Україна та її південна сусідка. Для чого Росія дестабілізує Молдову?

Президент України Володимир Зеленський (посередині), президентка Молдови Майя Санду та президент Європейської ради Шарль Мішель на спільній пресконференції. Київ, 21 листопада 2023 року (ілюстраційна світлина)

(Рубрика «Точка зору»)

У перший день офіційного початку передвиборчої кампанії в Республиці Молдова її громадяни обиратимуть нового президента за місяць у Раді Європи висловили занепокоєність російським втручанням у вибори.

«Дезінформація, спонсорована Кремлем, незаконне фінансування та передбачувана покупка голосів становлять серйозну загрозу суверенітету, безпеці та чесності виборів у Молдові», – йдеться у спеціальній заяві європейських парламентарів, делегація яких відвідала Молдову напередодні початку кампанії і зустрічалася із керівниками країни. І, треба сказати, що ця оцінка російських дій у сусідній з Україною державі ще й дуже дипломатична.

Чим заважала Кремлю територіальна цілісна демократична Молдова?

Можуть запитати: а навіщо Росії Володимира Путіна, яка і так загрузла у своїй війні з Україною, займатися дестабілізацією у Молдові? Але це швидше риторичне запитання. А навіщо Росії Бориса Єльцина було займатися цією дестабілізацією у 90-і роки минулого сторіччя?

Чим заважала Кремлю територіальна цілісна демократична Молдова? Чому потрібно було сприяти корумпованим сепаратистам з Тирасполя, залишати на території країни, яка навіть не має кордонів з Російською Федерацією, російську армію, сприяти перемозі на виборах проросійських політиків? А тому, що як тоді, так і тепер цілі Москви залишалися незмінними: контроль над пострадянським простором і збереження колишніх радянських республік як «сфери впливу» для Кремля.

Молдові має для РФ вирішальне значення

Під час війни з Україною політична ситуація в Молдові має для Росії вирішальне значення.

По-перше, нікуди не ділися стратегічні цілі Росії, озвучені ще у 2022 році – взяти під контроль південь України і «пробити коридор до Придністровʼя». Тобто мова йде не тільки про поглинання України, але й про поглинання Молдови, а для цього Путіну був би потрібен у Кишиневі промосковський режим.

По-друге, з тактичної точки зору Росія хотіла б, щоб сьогодні на кордоні з Україною була б якщо не дружня Кремлю, так хоча б «нейтральна» країна, яка б не підтримувала б Україну і не намагалася б приєднатися до Євросоюзу. Саме тому популярність чинної президентки Молдови Маї Санду – а соціологічні опитування свідчать, що вона має всі шанси зберегти владу – викликають у Кремлі таку лють.

Для проросійських сил вибори президента – лише підготовка до парламентських виборів

Однак саме розуміння цієї популярності змушує Москву допомагати відразу кільком силам, зорієнтованим на зміну молдовської політики. Кандидат від соціалістів – партії одіозного колишнього президента країни Ігоря ДодонаАлександр Стояноглу вже наголосив, що «Молдові потрібно підтримувати стосунки із Росією». З проросійськими заявами виступають і у створеному бізнесменом Іланом Шором просто у Москві блоці «Перемога». Але може виникнути питання: а для чого ж Москві так багато прихильників у маленькій країні?

Відповісти на це запитання не так і складно. У Росії вже зрозуміли, що проросійському кандидату не вдасться перемогти Маю Санду на виборах президента країни. Тому для проросійських сил вибори президента – лише підготовка до парламентських виборів.

Справа в тому, що Молдова – парламентська республіка. І очільник держави, який не спирається на підтримку депутатів, перетворюється на церемонійну постать, навіть якщо обирається на загальнонародних виборах.

Грошові потоки та інформаційні диверсії з Москви треба зупиняти, поки не стало пізно

Практично більша частина терміну президентства Додона так і минула – у гучних заявах і без повноважень. І тепер Кремль намагається створити саме таку ситуацію для президентки Молдови, сподівається, що сили, яким допомагає Москва, зможуть утворити у парламенті блок реваншистів і сформувати проросійський уряд.

Звісно, до цього ще не один місяць, однак готуватися до спроби російського реваншу у Молдові потрібно вже зараз, бо вона загрожує і національній безпеці, і європейській інтеграції самої України та стабільності у цій частині Європи. Грошові потоки та інформаційні диверсії з Москви треба зупиняти, поки не стало пізно – звісно, саме до цього і закликають депутати Ради Європи.

Віталій Портников – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода і Крим.Реалії

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ядерна вісь зла і війна Росії проти України. Критика Заходу посилюється
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Заявка Туреччини на вступ до БРІКС. Чому Ердоган маневрує між Росією, Заходом і Україною?