Незалежно від того, хто очолить Білий дім після президентських перегонів у США, щоб втілити в життя усі оголошені на передвиборчій кампанії пропозиції, президенту знадобиться підтримка законодавців нового 119-го скликання. Загалом, на цих виборах у Конгрес США переобираються 469 місць: 34 в Сенаті та усі 435 у Палаті представників. Вибори вирішать, чи збережуть демократи більшість у Сенаті, а республіканці у Палаті представників. Також від того, хто пройде у Конгрес, значною мірою залежатиме підтримка України законодавцями США. Про це інформує «Голос Америки».
Палата представників
Члени Палати представників обираються на дворічний термін. Кожен штат має різну кількість округів, які представляють конгресмени. Наразі, республіканці мають перевагу в Палаті представників, на 7 голосів.
Контроль над палатою на цих виборах буде залежати від невеликої кількості округів з високою конкуренцією, вважають експерти.
The Cook Political Report виділяє 43 округи, де буде вестись основна боротьба – кожна партія володіє половиною цих округів, 26 із них є по справжньому непередбачуваними.
Вирішальні перегони відбуваються у штатах зі змінними вподобаннями, таких як Пенсильванія та Мічиган, де явка на президентських виборах може визначити, хто здобуде більшість у Палаті представників.
Також, близько половини округів, де республіканці намагаються зберегти позиції, розташовані в демократичних штатах, таких як Каліфорнія та Нью-Йорк.
«Голос Америки» спробував проаналізувати кілька конкурентних округів, які можуть вплинути на розклад сил у Палаті представників, і в яких балотуються прихильники України.
Округи, де балотуються прихильники України
Огайо-09: Марсі Каптур проти Дерека Мерріна
Конгресвумен-демократці Марсі Каптур, 78 років. Вона є співголовою українського Конгресового кокусу (група підтримки України в Палаті представників) та послідовною прихильницею допомоги Києву.
Каптур перебуває на посаді з 1983 року, і як стверджує видання The Washington Post, вона є жінкою, яка найдовше служить у Конгресі США.
Дереку Мерріну 38 років, він є місцевим конгресменом від законодавчого органу штату Огайо (кожен штат має свій локальний Конгрес, законодавчий орган із сенаторами та конгресменами). Його номінацію від штату Огайо підтримали як республіканський спікер Майк Джонсон, так і кандидат у президенти, Дональд Трамп. Меррін поки що не робив конкретних публічних заяв, щодо позиції стосовно України.
На президентських перегонах, штат Огайо два цикли поспіль голосував за республіканця Дональда Трампа, але демократка Каптур залишала за собою прихильність виборців у своєму окрузі.
Цього разу, як пише New York Times, соціологічна платформа Cook Political Report віднесла 9-й округ Огайо до тих, що схиляються до демократичного кандидата, але можуть змінити позицію.
Вірджинія-07: Євген Віндман проти Дерріка Андерсона
Демократу Євгену Віндману 49 років, він підполковник армії США у відставці, юрист, а також брат-близнюк Александра Віндмана. Обидва були викривачами у справі про дзвінок президента США Дональда Трампа президенту України Володимиру Зеленському, який спровокував перший імпічмент проти Дональда Трампа через тиск на Україну. Брати Віндмани є послідовними прихильниками України.
Підтримує допомогу Україні і опонент Віндмана.
Республіканцю Дерріку Андерсону 40 років, він колишній спецпризначинець армії США у підрозділі «зелених беретів». Андерсон заявив в інтерв’ю для CNN, що підтримує допомогу України та інших партнерів США.
«Ми повинні стояти разом з нашими союзниками, хай то буде Ізраїль чи Україна, перед обличчям наших ворогів, які хочуть покінчити зі свободами, якими ми користуємося в Америці. Однак слабке лідерство Байдена-Гарріс, яке мій опонент, Євген Віндман підтримує, тільки посилило наших ворогів», – заявив республіканець.
Як пише New York Times, соціологічна платформа Cook Political Report віднесла 7-й округ Вірджинії до таких, чий результат дуже важко передбачити.
Небраска-02: Дон Бейкон проти Тоні Варгаса
Конгресмену-республіканцю Дону Бейкону 61 рік, генерал ВПС США у відставці, вважається поміркованим республіканцем та послідовним прихильником України.
Він підтримав усі важливі для Києва ініціативи під час голосування у Конгресі. Конгресмен неодноразово відвідував Україну, а також закликає надати Києву F-16 та зняти усі обмеження із ЗСУ.
Демократу Тоні Варгасу 40 років, він представляє місцеві законодавчі органи штату Небраска. Кандидат хоч і не мав гучних заяв щодо України, але під час дебатів з Доном Бейконом висловив підтримку Києву.
Обидва кандидати дійшли згоди щодо закордонної допомоги та одноголосно заявили, що Сполученим Штатам необхідно залишатися союзником України та «Ізраїлю, як у добрі, так і погані часи, і не ризикувати поширенням війни на сусідні регіони».
Штат Небраска також є важливим штатом, що вагається на президентських перегонах, це привертає додаткову увагу до цього округу від обох партій. Соціологічна платформа Cook Political Report віднесла 2-й округ Небраски до таких, чий результат дуже важко передбачити.
Нью-Йорк-17: Майк Лоулер проти Мондера Джонса
Конгресмену-республіканцю, Майку Лоулеру 38 років, це його перший термін в Палаті представників. За час роботи він відзначився як послідовний прихильник України. Республіканець підтримав усі важливі для Києва ініціативи під час голосування в Конгресі та закликає зняти обмеження із ЗСУ.
Демократу Мондеру Джонсу 37 років, він представляв цей округ із 2021 по 2023 роки, допоки республіканець Майк Лоулер не відвоював його місце. Таким чином, для Джонса ця кампанія є реваншем за крісло у Конгресі. Останній також підтримує Україну і голосував за перший пакет допомоги у 2022 році.
Соціологічна платформа Cook Political Report віднесла 17 округ Нью-Йорку до тих, що схиляються до республіканського кандидата, але можуть змінити позицію.
Тим часом конгресвумен-республіканка українського походження від 5-го округу в штаті Індіана Вікторія Спарц перебуває на міцних позиціях та найімовірніше легко виграє свій третій термін у Конгресі, стверджують експерти.
Проти неї балотуються: демократка Дебора Пікетт, лібертаріанець Лаурі Шіллінгс і незалежний кандидат Роббі Слотер, але, як показують соцопитування, Спарц має відчутну перевагу над опонентами.
Соціологічна платформа The Cook Political Report класифікувала її округ, як надійний республіканський, який не вплине на розклад сил у Палаті представників.
Що можуть змінити вибори до Палати представників?
Щонайменше, якщо республіканці втратять більшість у Палаті представників, це означатиме переобрання спікера та очільників комітетів у 119-му скликанні.
Як пише Washington Post, з огляду на те, що республіканці мають високі шанси повернути собі контроль над Сенатом, а результат президентських перегонів залишається непередбачуваним, є велика імовірність, що Конгрес буде розділений навпіл між демократами та республіканцями.
Від того, яка партія виграє Палату представників може залежати, чи доведеться новому президенту вдаватися до виконавчих дій, щоб уникнути ступору на Капітолійському пагорбі та втілити свої передвиборчі обіцянки.
На думку експертів, доля більшості в Сенаті залежить від 11 штатів: Огайо, Мічиган, Меріленд, Невада, Техас, Аризона, Флорида, Монтана, Пенсильванія, Вісконсин, Західна Вірджинія та Небраска.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Гарріс чи Трамп. Який вплив це матиме на Україну? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У разі перемоги Трампа для України можуть відкритись нові можливості – експосол США в Україні ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: НАТО має розглянути можливість удару по військах КНДР в Україні – конгресмен Тернер