Критика на адресу Росії й Білорусі
Як Меркель, так і Баррозо назвали «неприйнятним» перекривання в односторонньому порядку нафтопроводу, який проходить територією Білорусі.
«Це руйнує довіру. У такий спосіб не можна побудувати справді довірливу співпрацю. Тому ми скажемо як нашим російським партнерам, так і Білорусі про необхідність принаймні інформувати про проблеми, що виникають», — сказала Меркель.
Німецький канцлер та президент Єврокомісії виступили також за форсування спільної енергетичної політики в рамках Європейського союзу, щоб у разі потреби можна було підтримати кожного окремого члена спільноти.
Енергетична безпека, як об’єднавчий чинник
50 років тому, коли тільки-но підписали Римські угоди, західноєвропейські країни об’єдналися навколо ідеї спільного використання сталі та вугілля, нагадала Меркель. Сьогодні таким об’єднавчим чинником, на її думку, є енергетична безпека. Але, продовжила німецький канцлер, кожна країна окремо повинна, у свою чергу, докласти зусиль,щоб зменшити власну залежність від якогось одного постачальника енергоносіїв.
Канцлер Меркель наголосила: «Збільшення конкуренції в енергетичній галузі, ефективніше використання енергії, розвиток відновлювальних видів енергії, диверсифікація – без усього цього не можна досягти енергетичної незалежності».
У середу Єврокомісія планує представити свій стратегічний план в енергетичній галузі. Очікується кілька радикальних пропозицій, серед яких, наприклад, роздрібнення великих концернів заради пожвавлення конкуренції на ринку електричного струму та газу. Меркель виступила за більшу прозорість між виробництвом та транспортуванням енергії. Водночас уряд Німеччини категорично відхиляє ідею примусового роздроблення німецьких енергетичних концернів E.ON і Ruhrgas.