Ціль – рятувальники: відпрацьована на Сирії тактика «подвійних ударів» РФ

Наслідки російського удару по багатоповерхівці в Харкові, 30 жовтня 2024 року

Українські військові 8 листопада збили 62 безпілотники та чотири керовані авіаційні ракети Х-59/69, якими вночі атакувала Росія, повідомили Повітряні сили ЗСУ. Загалом з першого листопада РФ випустила по українських містах 543 дрони. Другий тиждень майже щоночі російські сили запускають десятки безпілотників, ураження від яких стають дедалі серйознішими та більш масовими. Чому так відбувається, до якої тактики вдається РФ, зібрав коментарі Голос Америки.

Росія збільшила кількість обстрілів енергетичних об'єктів та житлових будинків напередодні зими, повідомляють офіційні особи України та представники гуманітарної місії ООН.

Тим часом правозахисники фіксують новий тренд – «подвійні удари», тактику, яку Росія раніше використовувала в Сирії, а з весни 2024 року перенесла в Україну.

Масштабні атаки безпілотників протягом останнього місяця стали постійною нічною небезпекою для киян, оскільки Росія збільшила кількість запущених проти України безпілотників, пише агентство Reuters.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У розвідці Британії припускають, що інтенсивні російські атаки БПЛА стануть звичайним явищем для України

Як повідомило агентство з посиланням на місцеву владу, під час нічних ударів безпілотників було поранено щонайменше трьох людей, також Росія завдала удару по енергорозподільчій компанії «Укренерго» у Житомирської області. Атака призвела до відключення електроенергії, повідомили представники компанії.

Військово-повітряні сили України заявили, що збили 74 зі 106 безпілотників, запущених Росією по всій території країни, а ще 25 були «локально втрачені», що свідчить про те, що вони не влучили в ціль, пише Reuters.

В Києві осколки збитих безпілотників поранили щонайменше двох людей і пошкодили 10 будівель, у тому числі медзаклад, бізнес-центр і багатоповерхівки. В Одесі внаслідок атаки російського безпілотника було поранено чоловіка, постраждала 11-поверхівка, автомобілі та газопровід, повідомили представники місцевої влади.

10 людей загинуло. Наслідки російської атаки на Запоріжжя. Запоріжжя, 7 листопада 2024 року

Офіс з координації гуманітарних питань ООН підтвердив, що через нічні атаки в Києві, а також в Одеській та Запорізькій областях, постраждали цивільні люди, є загиблі, пошкоджено житлові будинки та лікарні.

Як повідомила кореспондентка Голосу Америки в Нью-Йорку, речниця ООН Стефані Тремблі на брифінгу закликала світ «посилити гуманітарну допомогу для підтримки цивільних осіб в Україні, які постраждали від інтенсивних атак і нинішніх низьких температур, як ви можете собі уявити з настанням зими».

Вона повідомила, що гуманітарний координатор в Україні Матіас Шмале «на власні очі переконався в гуманітарних наслідках атак під час місії в Дніпропетровській та Запорізькій областях».

Запускаючи ракети та безпілотники по вже обстріляних територіях, РФ свідомо цілить по рятувальниках, медиках
Олександра Матвійчук

«Він закликав міжнародну спільноту продовжувати підтримувати Україну, оскільки війна продовжує вбивати та травмувати мирних жителів, руйнувати життєво важливу інфраструктуру та ставить під загрозу життя гуманітарних працівників», – сказала Тремблі.

Українська правозахисниця, лауреатка Нобелівської премії Олександра Матвійчук звернула увагу на те, що в російських нападах з'явився новий тренд – «подвійні удари», коли одне і те саме місце обстрілюють двічі, щоб влучити по медиках і рятувальниках, які поспішають на допомогу.

Наслідки російського удару по місцю дислокації правоохоронців у Харкові. Харків, 1 листопада 2024 року

Це продумана стратегія. Так само як і в Сирії, РФ використовує це, щоб перешкоджати зусиллям із порятунку життів
Олександра Матвійчук

«З весни 2024 року посилився новий тренд: подвійні удари. Неодноразово запускаючи ракети та безпілотники по раніше обстріляних територіях, росіяни свідомо цілять по рятувальниках, медиках та інших людях, які прибули для надання допомоги постраждалим і розбирання завалів. Це не тільки збільшує кількість жертв, але й посилює і без того сильний тиск на населення країни», – написала Матвійчук у мережі Х, посилаючись на звіт українського розслідувального проєкту The Truth Hounds.

За посиланням – повний текст нашого дослідження (англійською і українською)

Матвійчук наголошує, що це не випадковість, а стратегія, відпрацьована росіянами у Сирії.

«Це продумана стратегія. Так само як і в Сирії, Росія використовує це, щоб перешкоджати зусиллям із порятунку життів і наданню гуманітарної допомоги, а російська пропаганда виправдовує та заохочує такі напади на медиків та рятувальників, які є захищені міжнародним правом», – наголосила правозахисниця.

У звіті розслідувачів під назвою «Каскад жорстокості» описано принаймні 36 перевірених випадків подвійних ударів, коли другий удар стався протягом п’яти хвилин після першого.

Наслідки російської атаки на Запоріжжя. Запоріжжя, 7 листопада 2024 року

Подвійний удар містить кілька воєнних злочинів, згідно з Римським статутом
Олександра Матвійчук

«Це чітко вказує на те, що росіяни знали, що вони «влучили в ціль», а потім атакували знову після огляду місця за допомогою безпілотників. У кожному другому випадку вони поранили або вбили рятувальників, поліціянтів, медиків чи журналістів», – наголошує Матвійчук.

За її словами, «подвійний удар містить кілька воєнних злочинів, згідно з Римським статутом».

Росія заперечує навмисні напади на цивільне населення, але тисячі людей були вбиті та поранені під час її ударів. Москва каже, що її атаки спрямовані на знищення інфраструктури, критичної для воєнних зусиль України.

У підготовці тексту використано інформацію Reuters.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ОВА: у лікарні померла жінка, яка постраждала через удар РФ по Запоріжжю
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Україна отримає для випробувань естонські ракети ППО для боротьби з БПЛА – Міноборони
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ракетна атака РФ: влада повідомила про постраждалих через падіння уламків на Київщині