Артур Чілінґаров на тлі атомного криголама |
(RadioSvoboda.Ua) |
Російський підводний міні-човен готується до спуску на океанське дно на Північному полюсі 2 серпня 2007 року |
(RadioSvoboda.Ua) |
Минулого тижня експедиція вирушила з російського Мурманська в пошуках геологічних доказів, які дали б Москві право власності на арктичне морське дно.
Лідер експедиції, відомий полярний дослідник і російський законодавець Артур Чілінгаров, сказав, що спуск на морське дно, на глибину 4 кілометри 200 метрів, відбувся без пригод. Навколо було видно жовтяву землю і не було ніяких морських жителів.
Експедиція в пошуках доказів
Кремль не те що вважає нинішню операцію важливою – він надав їй великий пріоритет. Артур Чілінгаров отримав від Владіміра Путіна статус повноважного президентського представника в Антарктиді.
А російський міністр закордонних справ Сергей Лавров відверто сказав, що мета експедиції – науково показати, що полярне морське дно – це продовження російської території.
«Я вважаю, що ця експедиція – досягнення дна Льодовитого океану – дасть нам додаткові наукові докази того, що ми хочемо досягти», – сказав Лавров.
Є й інші претенденти
Не лише Росія претендує на полярну територію. Сполучені Штати, Канада, Норвегія й Данія також мають право висунути свої претензії.
І Канада їх має вже давно. А з розтаванням льодовиків через глобальне потепління ці територіальні змагання стають дедалі завзятішими.
На сьогоднішній день міжнародні норми дають країнам право на економічну зону в 200 морських миль (320 кілометрів). Але ця зона може бути розширена, якщо країна зможе довести, що структура континентального шельфу у відповідному місці геологічно подібна до її території.
Канада сподівається, що Росія живе не в 15-му сторіччі
А тим часом Канада, яка давно прагне ствердити свій суверенітет над тією самою територією, заявляє, що цьому суверенітетові ніщо не загрожує. Міністр закордонних справ Канади Пітер МакКей висміяв нинішні російські претензії з титановим прапором як звичайне шоу.
«Зараз-бо не 15-те століття. Зараз не плавають навколо світу, щоб навтикати прапорів і стверджувати: заявляємо свої права на цю територію», – сказав голова канадської дипломатії.
За міжнародним законодавством, Канада має часу до 2012 року, щоб подати обґрунтовану заяву про те, що океанське дно під Північним полюсом є продовженням саме її континентального шельфу.
Росія ж, як очікують, свою офіційну заяву про те саме подасть уже цього року.
Остаточно питання власності полярних підводних земель буде вирішуватися в ООН.