(Рубрика «Точка зору»)
Своєю заявою про застосування проти України нового різновиду ракети середньої дальності «Орєшнік» Володимир Путін довів, що залишається професійним шантажистом, а сам шантаж залишається його важливою зброєю у війні. Адже поява на екранах із заявою про застосування нібито нової ракети – це не тільки і не стільки сигнал для України. Це насамперед сигнал для Заходу.
Путін ставить західних політиків перед непростим вибором – я готовий до подальшого підняття ставок, а ось ви готові? Я можу наступного разу застосувати проти України ще більш серйозну зброю, наприклад – ядерний заряд, а що зможете зробити ви? Я готовий нанести удар по військових обʼєктах тих країн, які дозволяють Україні бити по російській території своїми ракетами і надають координати цілей. А ви – що ви скажете своїм виборцям? Що заради якоїсь там України ви привели війну у власний їхній дім?
Путіну не вперше так шантажує Захід, бо він знає наскільки залежні його опоненти від громадської думки – а у самого російського правителя таких проблем немає. Він пропонує західним політикам «розслабитися» і заради миру просто віддати йому Україну – так, як колись було з Угорщиною і Чехословаччиною, свобода яких знищувалася радянськими військами.
Світ змінився й ніяких сфер впливу ні в кого вже немає
Однак це не дуже вдала аналогія, тому що дії радянських військ у цих країнах відбувалися у кордонах сфери впливу СРСР, визначеної після Другої світової війни на конференції в Ялті. З тих часів світ змінився й ніяких сфер впливу ні в кого вже немає. Погодитися із капітуляцією України для Заходу – це означає й погодитися, що такі сфери впливу знову є. Але й не тільки. Це означає, що Путін обовʼязково піде далі – як будь-який хижак, який вже відчув страх своєї жертви.
Немає причин боятися
У Заходу немає причин боятися. У варшавському тижневику Polityka перераховуються тільки деякі з можливих варіантів відповіді російському президентові.
«У Заходу є всі аргументи, і він зобов'язаний їх використовувати. Ракетні випробування, навчання з макетами ядерної зброї, поява атомного підводного човна біля російського узбережжя – такого роду відповідей у цьому ескалаційному діалозі було б достатньо, – йдеться в публікації. – Можна відповісти й іншою мовою – задіяти кібертехнології, а то й космос, із не менш відчутними наслідками. Економічний тиск і дипломатія – також перевірені засоби. Обстріл беззахисної країни балістичними ракетами не повинен зійти з рук Путіну».
Зараз російський президент навряд чи вдасться до якихось радикальних кроків
Ми маємо розуміти, що зараз російський президент навряд чи вдасться до якихось радикальних кроків. До зміни влади у Сполучених Штатах залишилися лічені тижні. Звісно, Путін не може бути впевнений у домовленостях із новим президентом США Дональдом Трампом, але й закривати для себе можливості для переговорів він також не буде.
Його удари по Україні, його поява із заявами про ці удари і новими погрозами Заходу – це насамперед вивірена психологічна атака.
Віталій Портников – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода і Крим.Реалії
Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Використання Росією «нової» ракети середньої дальності: сигнал Заходу чи щось більше? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Курс рубля впав до найнижчого рівня з березня 2022 року ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Якщо переговори, то тільки на основі Будапештського меморандуму. США і Велика Британія – головні гравці