Микола Берг
Нафтові плями, які утворилися в морі після аварії танкерів у Керченській протоці в середині грудня, на початку січня досягли Севастополя та Південного берега Криму. Таким чином забруднення поширилося вже на кілька сотень кілометрів від місця аварії. Російська влада окупованого українського Криму запровадила режим надзвичайної ситуації регіонального масштабу у Севастополі та кількох районах на сході півострова.
Волонтери та рятувальники борються із забрудненням та рятують тварин, але зоозахисники називають ці дії хаотичними та малоефективними.
Головна загроза ще попереду: нафтові плями площею кілька квадратних кілометрів помітили в небезпечній близькості до кримського узбережжя, а більшість мазуту почне спливати на поверхню ближче до літа, коли морська вода нагріється, інформує Російська служба Радіо Свобода.
Під час сильного шторму 15 грудня в Керченській протоці зазнали аварії два російські танкери з нафтопродуктами – «Волгонефть-212» і «Волгонефть-239». Вони сумарно перевозили близько 9,2 тис. тонн мазуту. Внаслідок пригоди нафтопродукти потрапили до Чорного моря. Масштаби лиха до кінця не з’ясовані: за офіційними даними Моррятслужби Росії, у морепотрапило 2,4 тис. тонн нафтопродуктів. Решта палива нібито надійно запечатана в резервуарах, що пішли на дно, і загрози навколишньому середовищу не становить. Спочатку мазут винесло на узбережжя Краснодарського краю – ним виявилися забрудненими десятки кілометрів берега, після чого 25 грудня влада регіону запровадила режим надзвичайної ситуації. За кілька днів мазутні плями дійшли до окупованого Криму.
Розлив нафтопродуктів спричинив екологічну катастрофу. З її наслідками ось уже три тижні борються волонтери у Криму та на Кубані. Ситуація близька до критичної: згідно із заявою екологів, від розливу мазуту загинули десятки дельфінів; забруднених нафтопродуктами птахів, для яких забруднення становить смертельну небезпеку, досягає тисяч. Стрімкому поширенню забруднення сприяють хвилі, вітер та морські течії: штормова погода в цю пору року – звичайне явище.
У зоні враження – сотні кілометрів узбережжя
Від Керченської протоки до південно-західного краю Криму, де розташований окупований Севастополь, – понад 250 кілометрів – якщо прямо. У перші дні після аварії танкерів здавалося, що розлив мазуту не становить для міста жодної небезпеки: надто вже велика відстань, та й основну частину нафтопродуктів, що розлилися, хвилями винесло на кубанський берег. Однак цього року мазут дістався севастопольського узбережжя.
Нафтове забруднення на околицях Севастополя вперше виявили 3 січня – через 2,5 тижні після інциденту в Керченській протоці. Пляму розміром приблизно 1,5 на 1,5 метра «виловили» неподалік від входу до Балаклавської бухти. Невеликі забруднення знайшли на Срібному пляжі, за кілька кілометрів від Балаклави. Тоді ж севастопольці повідомили про перших птахів у мазуті – їх виявили в районах бухт Ласпі та Омега, а також на пляжі Учкуївка. У російському державному ветеринарному центрі окупованого Севастополя розгорнули пункт прийому тварин.
Наступного дня мазут з’явився на пляжах Блакитна бухта та Товстун, а на пляжі Зірковий берег у селищі Орлівка нафтовою плівкою були покриті близько 800 метрів берега. Незважаючи на заяви російської адміністрації Севастополя про те, що «масового забруднення берегової лінії не виявлено, але є локальні викиди мазуту на пляжах», у місті оголосили режим надзвичайної ситуації. Буквально за кілька наступних днів співробітники МНС та Севприроднагляду, а також місцеві волонтери зібрали на узбережжі понад 110 тонн забрудненого ґрунту.
Окупаційна адміністрація Севастополя намагається створити видимість того, що ситуація – під контролем. Проте з ліквідацією наслідків лиха влада, очевидно, не справляється: у телеграм-каналі призначеного Росією глави Севастополя Михайла Развожаєва та у підконтрольних російській владі ЗМІ з’явилися заклики до місцевих жителів приєднатися до прибирання мазуту.
Оскільки нафтове забруднення дійшло аж до Севастополя, у зоні ураження опинився і весь Південний берег Криму, зокрема курортні зони та прибережні території.
За даними еколога Георгія Каваносяна, плями мазуту досягли Феодосії, Судака, Алушти та Партеніту. Зокрема, рясні забруднення на ділянці завдовжки 2 кілометри помічені у бухті Капсель, поряд із заповідником «Мис Меганом». Охоронній зоні заповідника останніми роками завдали колосальної шкоди російські забудовники, які створили на морському березі цілорічну резиденцію молодіжного пропагандистського форуму «Таврида». Проти цього рішення протестували екологи та активісти. Тепер бухту Капсель спіткало нове лихо у вигляді мазуту, що розлився.
Хаотично та неефективно?
Мазут, що витік у море, губить все живе: опускаючись на дно, він отруює рибу, дельфінів, молюсків і планктон; піднімаючись на поверхню, забруднює птахів. Одразу після катастрофи волонтери в Краснодарському краї та в Криму почали не лише збирати нафтопродукти, які хвилями виносило на берег, а й відмивати птахів. За підрахунками екологів, на Кубані до 6 січня вдалося врятувати понад 5,8 тис. пернатих. Щонайменше 1,6 тис. птахів загинули. Відомо про випадок, коли відмитих птахів раніше випустили на волю і вони не вижили.
По Криму точних відомостей про врятованих та загиблих птахів немає. За даними Михайла Развожаєва, на вечір 6 січня у Севастополі від нафтового забруднення постраждали лише 42 птахи, але чи так це насправді – невідомо. Судячи з повідомлень волонтерів у соцмережах, ці дані дуже занижені.
«На Херсонесі десяток птахів забруднені мазутом, плавають, але летіти не можуть. Їх тільки на човні можна спіймати», – написав один із місцевих жителів у севастопольському чаті координації волонтерів. «Виявлені три пірникози великі (норці) у бухті Омега. Одна забруднена мазутом, решта під питанням. До цього в Омезі бачили вимазану озерну чайку», – повідомляють очевидці.
Саме на волонтерів лягла основна робота щодо порятунку тварин. Російські чиновники обмежуються лише виділенням приміщень штабів. Все необхідне для відмивання птахів – гумові рукавички, миючі засоби, ватні тампони та палички, сорбенти та багато іншого – волонтери купують за власний кошт. Є небезпека, що потік охочих допомагати буде після закінчення довгих новорічних вихідних, і тоді рятувати тварин не буде кому. Добровільні помічники самі знаходять і відловлюють птахів, у тому числі червонокнижних, миють їх у спеціально обладнаних пунктах, після чого доставляють на перетримку до парку левів «Тайган» під Білогірськом та до зоопарку «Казка» в Ялті. При цьому зоозахисники зазначають, що через брак професійних орнітологів та ветеринарів допомогу постраждалим птахам надають хаотично та неефективно. Птахам не створили необхідні умови для реабілітації, тому багато хто з них гине вже після того, як їх відмили від нафтопродуктів.
Бомба уповільненої дії
Найдраматичніше в історії з танкерами, що потонули – це те, що головна загроза ще попереду. По-перше, OSINT-дослідники, вивчивши нові супутникові знімки, виявили в морі на захід від Севастополя кілька нафтових плям завдовжки від 3,5 до 9,5 км при ширині близько 1-1,5 км. Водночас у Міністерстві захисту довкілля України повідомили, що плями біля берегів Севастополя сягають 15 кілометрів завдовжки, а загальна площа забрудненої акваторії перевищила 1 тис. квадратних кілометрів. Якщо все це опиниться на березі, волонтери та рятувальники можуть не впоратися із такими обсягами забруднень.
По-друге, із затонулих танкерів у море витік «важкий» топковий мазут марки М100. Згідно із заявою російського Мінтрансу, це перший у світі інцидент із розливом такого типу нафтопродуктів. Особливість цього мазуту в тому, що він застигає за температури нижче +25 градусів і не спливає на поверхню, а занурюється на дно або залишається в товщі води. Технологій видалення його з водної товщі не існує. Єдиний спосіб боротися з наслідками розливу – збирати мазут із берегової лінії. Оскільки катастрофа в Керченській протоці сталася взимку і значний обсяг палива просто втопився, спливати на поверхню може розпочати ближче до літа, коли підніметься температура води в Чорному морі. Деякою втіхою є те, що приблизно до 4 січня весь мазут, який міг просочитися з танкерів, виплив назовні. Супутникові знімки підтверджують, що цей процес припинився.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Мазут із затонулих у Чорному морі російських танкерів досяг Феодосії, Алушти і Судака – ЦПД ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Путін на 11-й день після розливу мазуту в Керченській протоці вирішив запровадити НС «федерального» рівня ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Мазут із танкерів у Чорному морі все ще виносить на вже очищені пляжі Краснодарського краю РФ