Як з окупації вступити до українського вишу? Покрокова інструкція

Подати документи та скласти вступне випробування абітурієнти з окупації можуть дистанційно. Фото архівне

На окупованих територіях українську молодь продовжують анґажувати вступати в російські університети, а вже звідти – підписувати контракти з армією РФ. При цьому, як розповіли Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) місцеві, окупаційні адміністрації постійно заявляють, нібито на вільній території України їх ніхто не чекає, тим паче після повномасштабного вторгнення РФ. Дізнатись в окупації, а як все насправді, стає дедалі важче, адже через блокування українських сайтів та соціальних мереж там утворився майже суцільний інформаційний вакуум. Насправді ж вступників із окупації чекають. Як абітурієнту з окупованих територій стати студентом українського вишу – розповідають Донбас Реалії.

Крок 1. Отримати сертифікат про завершення повної загальної середньої освіти українського зразка

Для цього потрібно звернутися до освітніх центрів «Донбас-Україна» чи «Крим-Україна» при вищому навчальному закладі, куди плануєте вступати. Уже в центрі вас скерують до шкіл/ліцеїв/гімназій, де потрібно буде пройти річне оцінювання і державну атестацію з української мови та історії України.

Це можна зробити, як приїхавши до конкретного навчального закладу, так і дистанційно. Якщо ви ж будете проходити атестацію очно, то освітній центр також допоможе із поселенням на цей час.

Довідку про успішне складання річного оцінювання із закладу загальної середньої освіти передають працівники у центр «Донбас-Україна» чи «Крим-Україна». При цьому уся особиста інформація в базах шифрується, тому окупаційна адміністрація не знатиме про вступників в Україні.

Повний перелік центрів «Донбас-Україна» та закладів загальної середньої освіти, де можна отримати диплом українського зразка, можна подивитися за посиланням.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Мені по***й, що тобі 20! Хоч здохни тут!» Як Росія затягує українську молодь до армії

Крок 2. Подати документи для вступу

В Донецькій та Луганській областях зараз не працює жоден з українських університетів. Частина з них відновила свою роботу в інших регіонах України. Перелік таких закладів ось тут.

В освітній центр абітурієнти мають подати:

  • Заяву.
  • Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (за наявності).
  • Документ, що посвідчує особу – паспорт чи свідоцтво про народження. Якщо там немає відмітки про реєстрацію місця проживання на окупованих територіях, абітурієнт може надати документи-підтвердження батьків (опікунів), де б ця інформація зазначалася.
  • Документ про освіту державного зразка та додаток до нього. Якщо сертифікат отримували вже через освітній центр, його автоматично додадуть до бази.
  • Чотири кольорові фотографії 3х4.

Якщо абітурієнт не може особисто подати документи, на електронну пошту бажаного навчального закладу можна надіслати копії. Попередньо – проговорити це питання з приймальною комісією.

Вступники можуть подати до 5 заяв в один навчальний заклад – через освітній центр.

Заяви подаються з 19-31 липня, якщо абітурієнт претендує на навчання на бюджеті, і з 19 липня-23 вересня, якщо на контрактній основі.

Але якщо вступ передбачає творчий конкурс чи співбесіду – то з 3 липня.

Читайте також: Уроки «православ'я» і «патріотичного виховання». Як РФ «зомбує» дітей в окупації

Крок 3. Скласти вступне випробування

Абітурієнти складають вступні випробування з української мови, історії України та профільного предмета, який вказаний на офіційному сайті вишу.

Результати річного оцінювання можуть використовуватися як оцінки вступних іспитів.

Конкурсні бали для вступу визначають самі заклади освіти, ці показники оприлюднюються до початку вступної кампанії.

Що стосується вступу, де передбачено творчий конкурс, його можуть провести дистанційно з відеофіксацією (для вступу на бюджет – з 3 липня до 18:00 10 липня, для вступу виключно на контракт – з 3 липня до 18:00 25 липня).

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Молодь усе менш лояльна до Росії»: історія юнака, який вибрався із окупованого Донецька

Крок 4. Дочекатись результатів

Формування рейтингових списків вступників і надання рекомендацій до зарахування та оприлюднення списку рекомендованих з повідомленням про отримання чи неотримання ними права навчатися на бюджетній формі здійснюється не пізніше 5 серпня.

Зарахування вступників на бюджет проводиться не пізніше 10 серпня, на контракт – 30 серпня.

Оригінали документів обов’язково мають бути подані до приймальної комісії впродовж 3 місяців після початку навчання.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Я перейшла на українську, щоб не поїхати дахом»: історія дівчини, яка вибралась з окупованого Донбасу

Крок 5. Виїхати з окупації та приїхати навчатися на вільну територію України

  • Ви маєте право на першочергове поселення до гуртожитків. У деяких університетах навіть надають знижку на проживання. Головне – не забудьте оформити довідку переселенця вже на адресу гуртожитку.
  • Якщо вам ще не виповнилося 23 роки й ви навчаєтеся на бюджеті на денній формі, ви можете претендувати на соціальну стипендію (890 до 1180 грн на місяць). Але її можуть скасувати, якщо буде погана успішність.
  • Якщо ви не можете виїхати з окупації, то навчання також може відбуватися дистанційно. Це обговорюється окремо з приймальними комісіями вишів.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Але воно того варте»: діти з окупації їдуть тиждень і платять $1200, щоб вчитися у вільній Україні

Крок 6. Не забувати, що ви не самі

Якщо у вас залишаються запитання, завжди можете звернутися по консультацію:

Гаряча лінія МОН України 0 800 50 44 25

ГО «ЦГП «Альменда»
+38 095 136 47 27 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber);
info@almenda.org

ГО «Донбас СОС»
0 800 309 110
+38 093 500 69 18 (Telegram, WhatsApp, Viber)
info@donbasssos.org

ГО «Крим СОС»
+38 063 077 16 19
+38 096 224 01 23
+38 095 277 53 55 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)
help@krymsos.com

БФ «Схід SOS»
0 800 332 614
+38 068 827 28 95 (Telegram)
+38 095 374 82 70 (Viber)
tatyana.petrova@east-sos.org

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вища освіта в окупації: чого там навчають українську молодь і до чого заохочують?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Проблеми будуть там, де української влади не було 10 років»: як російська окупація впливає на українців?

Your browser doesn’t support HTML5

«Переконують, що України не існує». Вища освіта в окупації | Новини Приазов’я