6 червня 2023 року, була зруйнована Каховська гідроелектростанція. Причиною, найімовірніше, став вибух у тунелі бетонної основи греблі. Про це написало американське видання New York Times, прямо вказуючи на те, що це зробила Росія.
Руйнування ГЕС та греблі Каховського водосховища призвело до неконтрольованого скидання величезного об’єму води, який дорівнює потребам України у воді на 2 роки. Такі дані наводить Державне агентство водних ресурсів України. Вода затопила територію площею близько 600 квадратних кілометрів.
Через значне підняття рівня води у річці Інгулець затопило гідронасосну станцію Інгулецької зрошувальної системи. За підрахунками Держекоінспекції, збитки довкіллю внаслідок руйнування греблі Каховської ГЕС становлять понад 146 млрд гривень.
Тож знищення ГЕС спричинило затоплення значних територій нижче за течією, обміління водосховища вище і нестачу питної води у регіоні. Українська влада тоді оголосила про евакуацію із небезпечних районів Херсонщини. За фактом підриву Каховської ГЕС прокурори порушили справу про екоцид. Україна звинувачує у підриві греблі Росію. Кремль, своєю чергою, назвав руйнування Каховської ГЕС начебто «навмисною диверсією» з боку Києва.
Якими є наслідки за рік після руйнування Каховської ГЕС на півдні України? Що згадують очевидці про події того періоду? Наскільки регіон був залежний від Каховського водосховища, і що його чекає у майбутньому?
Ці та інші актуальні питання в проєкті «Новини Приазов’я» обговорює ведучий Олександр Янковський.