Прорив в українському контрнаступі на шляху до стратегічного міста Мелітополя, темпи надання Україні літаків F-16 та ракет ATACMS, а також успіхи України у знищенні російського Чорноморського флоту – що все це означає для наступних етапів звільнення українських територій? Про це у Вашингтоні говорили експерти «Атлантичної ради».
Реагуючи на новини з України вранці 13 вересня про нічну атаку в тимчасово окупованому Севастополі, внаслідок якої були знищені два російські кораблі, які, за повідомленням української розвідки, «не підлягають відновленню», американські експерти сказали, що українські сили роблять те, що в їхніх силах – повільно знищують російський Чорноморський флот.
Як заявив представник Головного управління розвідки України Андрій Юсов, тієї ночі українські сили знищили великий російський десантний корабель «Ростов-на-Дону» та підводний човен «Мінськ» ВМС РФ. У російському Міноборони заявили про пошкодження двох кораблів Чорноморського флоту РФ внаслідок нічної атаки на Севастополь, звинувативши в ній Збройні сили України.
А вже сьогодні у ЗСУ підтвердили удар по місцю розташування російського ракетного комплексу «земля-повітря» поблизу Євпаторії в окупованому Криму вранці 14 вересня. Раніше джерело в Службі безпеки України повідомило Радіо Свобода, що в ході «унікальної спецоперації» біля Євпаторії в окупованому Криму вранці 14 вересня був знищений російський комплекс ППО «Тріумф» вартістю 1,2 мільярда доларів.
У російському Міноборони про влучання не повідомляли і заявили, що збили над півостровом 11 дронів. Крім того, Міністерство оборони Росії вранці 14 вересня заявило про «спробу атаки» на патрульний корабель Чорноморського флоту РФ «Сергей Котов» в акваторії Чорного моря. Незалежного підтвердження цих даних поки немає.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У ЗСУ підтвердили удар по ракетному комплексу РФ поблизу ЄвпаторіїЕксперти «Атлантичної ради», які обговорювали у Вашингтоні у середу, 13 вересня, ситуацію з українським контрнаступом, наголосили, що позбутися російського флоту в Чорному морі було б великою стратегічною перевагою для України.
Колишній міністр оборони, а нині науковий співробітник Євразійського центру «Атлантичної ради» Андрій Загороднюк вважає, що в ситуації, коли Росія блокує українські порти, а країни НАТО не можуть допомогти розблокувати українську чорноморську торгівлю, українські сили вимушені діяти самотужки, їм не залишається нічого іншого, як позбавляти Росію її кораблів.
«У нашому експертному середовищі іншої стратегії не бачать, як один за одним знищувати російські кораблі», – каже він.
Чим більше буде таких подій, тим швидше прийде успішне закінчення цієї війниДжон Гербст
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру «Атлантична рада» і колишній посол США в Україні, каже, що з огляду на те, що українці вже продемонстрували цього року і минулого, коли потопили крейсер «Москва», «знищення російських кораблів по одному виглядає як реальна перспектива».
Він звернув увагу на те, що російська пропаганда намагається представити цю операцію як те, що «Київ, який зазнає невдачі в контрнаступі, намагається відвернути увагу».
«Ми знаємо, що українці не зазнають невдачі в контрнаступі. Але це така ганьба для росіян, що пропаганді потрібно виставити цю подію в найкращому світлі. Чим більше буде таких подій, тим швидше прийде успішне закінчення цієї війни», – сказав Гербст.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Рік тому ЗСУ підбили крейсер «Москва» і зруйнували міф про «велич» Чорноморського флоту Росії«Успіхи України у Чорному морі можуть змінити ставлення НАТО до регіону»
Американські експерти наголошують, що досі прохання Києва до НАТО забезпечити охорону цивільних кораблів, не знаходили підтримки. Але зрештою послаблення Росії на Чорному морі може змінити погляд НАТО на те, що можна робити в цьому регіоні.
Взяття під контроль ситуації у Чорному морі та поступове знищення російського Чорноморського флоту було б величезною стратегічною перевагоюДебра Кейган
«Взяття під контроль ситуації у Чорному морі та поступове знищення російського Чорноморського флоту було б величезною стратегічною перевагою, яка могла б фундаментально змінити те, як НАТО дивиться на операції у цьому регіоні», – вважає Дебра Кейган, старша радниця Євразійського центру «Атлантична рада».
Щодо України, то дослідниця, яка раніше працювала у Пентагоні, каже, що військові експерти вважають, що перевага в повітрі та на морі – це шлях до перемоги.
«Якщо ви контролюєте повітряний і морський простір, ви перемагаєте. Тому все, що Україна може зробити для того, щоб зменшити російську морську перевагу, буде мати величезне значення, і якщо це можна буде поєднати з перевагами у повітрі, які нададуть літаки F-16, призведуть до стратегічних проривів, а не лише тактичних», – сказала Кейган.
За її словами, європейці допомогли посунути американську позицію щодо надання літаків – данці, нідерландці стали на чолі цієї коаліції. Українські пілоти почали тренуватися в Аризоні.
«Літаки 4-го покоління призведуть до змін. Мені вже набридло читати статті, де пишуть, що вони можуть призвести до змін десь за рік. Це не так», – сказала Кейган, яка працювала багато років у Міністерстві оборони США.
Щодо надання ATACMS, важливо доставити їх у достатній кількості. За її словами, обслуговування цих ракет не вимагає довгої підготовки, і щоб перевчитися з HIMARS на ATACMS, потрібно, «мабуть, 10 годин».
«Чим швидше адміністрація ухвалить ці рішення, тим швидше буде зміна на полі бою. І попри те, що президент говорить, що їх ніби бракує, це не так – у нас їх достатньо. Не потрібно економити і обмежувати постачання українцям», – сказала Кейган.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Україна веде контрнаступ із однією рукою, зав’язаною за спиною». Інтерв’ю з Куртом ВолкеромЕксперти, які обговорювали прорив першої російської лінії оборонних рубежів на півдні, наголошували на тому, що це сталося лише наприкінці третього місяця контрнаступу. Колишній міністр оборони України наголосив, що техніка не може впоратися з масштабом завдань.
«Розмінування проходить дуже складно, тому що техніка, надана партнерами чи вироблена в Україні, працює з обмеженим успіхом, тому що артилерійський вогонь противника знищує її як тільки вона потрапляє на поле», – сказав Загороднюк.
Дебра Кейган додала, що в анонімних коментарях для преси деякі чиновники Пентагону висловлюють нетерпіння, не знаючи реальних умов, у яких доводиться діяти українським військовим.
«Ніде у світі не було заміновано так щільно такий величезний масив території. Немає такого досвіду і немає такого обладнання, щоб розв'язувати цю проблему, з якою ми ніколи не стикалися», – сказала Кейган.
«Москва використовує Чорноморську зернову угоду, щоб розколоти союзників»
Говорячи про вихід Росії з Чорноморської зернової угоди, Джон Гербст каже, що якщо повідомлення про те, що генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш та президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган намагалися послабити західні санкції заради повернення Росії, то вони в цьому випадку діють як адвокати Кремля.
«Якщо повідомлення правдиві, то Ґутерріш та Ердоган просять Захід послабити санкції і винагороджують Путіна за те, що він здійснив ще один агресивний акт. Я повторюю, що якщо повідомлення правдиві, то вони заохочують Путіна здійснювати додаткові провокації, щоб отримати послаблення від заходів, які ми запровадили через те, що він розпочав цю війну проти України, що сповнена воєнними злочинами», – сказав Гербст і додав, що в результаті це все не вдасться, бо ані Україна, ані її партнери на це не підтуть.
«Але Путіну дають надію на те, що це можливо», – наголошує Гербст.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Калібри» з Чорного моря. Хто віддає накази? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Нас не цікавить, що хоче Москва»: посол України у Туреччині Боднар про Ердогана, Путіна й інтереси України ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Генсек ООН «абсолютно не розуміє», що відбувається в Україні – ПодолякМасштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.