Незручна правда».
Людина відповідає за зміну клімату
Наскільки загрозливою є ця "незручна правда" в інтерв’ю Радіо Свобода розповіла відома еколог, професор Джейн Любченко. Саме її 10 років тому запросили до Білого дому для доповіді про глобальне потепління Біл Клинтон і Альберт Ґор: «Наукові данні неспростовні. Ми знаємо напевно, що потепління употужнюється, і ми абсолютно упевнені, що більша частина відповідальності за це лежить на людині. Оскільки ми спалюємо величезну кількість палива, ми спалюємо ліси, випускаємо вуглець в атмосферу і знаємо напевно, що питома вага вуглецю у повітрі від початку індустріальної революції зросла принаймні на 30%.
Експерт програми розвитку ООН Сергій Волков вважає закономірним і справедливим те, що саме борці за виживання людства отримають Нобелівську премію миру: «Люди нарешті зрозуміли, з одного боку, що ця проблема стоїть перед людством і перед планетою, а з іншого, що дійсно вчасно така значна політична фігура, якою є Ґор, зайнялась цією тематикою. Він зайнявся нею не суто науково, а як політик”.
Експерт Національного екологічного центру Олексій Василюк вважає приємним той факт, що Нобелівська премія нарешті починає торкатись питань, пов"язаних з охороною природи, бо слово "мир" мало хто у світі сприймає як дотичне до охорони довкілля.
Та й справді, хіба може щось більше стосуватись миру на Землі, ніж саме її збереження для наступних поколінь і встановлення миру не лише між народами, але й між землянами та їхньою планетою?
Матеріали до теми:
Нобелівську премію з хімії отримав німець Ґергард Ертль Нобелівська премія з фізики-2007. Комп’ютерна технологія Нобелівську премію у галузі медицини отримали троє вчених зі США та Великобританії Нобелівські премії. Рік 2007