Андрій Борис
У середині жовтня Центр стратегічних комунікацій при Міністерстві культури та інформаційної політики України оприлюднив відео з підписом «Як північнокорейських солдатів екіпірують у російське спорядження ... Це Сергіївський полігон на Далекому Сході Росії».
Цей візуальний матеріал, заявляє Україна, підтверджує присутність військових з КНДР у Росії. Раніше українська розвідка, потім південнокорейська і зрештою американська заявляли про відрядження до РФ військових з Північної Кореї.
Українська влада заявляє, що вони вже невдовзі мають бути залучені у війну проти України.
«Надалі будуть публікуватися ще певні відео з північнокорейцями, оскільки ще деякі з них не опубліковані, – розповідає в інтерв’ю Голосу Америки Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації (ЦПД) при Раді національної безпеки і оборони України. – Вже заїхали їхні військові на Курщину, вони поки ще не кинуті на напрямки – там три напрямки північніше, західніше і східніше Суджі ... Мета російської армії – «деокупація», як вони це називають, Суджі, і північнокорейців будуть застосовувати в реальних боях».
Ключове завдання ЦПД зараз – ідентифікація та розкриття правди про участь у війні військ третьої сторони.
«Вони будуть вмирати так само, як росіяни, але нам дуже важливо зробити так, щоб Захід чітко розумів, що ось це «КНДРівці», а не буряти. Ключова мета – їх розмежовувати, бо росіяни хочуть об’єднати їх в одну «юшку» – каже Коваленко.
Військовослужбовець ЗСУ та речник розвідувальної спільноти InformNapalm Михайло Макарук, один із тих, хто збирається зустрічати військових з Азії.
«Ми їх називаємо «гуки», тому що дуже багато, почитавши ті методички їхні, там оце є «гекання» і «гукання», от тому ми називаємо їх на сленгу вже «гуки», – розповідає в ексклюзивному інтерв’ю Голосу Америки Макарук.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У розвідці Британії оцінили, з якими проблемами зіткнуться війська КНДР на війні проти УкраїниРаніше InformNapalm розпочав інформаційну кампанію для впливу на військових з КНДР. Мова йде про трансляції через гучномовці на дронах, розкидання листівок та поширення повідомлень через соцмережі, що у північних корейців почнуться «великі проблеми, щойно їхні солдати з’являться в полях».
«Мета – повна деморалізація, небажання воювати для того, щоб при поверненні вони могли сказати, що це вкрай невдала була ідея... Вони навряд повтікають, а от збільшення обмінного фонду, або ж тих, хто добровільно хоче здатися в полон, було б добре ... Якщо ти зможеш переманити на свою сторону з батальйону хоч 20 бійців, то збережеш велику частку життя своїх бійців», – каже речник InformNapalm.
Макарук додає, що в України є хороший досвід інформаційної роботи із росіянами. Мовляв, саме завдяки вдалим ІПСО (інформаційно-психологічна операція) вдалось створити легіон «Свобода Росії» та батальйон «Сибір». Хоча визнає: про людей з Північної Кореї українці поки мало знають, для українців вони «скринька Пандори».
Саме тому українська сторона планує співпрацювати із спеціалістами із Південної Кореї. Раніше в інтерв’ю Голосу Америки кілька експертів заявили, що Сеул хоче надіслати в Україну своїх експертів з ІПСО.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: На тлі повідомлень про війська КНДР в Росії Боррель закликав Сеул посилити підтримку УкраїниМикола Поліщук, український дослідник КНДР, автор книжки «Північна Корея людською мовою» десятки разів відвідував Пхеньян. Він ділиться із Голосом Америки своїм баченням того, чи може Україна ефективно вплинути на волю північних корейців.
«Що стосується північних корейців, вони не дуже політизовані...Оця надмірна політизація настільки відбила інтерес до будь-якої політики і до будь-яких змін в їхній державі, що їм це просто нецікаво», – вказує Поліщук.
Він звертає увагу на те, як на початку 2000-х, коли було потепління між Сеулом та Пхеньяном, для північних корейців був спрощений в’їзд на південь. Влада на півдні сподівалась, що таким чином корейці з півночі «побачивши демократичні перетворення і багате життя», привезуть зміни на північ.
«А вони єдине, що на північ везли, це велику кількість плазменних панелей, я писав про акордеони раніше, якісь товари, які можна «штовхнути» на ринку .... А от демократію не привозять», – з усмішкою розповідає дослідник КНДР.
Тому, на думку Поліщука, найімовірніше, військові з КНДР поводитимуться на війні схоже, як і росіяни, які «крали унітази та пральки».
Водночас він звертає увагу на те, що Пхеньян навряд відправить на війну елітних спецпризначенців, побоюючись витоку інформації.
«...тому що є реальна загроза, що вони попадуть в полон, реальна загроза, що вони тут зустрінуться з південнокорейськими спецслужбами і з російськими. Вони можуть розбігтися, вони можуть щось розказати, і тому подібне», – каже дослідник КНДР.
Попри багато невідомих стосовно нового противника Михайло Макарук вказує на те, що армія КНДР не має реального досвіду бойових дій.
«Зі 100 бійців на війні, які вперше взяли в руки зброю, попали в перший бій, стріляти буде осіб 10, а прицільно у ворога стріляти буде спочатку тільки два-три. Вони прийдуть на бригади і бійців з нашої сторони, які щонайменше три роки загартовані в боях...», – говорить Макарук.
За такого розвитку подій це матиме набагато потужніший вплив на противника, ніж будь-які ІПСО, впевнений Макарук.
«Фотки їхніх «зажмурених соплємєнніков», або ж «відоси», як в їхнього «соплємєнніка» розриває FPV-дрон при атаці, також мають психологічний ефект» – підсумовує військовий.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Треба, щоб слова співпадали з діями» – Зеленський розкритикував партнерів за відсутність відповіді на залучення Росією військ КНДР ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Не такий страшний чорт, як його малюють». Все що треба знати про війська КНДР на війні в Україні