(©RadioSvoboda.Ua) |
На думку фахівців «Укрметртестстандарту», їжа з генетично модифікованих організмів не безпечна і для здоров’я людини. Алергічні захворювання, порушення обміну речовин, віддалений мутагенний ефект — це, твердять вони, ще не повний перелік, що демонструє негативний вплив генетично модифікованих організмів — ГМО.
ГМО, скрізь ГМО…
(©RadioSvoboda.Ua) |
У лабораторії «Укрметртестстандарту» вже другий місяць тестують їжу з київських супермаркетів на вміст генетично модифікованих організмів. Із 42 найменувань продукції (а серед них м’ясні вироби, каші, дитяче харчування) половина містить ГМО. Причому чверть виробників цього не вказали на етикетці, ті ж дев’ятеро, що вказали, перевищили наведений вміст.
Продукти, до складу яких входять ГМО, з’явились у 1990-х роках. У них генетичний матеріал змінили неможливим у природі способом. Цю біотехнологію нині називають «генною інженерією», і особливо вона популярна у США. Підозріло ставляться до цього «ноу-хау» у багатьох країнах ЄС та Росії.
Потрібні закони, що захистять споживача
(©RadioSvoboda.Ua) |
Еколог Тетяна Тимочко має свої застереження і щодо вирощування генетично модифікованих рослин: «Ці штучні рослини мають більш агресивні якості. І є загроза зменшення біорізноманіття за рахунок розповсюдження генетично модифікованих рослин. На сьогоднішній день ці процеси не підлягають серйозній оцінці впливу на навколишнє середовище. І лобіювання бізнесових інтересів, у тому числі через Верховну Раду, призводить до грандіозних непередбачуваних втрат для народу».
Щоб в Україні не було такої ситуації, парламент має ухвалити відповідний закон, одноголосно кажуть «Держметртестстандарт» та «Всеукраїнська екологічна ліга».
Так шкідливо чи ні? Обидва твердження тим часом безпідставні
(©RadioSvoboda.Ua) |
Ту ж саму модифіковану картоплю, згадану на початку, спеціально створювали як стійку саме до колорадського жука. Так само й інші в першу чергу рослини модифікують найчастіше для того, щоб зробити їх витривалішими до шкідників чи кліматичних умов.
Щоправда, з іншого боку, так само жодне дослідження ще не довело й того, що така продукція для споживача не шкідлива…