Президент України Володимир Зеленський попередив, що Росія готує теракт на Запорізькій атомній станції з можливим витоком радіації. Заява з’явилась після доповіді керівника ГУР про можливість підриву чи аварії на ЗАЕС після нібито мінування найбільшої атомної станції Європи. В Україні не було паніки, але хвиля занепокоєння проколотилась соцмережами і в публічному просторі, незважаючи на заяву речника Кремля, що Росія не планує теракт на ЗАЕС. Однак Україна – країна Чорнобилю і все, що пов’язано з ядерної небезпекою, дуже резонує в суспільстві. Хоча ситуація серйозна, однак фахівці закликають зберігати спокій і кажуть, що «другого Чорнобилю» очікувати все ж не варто, але треба бути напоготові на випадок якось інциденту на ЗАЕС.
Що відбувається на ЗАЕС?
ЗАЕС є найбільшою в Європі атомною станцією з шістьма реакторами. Вона була окупована російськими військами на початку березня 2022 року. Тоді ж чотири блоки були поступово зупинені, а два ще працювали до вересня 2022 року.
Зараз п’ять блоків – у холодній зупинці, а один – п’ятий енергоблок – в так званій гарячій зупинці, нерозхолоджений.
За даними української сторони, російські війська замінували ЗАЕС по периметру станції.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: МАГАТЕ знає про мінування Запорізької АЕС – звіт агенціїЧому про ЗАЕС заговорили зараз?
Через руйнацію Каховської греблі почало міліти Каховське водосховище. Саме його водою наповнювався ставок-охолоджувач Запорізької АЕС.
Тому існує гіпотетична небезпека для станції в разі висихання ставка або коли буде зруйнована так звана шандора – перемичка, балка, руйнування якої може «вилити» воду зі ставка в пересихаюче водосховище, пояснюють фахівці.
За даними української сторони, раніше цього місяця в ставку-охолоджувачі працювали російські водолази – нібито з метою зміцнення шандори для зменшення витоку води зі ставка.
Багато залежить також від погодних умов і напрямків вітру, хмар, дощу – важко передбачити наслідкиДмитро Гуменюк
«Але я прогнозувала, що це може бути і мінування. Після підриву греблі Каховської ГЕС з небаченими масштабами катастрофи – вони як мавпа з гранатою. Вони підуть на все, щоб зупинити (український) контрнаступ», – каже незалежна експертка з ядерної енергетики Ольга Кошарна.
«Необов’язково підривати ядерний реактор. Достатньо підірвати шандору в ставку-охолоджувачу, щоби вся вода – а це 147 мільйонів кубічних метрів – витекла, і тоді не буде води для охолодження ядерного палива, яке знаходиться в активній зоні реакторів», – додає вона, малюючи найчорніший сценарій.
Де ще небезпечно на ЗАЕС?
Окрім руйнації або штучного пересихання ставка-охолоджувача, також зберігається небезпека обстрілу станції. На початкових стадіях російського вторгнення це вже мало місце. Також російські ракети пролітали над усіма чотирма атомними станціям України за час війни.
Окрім того, є небезпека для сховища відпрацьованого ядерного палива – там на ЗАЕС є понад 100 залізобетонних контейнерів на відкритому просторі з відпрацьованим паливом, і влучання у них або підрив теж може мати небезпечні наслідки.
Також українська влада повідомляла, що станція дуже мілітаризована – на ній кількасот озброєних російських солдатів, є військова техніка, персонал станції під постійним психологічним тиском і в стані стресу, а людський фактор при управлінні атомними станціями дуже важливий (цей чинник зіграв свою роль під час аварії на Чорнобилі 1986 року).
«Яка ситуація на станції, коли по ній ходять озброєні м***и з гранатами, які заклали міни скрізь, де могли, які зберігають зброю біля будівлі турбінної зали. Ситуація є непередбачуваною, скажемо так. Наразі вона контрольована, бо всі блоки знаходяться в стані зупину», – каже Радіо Свобода Дмитро Гуменюк, начальник відділення аналізу безпеки Державного наукового технічного Центру з ядерної та радіаційної безпеки.
Чому Запорізька АЕС – все ж не Чорнобиль?
Тут кілька моментів. По-перше, під час аварії на Чорнобильській станції її реактор номер чотири працював на повну потужність, а на Запорізькій АЕС реактори – в зупині.
На Чорнобилі в реакторі було 192 тонни урану, а реакторі на ЗАЕС – 66 тонн.
Найголовніша відмінність – це самі реактори. У Чорнобилі були реактори типу РБМК, а на Запорізькій АЕС – іншого, новішого типу – ВВЕР-1000.
Всі реактори ВВЕР сховані в герметичний конфайнмент – оболонку із напруженого залізобетону товщиною півтора метра.
Реактори ЗАЕС мають конфайнмент. На Чорнобильській АЕС такого конфайнменту не булоОлексій Толкачов
Така оболонка може навіть втримати падіння невеликого літака, а також витримає внутрішній вибух і може втримати структуру від викиду радіоактивних матеріалів, розповідають фахівці.
«На Чорнобильській АЕС такого конфайнменту не було. До речі, його немає і на Ленінградській, Курській та Смоленській АЕС, де досі експлуатують чорнобильські реактори РБМК. Не варто там необачно курити», – написав у фейсбуці раніше цього місяця колишній голова громадської ради Державної інспекції ядерного регулювання України Олексій Толкачов.
«Ніякого вибуху реакторів на Запорізькій АЕС не може бути», – запевнив він, коли лише загострювалась ситуація довкола ЗАЕС.
Також дизайн реакторів передбачає, що в разі, якщо реактор РБМК чорнобильського типу залишається без нагляду, він некеровано розганяється, а реактор ВВЕР глохне.
Що можуть зробити російські війська?
Катастрофа могла б бути, якби російські війська раптом почали б масовано, планомірно бомбардувати конфайнмент кількома надпотужними бомбами.
Але, окрім конфайнменту, треба ще було б зруйнувати і корпус самого реактора, зауважують фахівці.
Але це була б не лише українська катастрофа. 70 відсотків радіації після аварії на Чорнобилі вітер поніс на Білорусь.
Сама Росія та й окуповані нею території сходу і півдня України можуть опинитись в зоні ураження.
Потрібно перестрахуватись. Від росіян можна чекати будь-чогоІгор Клименко
«Це залежить від того, що відбудеться на станції. Яка аварія? Чи на одному блоці, чи на шістьох? Чи аварія на реакторі, чи в басейні витримки, чи в сховищі відпрацьованого ядерного палива? Відпрацьоване паливо несе загрозу, з точки зору терактів. Залежить також від погодних умов і напрямків вітру, хмар, дощу – важко передбачити. Тому небезпека може бути для Запорізької або для кількох областей, або для кількох країн – дивлячись на те, наскільки може бути серйозна аварія», – пояснює Дмитро Гуменюк.
В разі чого – хто і що має робити?
Унікальність ситуації довкола ЗАЕС – в тому, що, по-перше, це прецедент – окупація атомної станції іншої країни під час війни. По-друге, до цього на території держави з розвинутою мережею атомних станцій не було активних бойових дій – як це має місце під час російської агресії проти України.
Україна вважає ЗАЕС своєю і просить Росію демілітаризувати її та вивести війська.
Хоч Україна вважає працівників станції і окупований Росією Енергодар українськими, але відповідальність за будь-який інцидент ляже на того, хто контролює атомну станцію – на Росію. Так само відповідальність за руйнацію Каховської ГЕС лягає на Росію, бо її вояки контролювали під час руйнації греблю.
В разі апокаліптичного сценарію евакуацію людей на підконтрольних уряду України територіях має здійснювати українська влада. А за людей під окупацією відповідають окупанти.
Які заходи здійснюються в Україні?
Центр з ядерної і радіаційної безпеки переведений на цілодобове чергування і відстежує ситуацію.
Необов’язково підривати ядерний реактор. Достатньо підірвати шандору в ставку-охолоджувачу, щоби вся вода витекла, і тоді не буде охолодження ядерного паливаОльга Кошарна
Міністерство охорони здоров’я видало свої рекомендації, що робити в разі радіаційної аварії. Рекомендують перебувати в укритті (приміщенні) з вимкненою системою вентиляції.
Також радять стежити за ЗМІ і відслідковувати останню інформацію від органів влади. Треба також зняти увесь верхній одяг і, так би мовити, «знеразити себе». Рекомендують помитись (прийняти душ) і змінити одяг на чистий.
Окреме застереження від МОЗ: «Йодна профілактика потрібна ЛИШЕ у випадку аварії, яка ВІДБУЛАСЬ. Йодид калію токсичний для організму та «не працює» наперед».
«Тому ще раз: не панікуйте та не робіть необдуманих кроків», – пише МОЗ України.
Окрім цього, як повідомив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, в Україні розгорнули штаби на випадок теракту на Запорізькій АЕС. До їхнього складу увійшли енергетики, рятувальники, поліція та медики. Найближчими днями проведуть навчання з перекриттям доріг, розгортанням санітарних блокпостів тощо.
Як повідомив очільник МВС: «Обладнання для виміру радіації вже готове. На всякий випадок потрібно перестрахуватись. Від росіян можна чекати будь-чого».
Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Може рвонути»: експерти попереджають про небезпеку катастрофи на окупованій ЗАЕС ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чи очікувати катастрофи на ЗАЕС через спустошення Каховського водосховища? Пояснює голова «Енергоатому» ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Йдеться про ядерний шантаж – Юсов про ймовірну підготовку РФ теракту на ЗАЕС