Поразкою Росії в Сирії можуть скористатися США для допомоги Україні – генерал Годжес

Архівна світлина. Антивоєнна акція проти президента Сирії Башара аль-Асада та його союзника, президента Росії Володимира Путіна. Місто Ньюкасл на північному сході Англії, 15 червня 2019 року

Росія відступає з Сирії і втрачає свій статус надпотуги, над яким впродовж понад двох десятиліть працював очільник Росії Володимир Путін, вважають західні оглядачі. На їхню думку, відступ Росії призведе до реконфігурації впливу на Близькому Сході та посилення ролі, яку грають там США. Про це інформує «Голос Америки».

Росія не в змозі врятувати свого сирійського союзника Асада, вона слабшає, а не міцніє, а отже новообраний президент США Дональд Трамп може скористатися цим, щоб допомогти Україні, вважає американський генерал у відставці Бен Годжес.

«Президент Трамп матиме набагато більше важелів впливу на Путіна, ніж вісім років тому. Сподіваюся, він використає це, щоб допомогти Україні. Китай спостерігає», – зазначає у мережі X Годжес, посилаючись на дані українського військового аналітичного видання Defense Express.

Українські аналітики пишуть, що ситуація навколо російської військової присутності в Сирії стрімко розвивається і, за їхніми даними, сухопутні сили російського контингенту, схоже, готуються до перекидання морем до Лівії, а деякі підрозділи, як повідомляється, уже передислоковані назад до Росії.

Кремль планує «мега-рятувальну операцію» своїх військ до Лівії, перш за все, з метою пропаганди, розрахованої на глядачів всередині Росії
Українські експерти

Аналітики посилаються на дані Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України та на дані OSINT, які свідчать, що кілька десантних кораблів і формально цивільних суден зараз прямують до Сирії для евакуації російських військ. Частина з них уже прибула в порт Тартус.

«Кремль планує «мега-рятувальну операцію» своїх військ до Лівії, перш за все, з метою пропаганди, розрахованої на глядачів всередині Росії», – вважають українські експерти.

Однак, вони додають, що майбутнє авіаційного компонента, що дислокується на авіабазі Хмеймім, а саме бойових літаків Су-24М і Су-35, залишається невизначеним, зазначає українське військове видання.

При цьому вони посилають на відео, опубліковане телеканалом Al-Jazeera 30 грудня 2024 року, на якому видно щонайменше 10 бойових літаків Су-24М і Су-35, які дислокуються на базі, а також кілька транспортних літаків, зокрема Іл-76, Ан-72, Ан-26 та аерофотознімальний літак Ан-30.

«Знімки, зроблені дроном, також свідчать, що російські війська могли спалити значну кількість документів. Їм також вдалося евакуювати частину обладнання, що зафіксовано на супутникових знімках середини грудня 2024 року», – пише Defense Express.

Зліва направо: президент Сирії Башар Асад, очільник Росії Володимир Путін і тодішній міністр оборони Росії Сергій Шойгу на російській авіабазі «Хмеймім» у Сирії. Латакія,11 грудня 2017 року

Росія втратила статус великої держави – Галіп Далай

Політичні оглядачі кажуть, що брутальне втручання Росії в Громадянську війну в Сирії у 2015 році після його успіху із захопленням частин української території в 2014-му додало Путіну сміливості, надавши йому новий плацдарм на Близькому Сході. А це, у свою чергу, допомогло йому прокласти шлях для широкомасштабного нападу на Україну.

Але нині, кажуть аналітики, процес розвивається у зворотному напрямку – виснаження ресурсів на війні в Україні призвело до неспроможності Росії підтримати Асада, що призведе до падіння престижу Росії в регіоні і дає Заходу додатковий важіль, щоб натиснути на Росію в її війні з Україною.

Росія, яка була вірним союзником режиму Башара Асада, після повалення його режиму заявила, що підтримує контакти з новою адміністрацією в Дамаску, зокрема вона домовляється про долю російських військових об’єктів у Сирії – авіабази «Хмеймім» у Латакії та військово-морського об’єкта «Тартус».

Якщо війна Росії в Україні стосується ідентичності, то її присутність у Сирії – престиж
Галіп Далай

Але навіть якщо їй вдасться зберегти частину своєї воєнної присутності в Сирії, вона вже не зможе відігравати такої помітної ролі в цій країні, як це було десятиліття тому, вважає науковець Оксфордського університету та консультант Chatham House Галіп Далай.

Неспроможність Росії захистити режим Асада і вести одночасно війну в Україні показала слабкість Росії, вважає експерт. У цій ситуації Кремлю довелося вибирати і вибрав те, що для нього було дорожче.

«Якщо війна Росії в Україні стосується ідентичності, то її присутність у Сирії – престиж. Але після швидкого падіння Башара Асада, Кремлю, схоже, довелося пожертвувати останнім заради першого, стверджує Далай.

Нездатність Путіна запобігти вигнанню Асада показала, що Росія є регіональною чи середньою державою
Галіп Далай

Бази в Сирії та можливість їх використовувати для поширення свого впливу в цілому регіоні Близького Сходу та Африки робили з Росії глобальну державу. Нині ж, навіть попри можливі домовленості з новою владою в Сирії, Москва цей статус втратила.

«Росія втратила в Сирії емблему великодержавності. Нездатність Путіна – незважаючи на його позу – запобігти вигнанню Асада показала, що Росія є регіональною чи середньою державою, що володіє ядерними боєприпасами та газом і, очевидно, не в змозі зберегти свої претензії на велику державу», – пише Далай у своїй статті для Project Syndicate.

Він передбачає, що падіння статусу Росії та її неспроможність бути надійним постачальником зброї в регіоні призведе до ще сильнішого звуження її впливу. У той час як вплив США, і передусім Туреччини, в регіоні посилюватиметься.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Програти Путіну було б ганьбою для США – дослідники CSIS дають поради не лише Трампу
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Україна готується відновити дипломатичні відносини з Сирією – президент
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Середземному морі затонуло російське судно, яке постачало сили РФ у Сирії