Фіцо погрожує Україні після поїздки до Путіна. Зеленський відреагував

Плакат із зображенням керівника РФ Володимира Путіна і прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо (праворуч) на мітингу протесту в Братиславі, 23 грудня 2024 року

Президент України Володимир Зеленський звинуватив прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо у тому, що він за наказом Росії відкриває «другий енергетичний фронт» проти України на тлі загострення суперечки щодо транзиту газу між країнами. Ситуацію, що склалася, аналізує «Голос Америки».

«Схоже, що Путін дав Фіцо наказ відкрити другий енергетичний фронт проти України за рахунок інтересів народу Словаччини. Тільки це можуть означати погрози Фіцо перекрити Україні надзвичайне постачання електрики взимку в умовах російських ударів по наших електростанціях і розподільчій мережі», – написав президент України Володимир Зеленський у мережі X.

Словаччина є однією з європейських країн, з яких Україна імпортує електроенергію після російських обстрілів генеруючих та розподільчих потужностей. До масштабного російського вторгнення Україна була експортером електроенергії до ЄС.

Як наголосив Зеленський, потреба України в імпорті електрики виникла лише через окупацію Росією Запорізької атомної електростанції та цілеспрямоване знищення російськими ракетами й «шахедами» значної частини української теплової та гідрогенерації електрики.

У той час як українські енергетики та «рятівна співпраця» з ЄС, США, Британією, Норвегією, Японією та іншими партнерами не допустили блекауту в Україні, «Фіцо втягує ще й Словаччину в намагання Росії завдати болю українцям», написав Зеленський.

22 грудня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо зустрівся у Кремлі з очільником Росії Володимиром Путіним, порушуючи рішення ЄС про ізоляцію Росії.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо і керівник Росії Володимир Путін (праворуч). Москва, 22 грудня 2024 року

Свій візит до Москви він назвав реакцією на заяву президента Зеленського, що Україна не продовжить транзит російського газу через свою територію. Угода про транзит російського газу через територію України спливає наприкінці цього року.

Президент Зеленський розкритикував цю поїздку. За його словами, Фіцо намагається допомагати Путіну заробляти гроші, і таким чином підтримує «злочинну російську агресію», що є, за словами Зеленського, «абсолютно аморально».

У разі потреби ми припинимо постачання електроенергії, яка є вкрай необхідна Україні під час відключень мережі
Роберт Фіцо

27 грудня Фіцо заявив, що Словаччина може припинити постачання електроенергії в Україну – у відповідь на зупинку транзиту російського газу після 1 січня 2025 року.

«У разі потреби ми припинимо постачання електроенергії, яка є вкрай необхідна Україні під час відключень мережі», – зазначив словацький прем'єр у своєму фейсбучному зверненні.

Фіцо заявив, що припинення постачання газу з Росії дорого обійдеться для словацької економіки.

«Європейський союз заплатить близько 120 мільярдів євро більше через підвищення цін на газ і електроенергію в 2025 і 2026 роках. Наша конкурентоспроможність знову знизиться», – пояснив Фіцо.

На це Зеленський відповів, що «недалекоглядна» політика Фіцо «може залишити народ Словаччини ще без щонайменше 200 мільйонів доларів щорічно, які Україна сплачує за імпортовану електрику».

Бо, як наголосив Зеленський, «імпорт електрики для порятунку небезплатний, і це значні кошти».

Словаччина отримує близько 3 млрд кубометрів від «Газпрому» на рік, що становить близько 2/3 її потреб.

У своєму зверненні Роберт Фіцо звинуватив Володимира Зеленського в нехтуванні інтересами словаків.

«Кого цікавить якась Словаччина, так, пане Зеленський? Але коли вам щось потрібно, щоб не замерзнути взимку, ви кричите з усіх сил», – розкритикував Фіцо ставлення українського президента.

Для всіх у Європі, зокрема, для народу Словаччини буде вигідніше співпрацювати із сусідами та ЄС заради збільшення постачання у Європу енергоресурсів
Володимир Зеленський

За словами словацького прем'єра, необхідно дивитися, кому найбільше вигідно зменшити залежність ЄС від газу з Росії. «Відповідь дуже проста, в першу чергу Сполучені Штати Америки», – заявив він.

У відповідь Зеленський нагадав, що «для всіх у Європі та, зокрема, для народу Словаччини буде вигідніше з усіх поглядів співпрацювати із сусідами та ЄС заради збільшення постачання у Європу енергоресурсів, зокрема газу з Америки й від інших партнерів, і тільки це може зменшити ціну на енергію для більшості сімей».

Багато членів ЄС, такі як Франція та Німеччина, а також і Чехія, яка збудувала альтернативні шляхи постачання, заявили, що більше не будуть купувати російський газ. Тим часом позиція Словаччини, Угорщини та Австрії, які мають тісніші зв’язки з Москвою, ставить під сумнів спільний підхід ЄС.

Країни, які все ще отримують російський газ, стверджують, що це найдешевше паливо, а також звинувачують сусідні країни ЄС у високих зборах за транзит альтернативних джерел постачання.

Імпорт електрики і альтернативні шляхи

Як зауважив Зеленський, частка Словаччини в імпорті електрики в Україну складає близько 19%. І Україна працює з іншими сусідами в ЄС, щоб зберегти необхідний обсяг постачання електрики.

За словами українського прем'єра Дениса Шмигаля, станом на жовтень, Словаччина була другою країною за обсягами як аварійної, так і комерційної передачі електроенергії в Україну.

У рамках підтримки України з боку ЄС, Київ також імпортує електроенергію з Румунії, Польщі, Угорщини та Молдови.

Зараз Україна може отримувати до 2,1 ГВт електроенергії з ЄС через чотири країни: Польщу, Угорщину, Словаччину та Румунію
Олександр Харченко

В середині грудня, коли Росія масовано обстріляла українську енергетику, а імпорт став критично важливим для мінімізації наслідків руйнувань, Шмигаль повідомив, що впродовж одного тижня Україна імпортувала зі Словаччини 30% електроенергії.

На думку директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, у разі, якщо Словаччина припинить постачання в Україну, Київ зможе отримати цю електрику з інших джерел.

«Зараз Україна може отримувати до 2,1 ГВт електроенергії з ЄС через чотири країни: Польщу, Угорщину, Словаччину та Румунію. Якщо одна з цих країн відмовиться від поставок, то необхідні обсяги в допустимих межах зможуть надати три інші країни», – сказав Харченко в інтерв'ю РБК-Україна.

Словаччина і Угорщина конкурують за обіцянки «Газпрому» – Гончар

Український експерт з питань енергетики Михайло Гончар вважає, що Фіцо «пішов ва-банк».

У своєму коментарі у мережі Facebook керівник аналітичного центру «Стратегія ХХІ» написав, що погроза припинити постачання електроенергії це – «не просто відвертий шантаж, це відкриття «західного фронту» проти України».

На думку Гончара, Фіцо та угорський прем'єр Віктор Орбан діють в інтересах Росії, бо Кремль хоче зберегти транзитний маршрут через Україну на тлі дій Німеччини та Польщі, які закрили альтернативні шляхи.

Також, як вважає Гончар, Кремль влаштував змагання між політичними лідерами Словаччини та Угорщини за «спеціальну знижку на експортований газ», яку матиме визначений імпортер в Європі.

При цьому, каже Гончар, дії Братислави та Будапешта «не просто порушують, а ігнорують політику ЄС», незважаючи на те, що вони отримують кошти з бюджету Євросоюзу, «причому в обсягах значно більших за обіцяні мільярди з Москви».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зеленський про шантаж Фіцо: «схоже, отримав доручення від Путіна»
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Словаччина «має дотримуватися європейських правил» – МЗС України про погрози Фіцо зупинити електропостачання
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Путін не проти, аби можливі переговори відбулись у Словаччині: у МЗС України відреагували