Конфлікт довкола постачання російської нафти на Захід через територію Білорусі доволі швидко набув загальноєвропейського масштабу, зазначають експерти. Адже, за їх даними, частка російської нафти в структурі споживання нафтопродуктів в ЄС становить 25%, а транзит половини від цієї кількості здійснюється через Білорусь. Втім, більшість експертів заспокоюють європейську громадськість і прогнозують швидке розв’язання конфлікту.
Експерт Ради з енергетичної політики Олена Вітер сказала в інтерв’ю Радіо Свобода: «Судячи з поведінки ЄС, з одного боку, який зараз дуже активно намагається підштовхнути Росію і Білорусь до розв’язання конфлікту, і, з іншого боку, якщо спостерігати за поведінкою Росії і Білорусі, які почали таки переговорний процес, то можна сподіватись, що цей конфлікт затягнеться ще на кілька днів, однак не буде мати продовження на кілька тижнів».
В Україні теж почали підраховувати можливі збитки, а достатнього резерву палива немає
Два нафтогони, які з’єднують Росію та Україну, проходять територією Білорусі і на даний момент порожні. Лише на транзиті Україна може у нинішньому році втратити 120 мільйонів доларів, заявив міністр палива та енергетики Юрій Бойко.
Не додає оптимізму й відсутність в Україні значних резервів нафти на чорний день. Чи не спричинить такий стан справ бензинову кризу в Україні? На думку експерта Міжнародного центру перспективних досліджень Бориса Бордюга кризи не буде, якщо російсько-білоруський конфлікт вдасться владнати упродовж найближчих днів. А достатнього резерву палива, на його думку, в державі немає через недостатню наполегливість Кабміну: «Були заяви нового уряду про те, що цей резерв має бути створений. Є відповідні постанови, але за ними розмір резервів нафтопродуктів і нафти є досить незначним. Він не забезпечить сьогодні роботу українських підприємств упродовж навіть двох тижнів».
За інформацією експертів, резерви країн ЄС розраховані на 3-4 місяці перебоїв з постачанням енергоресурсів. Ціни на пальне в Європі уже дещо підвищились, повідомляють оглядачі. Водії Німеччини, побоюючись подорожчання бензину, почали закуповувати більше пального, ніж зазвичай.
А в Україні ціна за літр найпопулярнішого 95-го бензину піднялась місцями на 10-15 копійок.
Якщо російсько-білоруський конфлікт не вичерпається упродовж кількох тижнів, ціни на бензин у Європі почнуть зростати доволі стрімко, прогнозують економісти.
Тим часом, білоруський та російський лідери досягли компромісу щодо нафтового конфлікту, повідомляє прес-служба Олександра Лукашенка. Не пізніше п’ятниці, за погодженням президентів, Мінськ та Москва підпишуть документи, згідно з якими постачання нафти відновиться. Москва цю інформацію поки що не підтверджує, обіцяють, що деталі надійдуть згодом.