16 тисяч поліцейських та 12 кілометрів колючого дроту під струмом охороняють місце проведення саміту «Групи Восьми» |
(AFP) |
Такі суворі заходи безпеки вживаються небезпідставно. Очікується, що в ці дні в район Гайліґендамма прибуде близько 100 тисяч антиглобалістів. У середу, попри всі кордони, кільком сотням демонстрантам вдалося продертися до самого паркану, де перебувати уже заборонено. Знову мали місце сутички з поліцією. Правоохоронці цього разу, однак, довго не чекали, а відразу після того, як з натовпу полетіло каміння, застосували водомети.
(Courtesy photo) |
Одна з головних тема зустрічі в Гайліґендаммі – боротьба зі зміною клімату. Господар саміту, канцлер Німеччини Анґела Меркель сподівається, що попри розбіжності, після переговорів будуть і конкретні результати. Після першої зустрічі з президентом США Джорджем Бушем німецький канцлер заявила: «Ми провели ґрунтовну розмову. І якщо ми співпрацюватимемо, то матимемо хороші шанси досягти поступу».
Буш, у свою чергу, підтвердив, що хоче разом із Німеччиною працювати над новою угодою щодо захисту клімату.
Німеччина -- Президент Росії Володимир Путін та Канцлер Німеччини Анґела Меркель у Гайліґендаммі, 6 чернвя 2007 р. |
(epa) |
Не менший інтерес і до двосторонніх переговорів президентів США й Росії. Річ у тім, що Москва роздратована намірами Вашингтона збудувати в Східній Європі елементи американської системи протиракетної оборони і навіть погрожує перенацілити свої ракети на об’єкти у Європі.
У зв’язку з такою реакцією глава Білого дому напередодні заявив: «Ми говоритимемо з президентом Путіним і не тільки під час саміту «Групи Восьми», але й у Сполучених Штатах, коли він туди приїде. Моє послання буде таким: Владімір (я називаю його Владімір), тобі нема чого боятися системи протиракетної оборони. Власне кажучи, чому б тобі не співпрацювати з нами над системою ПРО».
Коментуючи останні висловлювання Путіна й Буша, дехто з німецьких оглядачів згадує сцени із сатиричної стрічки Стенлі Кубрика «Як я перестав хвилюватися й полюбив атомну бомбу».
Прибудуть і лідери африканських країн та держав із перехідною економікою
Коментатори побоюються, що проблемні відносин між Заходом і Росією можуть дещо відтіснити інші, на їхню думку, значно важливіші глобальні теми, такі як боротьба з бідністю в Африці. До речі, в п’ятницю, останній день форуму, до Гайліґендамма запросили лідерів із африканських країн, а також із держав з перехідною економікою, зокрема, з Китаю, Бразилії, Індії, Мексики. Загалом нинішня неформальна зустріч керівників 7 провідних індустріальних країн світу й Росії обійшлася платникам податків у 92 мільйони євро.
Матеріали до теми:
У німецькому курортному місті Гайліґендамм розпочався саміт «Групи Восьми» Насильство, залякування – що стоїть за агресивністю Росії? Польська преса: Владiмір Путін прив’язаний до влади і погрожує Європі ядерною війною Буш сказав Путіну з Праги, що Росія – не є ворогом CША. При цьому він висловив стурбованість ситуацією в Російській Федерації