Верховна Рада ухвалила проєкт закону про мобілізацію і військову службу. (Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»). Повного тексту документу у відкритому доступі наразі немає.
Однак проєкт «Ти як?» (Радіо Свобода) проаналізував окремі витяги з нього, які потрапили в публічний простір від парламентарів і поспілкувався з ними. Розповідаємо, які основні зміни торкнуться українських чоловіків, які перебувають за кордоном.
Законопроєкт спрямований на те, щоб оновити дані всіх військовозобов'язаних і поставити їх на облік. У тому числі – це стосується й громадян за кордоном. Документ ще має підписати спікер парламенту і передати президенту. І вже через місяць після того, як його підпише глава держави, законопроєкт стане чинним.
Народний депутат, а також президент Комітету ПАРЄ з міграції Олексій Гончаренко опублікував основні норми законопроєкту у своєму телеграм-каналі.
Документ предбачає, що чоловіки віком 18-60 років зобов'язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані. Це можна зробити у військкоматі, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника. Мобілізувати у ЦНАПах не можуть, там лише уточнюють дані.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Мобілізація українців, які незаконно виїхали за кордон: що про це кажуть у НімеччиніА українці за кордоном без військово-облікових документів не зможуть оформити паспорт чи отримати консульські послуги. Як пояснив Радіо Свобода Олексій Гончаренко, українські чоловіки за межами країни повинні будуть протягом 60 днів оновити свої дані в українських представництвах або через електронний кабінет.
Що ще, зі слів представника українського парламенту і комітету ПАРЄ з міграції, важливо знати чоловікам, які перебувають за кордоном?
- Військовий облік за кордоном визначає Кабінет Міністрів України;
- Якщо людина не оновила персональні дані у визначений термін, то консульські послуги за кордоном вона може отримати за умови одночасного оновлення даних;
- Оформити український та закордонний паспорт за межами України у філіях чи представництвах Державної міграційної служби чоловіки зможуть за наявності військово-облікових документів.
Під час надання консульських послуг одночасно буде відбуватися уточнення даних для ТЦКОлексій Гончаренко, народний депутат
«Консульські послуги військовозобов’язаним будуть надаватися у разі, якщо в них є військово-облікові документи або при цьому вони мають уточнити дані. Тобто під час надання консульських послуг одночасно буде відбуватися уточнення даних для ТЦК», – пояснив Олексій Гончаренко.
Як це відбуватиметься на практиці, за словами нардепа, ще вирішуватиметься: «Це буде розписано в підзаконних актах, але на консульські послуги, якщо військовозобов’язані, тобто чоловіки відповідного віку, мають приходити з військово-обліковими документами, показувати ці військово-облікові документи».
З його слів, документ ухваленого законопроєкту має з’явитися в публічному доступі вже за декілька днів.
Чи можлива депортація?
Оформлення консульських послуг військовозобов’язаними за кордоном за наявності військово-облікових документів необхідне для розуміння кількості громадян України за кордоном. Про це в ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) заявила членкиня комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Ірина Фріз.
«Тобто чоловік призовного віку може прийти, щоб отримати консульську послугу за ці 60 днів і може оновити свої дані. Зазначити місце перебування, контактні дані для того, щоб Міністерство оборони і Генштаб мали чітке розуміння, яка кількість громадян перебуває за кордоном», – пояснила Фріз.
Депутатка каже, що про жодну депортацію з-за кордону українців не йдеться.
«Зараз згідно з чинним законодавством, і українським, і міжнародним, немає механізму депортації людей під час воєнного стану з інших країн. Жодної депортації відбуватися не буде. Це лише для військового обліку потрібно для Міністерства оборони», – додала вона.
Нагадаємо, що раніше через повідомлення про новий мобілізаційний закон українські чоловіки «штурмували» паспортні сервіси у Європі. Як з’ясували кореспонденти Радіо Свобода в декількох країнах ЄС, де мешкає найбільше українців, утворилися великі черги до держпослуг України.
За даними Євростату, від початку повномасштабного вторгнення з України виїхало 650 тисяч чоловіків призовного віку, скільки з них перетнули кордон як багатодітні батьки чи через інвалідність ця статистика не уточнює. Державна прикордонна служба України при цьому регулярно повідомляє про спроби незаконного перетину кордону з метою ухилення від служби (більше на цю тему у документальному проєкті Радіо Свобода).