Станом на початок 2024 року у світі велося 59 воєн, це найбільший показник за останні майже пів століття. Такі дані оприлюднили у своїх звітах PRIO і Uppsala Conflict Data Program – проєкт Уппсальського університету у Швеції, де аналізують збройні конфлікти (сучасна міжнародна термінологія використовує термін «конфлікт» для позначення воєн), що забирають понад тисячу життів на рік.
Про що йдеться у звітах? Головні тези передає Голос Америки.
Минулого року відбулася найбільша кількість міждержавних конфліктів з 1946 року, йдеться у висновках Інституту дослідження проблем миру в Осло (PRIO). Відповідно до аналізу, останні три роки характеризувалися найвищим рівнем насилля за останні три десятиліття, а 2023 рік виявився одним із найжорстокіших років після закінчення Другої світової війни.
Дані також показують різке збільшення кількості загиблих у боях, спричинене трьома збройними конфліктами:
- громадянською війною в ефіопському регіоні Тиграй,
- російським вторгненням в Україну
- та бомбардуванням Гази
За оцінками шведських дослідників, у 2023 році загалом у боях загинуло 122 тисяч людей.
Причому понад 71 тисяч людей були вбиті в Україні та близько 23 тисяч — у Газі менше ніж за три місяці 2023 року.
Неміжнародні конфлікти
Дослідники Міжнародної академії гуманітарного права і прав людини у Женеві виділяють більше збройних протистоянь, й зазначають, що більшість конфліктів є не міжнародними (тобто без залучення інших країн та неурядових груп).
На Близькому Сході та у Північній Африці (включаючи Ізраїль, Палестину, Сирію, Ємен, Лівію, Ірак, Єгипет та інші) – 45 конфліктів,
В Африці – 5 збройних конфліктів (зокрема у ЦАР, Судані, Південному Судані, Сомалі, ДРК),
В Азії – 21 конфлікт (включи Афганістан, Бірму, Пакистан та інші),
У Європі – 7 конфліктів (окрім повномасштабного російського вторгнення в Україну, дослідники включаючи туди Нагірний Карабах, Придністров'я, Південну Осетію та Абхазію)
При цьому, швейцарські дослідники підкреслюють, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну не змінило їхню класифікацію збройних конфліктів у регіоні, адже за критеріями міжнародного гуманітарного права, між Росією та Україною існував міжнародний конфлікт із 2014 року, оскільки окупацією Криму Росія порушила суверенітет і територіальну цілісність України.
«Що змінилося з лютого 2022 року, так це інтенсивність насильства та його вплив на цивільне населення», – наголошують дослідники.
А що 2024-й рік?
Раніше про те, що зараз у світі триває найбільша кількість конфліктів з часів Другої світової війни повідомив звіт «Глобальний індекс миру» від міжнародного дослідницького центру з Австралії Інститут економіки та миру (IEP).
За підрахунками центру, у 2024 році у світі точиться 56 конфліктів, а залученими до них є 92 країни – усередині чи за межами своїх кордонів.
Автори звіту зазначили, що у 97 країнах ситуація стосовно миру погіршилася більше, ніж будь-коли з моменту започаткування «Глобального індексу» у 2008 році, а 108 країн стали «більш мілітаризованими».
Дослідники також підрахували, що глобальні економічні наслідки насильства зросли до 19,1 трлн доларів, що за підсумками 2023 року становить 13,5% світового ВВП.
110 мільйонів людей є біженцями або внутрішньо переміщеними особами через насильницькі конфлікти.
- Уперше з часів Другої світової війни в Європі понад 2, 5 роки точиться повномасштабна конвенційна війна з застосуванням усіх видів озброєнь, окрім ядерної зброї. Зокрема, Росія застосовує проти Сил оборони України хімічну зброю.
- Уперше в історії людства Росія окупувала атомну електростанцію в українському Енергодарі, а також завдала із жовтня 2022 року понад 1000 ударів по об'єктах енергетики України, піддаючи ризику аварії інші атомні електростанції України.
- Уперше в історії людства російські військові полюють у прифронтових районах України за цивільними людьми з допомогою FPV-дронів.