Туреччина -- Демонстранти запалюють
свічки біля портрету вбитого турецького
журналіста, вірменина Гранта Дінка.
Істанбул, 19 січня 2007 р.
Молодий хлопець, затриманий за підозрою в убивстві, нібито признався, що застрелив Гранта Дінка саме за те, що той «образив турків». Під дію 301-ї статті кримінального кодексу Туреччини — про «образу турецького духу» — й потрапляв раніше журналіст.
І нині всесвітньо відомий тепер турецький письменник, лауреат Нобелівської премії Орхан Памук каже про свій народ: «Усі ми певним чином відповідальні за його смерть. А взагалі відповідальні за смерть Дінка ті, хто підтримує 301-у статтю, хто хоче, щоб вона залишалася в кримінальному кодексі. Ті, хто здійснював кампанію проти нього, хто оголошував його ворогом турків, хто робив із нього мішень — вони відповідальні за його смерть».
«Вірменське питання» і свобода слова на шляху до ЄС
«Вірменське питання» є частиною дебатів навколо прагнення Туреччини вступити до ЄС. Чимало європейських політиків заявляють, що Туреччина муситиме визнати масові вбивства вірмен як геноцид, перш ніж зможе стати членом Євросоюзу, хоча це й не є офіційною позицією всього ЄС.
Іще один момент, який у зв’язку з цим непокоїть європейців, — свобода слова. Міжнародний інститут преси у Відні приєднався в понеділок до міжнародного засудження вбивства Гранта Дінка і закликав Туреччину скасувати закони про «образу турецького духу».
А правозахисна організація «Репортери без кордонів» у Парижі прямо заявила, що розслідування вбивства Гранта Дінка і притягнення винних до відповідальності стануть важливим випробуванням зусиль Туреччини на шляху до Європейського Союзу.
І в Брюсселі сподіваються на це, сказав комісар ЄС із розширення Оллі Рен: «Я вірю, що влада Туреччини зробить усе можливе, щоб розслідувати справу і особливо щоб притягнути винних до відповідальності. Демократичне відкрите суспільство не може терпіти такого насильства».
Турецького журналіста, вірменина Гранта Дінка, редактора двомовної газети «Аґос», який виступав за визнання турками геноциду вірмен і за історичне порозуміння між турецьким і вірменським народами, вбили в п’ятницю на порозі його редакції. 17-річний турецький хлопець, якого затримали за записами з камери відеостеження, за повідомленнями, не шкодує про те, що скоїв.