У чому важливість візиту Володимира Зеленського до Ісландії і участь його у саміті та сесії Північної ради?
Президент України уперше перебуває із офіційним візитом у Ісландії.
29 жовтня він виступає на сесії Північної Ради у столиці Ісландії – Рейк'явіку. Цього разу тема зібрання «Мир і безпека в Арктиці». У ньому беруть участь очільники та представники урядів і парламентів країн Північної Європи. Північна Рада здійснюватиме пряму трансляцію звернення Зеленського до членів сесії.
А 28 жовтня Володимир Зеленський звернувся до учасників саміту Україна-Північна Європа.
...фінансування українського виробництва зброї та потужностей великої дальностіЗеленський
«Наші дискусії будуть зосереджені на підтримці Плану перемоги та сферах, де наша співпраця може дати максимальні результати: фінансування українського виробництва зброї та потужностей великої дальності, зусилля з підготовки до зимового періоду, морська безпека, обмеження тіньового флоту Росії, посилення оборонної допомоги, забезпечення навчання та обладнання для українських військ», – написав Зеленський у мережі Х.
Президентка Північної ради, ісландська політикиня Бріндіс Харальдсдоттір і віцепрезидентка організації, колишня міністерка фінансів Ісландії, Одні Хардардоттір назвали візит Зеленського на сесію «великою честю»:
«Ми обоє раді та пишаємося тим, що скандинавська підтримка України є такою сильною та непохитною в усьому північному політичному спектрі. З першого дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році країни Північної Європи активно підтримують Україну в її боротьбі»
«Зусилля щодо захисту демократії, верховенства права та прав людини є ключовими елементами міжнародної стратегії Північної Ради, про що свідчить наша рішуча підтримка України», – заявила Крістіна Хаффос, генеральна секретарка Північної Ради, політикиня та колишня міністерка фінансів Фарерських островів.
Президент Володимир Зеленський в Ісландії зустрівся із прем’єр-міністром країни Б’ярні Бенедіктссоном, йдеться у повідомленні пресслужби Офісу президента.
У нас є План перемоги, ми прагнемо його реальної підтримкиЗеленський
Зеленський подякував Ісландії та всім партнерам – державам Північної Європи за підтримку України з перших днів повномасштабного російського вторгнення.
«Ми захищаємо наші життя, наші домівки, наших дітей щодня. Але це не було б можливим без вашої сильної підтримки, підтримки кожного партнера. Ми дуже вдячні, але сьогодні ми маємо бути сильнішими, щоб зупинити Путіна. І це я хочу обговорити з нашими партнерами, з усіма союзниками. У нас є План перемоги, ми прагнемо його реальної підтримки», – наголосив президент.
Крім того, Володимир Зеленський у Рейк’явіку зустрінеться з президенткою Ісландії Халлою Томасдоттір.
- Ісландія засудила повномасштабне вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Країна підтримувала декларації “Групи семи” про підтримку України та висловила зобов’язання надавати військову, економічну та гуманітарну допомогу Україні індивідуально та колективно з країнами Північної Європи та в межах інших міжнародних форматів.
- У квітні 2024 року парламент Ісландії ухвалив резолюцію про підтримку України, де підтвердив зобов’язання Ісландії щодо допомоги Україні.
- За повідомленням Офісу президента України, у 2022 та 2023 роках Ісландія надала Україні приблизно 2,9 млрд ісландських крон (близько 20 млн доларів) на економічну та гуманітарну підтримку та 2,6 млрд ісландських крон на підтримку оборони України.
- У Парламентській резолюції Ісландія зобов’язалася виділяти щонайменше 4 млрд ісландських крон (по 29 млн доларів) щорічно протягом 2024–2028 років за умови щорічного затвердження цих виплат парламентом.
- У 2024 році Ісландія зобов’язалася виділити 2 млн євро на чеську ініціативу із закупівлі боєприпасів для України.
Люди мають значення, міжнародне право має значення
«Сьогодні ми маємо шанс перемогти у Східній Європі, щоб потім не воювати на північному чи інших східних фронтах – у країнах Балтії та Польщі, або на півдні – на Балканах, де легко розпалити конфлікт, або в африканських країнах, чиї проблеми набагато ближчі європейським суспільствам, ніж це може здаватися.
Сьогодні ми маємо шанс перемогти у Східній Європі, щоб потім не воювати на північному чи інших східних фронтахЗеленський
Ми маємо відстоювати міжнародне право та цінності, на яких побудовані наші суспільства. Ми маємо бути рішучими. Люди мають значення. Закон має значення. Кордони держав і право кожної нації визначати власне майбутнє мають значення», – наголосив президент Зеленський, виступаючи на четвертому саміті Україна-Північна Європа 28 жовтня.
Після саміту прем’єр-міністри Ісландії, Данії, Норвегії, Швеції та Президент України зробили виступили зі спільною заявою.
У ній вони засвідчили підтримку суверенітету, територіальній цілісності та безпеці України, а також підтримали План перемоги, запропонований українською владою.
«Ми підтверджуємо, що майбутнє України – в НАТО. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включно з членством у НАТО. Ми підтримуємо посилення ролі НАТО в координації безпекової допомоги й тренувань та вітаємо створення місії НАТО з безпекової допомоги та тренування для України (NSATU). Ми переконані, що майбутнє членство України матиме значну додану вартість для Європейського Союзу та сприятиме миру, стабільності й процвітанню у Європі. Ми вітаємо початок переговорів з Україною про вступ до ЄС та активізували наші спільні зусилля на підтримку вступу України до ЄС», – заявили прем’єри Ісландії, Данії, Норвегії, Швеції.
- Північна рада є міжпарламентською організацією, що складається із п’яти країн Північної Європи: Данії, Ісландії, Фінляндії, Норвегії та Швеції, і трьох автономних територій Північного регіону: Аландських островів, Фарерських островів і Гренландії.