Споживачі купують балони з газом
на газовій станції у Мінську.
Президент Лукашенка з цього приводу готує спеціальну Директиву щодо економії енергоносіїв – це документ, не передбачений Конституцією, який видається лише в екстремальних випадках і є обов’язковим для всіх. Персональну відповідальність за виконання цієї директиви покладено на прем’єр-міністра Білорусі Сяргєя Сідорськага.
Дехто вже перейшов на опалення дровами і тирсою
Уряд уже повернув на перегляд енергобаланс Білорусі на 2007 рік, повідомив віце-президент Національної академії наук Пьотр Віцязь: “Мета цього – збільшити долю місцевих ресурсів, не лише торфу та дерева, а також бурого вугілля та сланців. Завдання стоїть довести цю долю до 15% від загального енергобалансу, в тому числі за рахунок енергії води, вітру і сонця”.
Завдання для житлового господарства в регіонах більш кардинальне – перейти на 60% місцевих видів пального. У багатьох малих містах котли, в яких горіли газ та мазут, погашені, котельні масово переходять на дрова та тирсу.
Це сталося, наприклад, у місті Клімовичи Могільовської області. Голова місцевого житлово-комунального господарства Мікалай Прошка говорить, що його служби перейшли на заготівлю дров: “Створено три бригади, вони укомплектовані і пилами, і вальщиками, у них є транспорт, який забезпечує відвезення, є маніпулятор для механічного завантаження... І на всіх котельних ми маємо резерв. Ми заготовили близько 15 тисяч кубометрів дров”.
Перш за все, необхідні ринкові реформи, а не адаптація старих підприємств
Незалежні білоруські аналітики вважають, що виходом із ситуації є не державна кампанія енергозбереження, а ринкові реформи, приватизація, тому що приватні підприємства краще адаптуються до нових умов. Але білоруський уряд не хоче віддавати контроль над економікою, наголошує економіст Леанід Заіка: “У Білорусі 75% промисловості – це великі й середні державні підприємства, зведені в часи торжества ідей соціалізму, вони мають великі площі та високі столи, їх дуже важко спалити. Радянська модель важко адаптується”.
На думку білоруського лідера Аляксандра Лукашенка, кардинальне вирішення енергетичної проблеми полягає у будівництві власної АЕС, він вже наказав уряду інтенсифікувати підготовчі роботи заради зведення атомної станції.
Матеріали до теми:
Яку перспективу має в Україні біологічне паливо? Європейці за використання відновлювальних джерел енергії. Нафтогазовий конфлікт Білорусі та Росії поховав союзну інтеграцію.