Газета The Washington Post повідомила, посилаючись на дані американської розвідки, що Росія планує масований та багатовимірний військовий наступ на Україну за участі 175 тисяч своїх військових. Є підстави вважати, що берегова лінія Азова має для Росії більш серйозну стратегічну та економічну цінність, ніж східні райони України, які постраждали від війни, повідомляє видання. Саме тому наступ може розпочатися з Азовського моря, що розділяє дві країни, з подальшою висадкою росіян на український берег, пише телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».
Андрій Клименко, головний редактор порталу BlackSeaNews, керівник моніторингової групи «Інституту чорноморських стратегічних досліджень», в ефірі телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», розповів, яка ймовірність вторгнення з боку Азовського моря.
Your browser doesn’t support HTML5
– Ми оцінюємо ризики для міжнародної безпеки не так за риторикою, як за тими видами моніторингу, який ми ведемо. Але й у нашому нещодавньому огляді ми наголосили на наступних моментах.
Перше: за останній місяць значно збільшився час штучного утримання морських комерційних суден, що йдуть з українськими вантажами з українських портів Маріуполя та Бердянська. За 11 місяців цього року ми маємо загалом близько 40 годин на одне судно. Це на 10 годин більше, ніж у середньому минулого року. Це досить серйозний індикатор, який говорить про настрої берегової охорони прикордонної служби ФСБ, яка цим займається.
Водночас є дуже неприємні індикатори, такі, як чи не вперше Російська Федерація перекрила три райони в Азовському морі, що розташовані за 4-5 миль, тобто за 7-8 кілометрів від Азовського узбережжя.
– Ви нас просили показати карти в ефірі. Я так розумію, що там якраз про це йдеться, і в цьому випадку це карта №2.
– Зона, перекрита з цифрою 4, – це у районі Генічеська, цифра 5 – це у районі Бердянська та цифра 6 – це у районі Маріуполя. При цьому я хочу зазначити, що район, перекритий в Азовському морі біля узбережжя, біля входу фактично до Маріупольського порту, – там є ділянка, яка розташована навпроти Новоазовського, це кордон, лінія фронту. Там є частина цього ж району, захоплена бойовиками, якими керує Російська Федерація. І 8-9 грудня ми відзначали там наявність великого десантного корабля зі складу Чорноморського флоту, це ВДК «Новочеркаськ» та ракетного катера «Шуя», які перебували в цих районах. Це могло бути вивченням майбутнього театру військових дій.
Ми фіксуємо найбільший рівень військово-морської присутності кораблів нечорноморських країн НАТО у Чорному морі
Нарешті ми бачимо, що російські навчання у Південному військовому окрузі – це територія від Ростовської області до окупованого Криму – не припинилися, незважаючи на зиму, йдуть інтенсивно, і акцент у цих навчаннях робиться на навчання диверсійних груп, спецназу, нічне десантування, морська піхота тощо.
У позитивному плані ми фіксуємо найбільший рівень військово-морської присутності кораблів нечорноморських країн НАТО у Чорному морі, ми маємо максимум з 2014 року – 31 захід. Нині у грудні чотири кораблі: три американські, один французький фрегат досі. І французький фрегат зустрічатиме Новий рік у Чорному морі, нині він в Одесі.
«Новий рік» я говорю усвідомлено, тому що новорічні свята – це, як відомо, завжди час відпусток, час спаду напруженості у різних державних структурах, насамперед і в США, і в європейських країнах. І на свята, а також під час таких подій, наприклад, як відкриття Олімпіади – це періоди, коли ризики можливих дій з боку Російської Федерації, як показує історія, збільшуються.
– Тобто з усього того, що ви нам розповіли, можна зробити висновок, що, ймовірно, наступ буде з моря: і з Азовського, і з Чорного?
Я думаю, що швидше з Азовського. У Росії на сьогодні десантних кораблів у Чорному морі вистачить на одну локальну операцію
– Я думаю, що швидше з Азовського, і мою оцінку підтримують морські експерти, військові експерти, з якими ми тісно співпрацюємо вже кілька років. У Росії на сьогодні десантних кораблів у Чорному морі вистачить на одну локальну операцію: вони зможуть висадити, умовно кажучи, батальйон морської піхоти з танками. Тобто, це не масштабний наступ, але це може бути дуже серйозною операцією, якщо вона буде в районі Генічеська. Це прилягає до окупованого Криму і може серйозно вплинути на це.
– Тобто спочатку Генічеськ, а не Маріуполь та Бердянськ?
– Так, швидше за все.
– У Washington Post йшлося про те, що спочатку Маріуполь та Бердянськ, бо великі порти.
Тільки коли чобіт десантника ступив на азовське узбережжя України, українські військові мають усі законні підстави відкривати вогонь
– Я сказав би, що це вже деталі. Ніхто не знає, які плани лежать на столі у російських військових, але, звичайно, Маріуполь сильніше захищений, аніж степова рівна місцевість у районі Генічеська – там скрізь дуже рівний берег, якщо немає шторму, то в умовах цього договору 2003 року, згідно з яким немає морського кордону в України в Азовському морі, десантні військові кораблі можуть підійти безкарно впритул до берега, і загалом підстав по них стріляти немає, тому що кордон йде лінією прибою. Тобто тільки коли чобіт десантника ступив на азовське узбережжя України, українські військові мають усі законні підстави відкривати вогонь.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: США та Росія проведуть переговори на тлі напруженості щодо України 10 січня – Білий дім ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Росії оголосили про відведення частини військ від кордону з Україною ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Хімічна зброя» на Донбасі: чого домагається Кремль і що робити Україні? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Протистояння з Росією-2022: очікування війни, зброя від США та вимоги Кремля