Зупинка транзиту газу РФ через Україну. Програє лише Росія?

Чехія, каже експертка Ольга Хакова, «доклала надзвичайних зусиль, щоб знайти альтернативні джерела і інвестувати в альтернативні варіанти». Фото ілюстраційне, 2009 рік

Контракт на транзит газу України та Росії завершується зовсім скоро – з 1 січня 2025 року. Україна заявила, що не збирається продовжувати контракт, але Росія вказує що готова продовжувати, якщо європейські споживачі домовляться з Києвом.

Європа готова відмовитись від російського газу

Європейці швидко скорочують залежність від Росії, але пам’ятають болючу кризу на початку вторгнення. Саме стрибок цін на енергоресурси в 2022 році став причиною поганого стану європейської економіки, що триває і дотепер, йдеться в регіональному прогнозі Міжнародного валютного фонду.

Тепер залежність Європи від російського газу значно менша. З 2021 року доля газотранзиту через Україну в імпорті газу Європою скоротилась з 11% в 2021 році до приблизно 5% на тепер. Доля російського газу в Європі знизилась до 6%, а доля російського газу, що йде через Україну – до 4%, підрахували в норвезькій дослідницькій компанії Rystad energy. Європа готова обійтись без російського газу, переконаний аналітик компанії Крістоф Галсер.

Для того, щоб відмовитись від російського газу, Європа інвестувала надзвичайні кошти. Навіть країни, які раніше не були готові інвестувати в термінали зрідженого природного газу, такі, як Німеччина, зробили це в рекордні строки, каже заступниця директора з програм енергобезпеки вашингтонського аналітичного центру «Атлантична рада» Ольга Хакова.

Ті, хто не зробив інвестиції, мають зіткнутись із наслідками, каже дослідниця, адже «вони знали вже понад два з половиною роки, що кінцевий строк наближається».

Хакова протиставляє підхід Чехії та Угорщини, двох країн, що не мають власного виходу до моря і тому перебувають в подібних умовах. Чехія, каже Хакова, «доклала надзвичайних зусиль, щоб знайти альтернативні джерела і інвестувати в альтернативні варіанти», Угорщина натомість посилила залежність від Росії.

«Це було стратегічне рішення, і воно має наслідки. Вони знайдуть альтернативу. У випадку Угорщини, вони намагатимуться отримати російський газ іншим шляхом, скажімо, через Туреччину», – додає дослідниця.

Крім транзиту через Україну, єдиний альтернативний шлях, яким російський газ потрапляє до Європи трубопроводами є «Туркстрім», трубопровід, що йде дном Чорного моря з Туреччини до Болгарії, Сербії та Угорщини.

В ЄС є політична воля, щоб відмовитись від російського газу, каже Галсер в коментарі Голосу Америки. Він вказує, що навіть таким країнам, як Австрія та Словаччина, де частка російського газу доходить до 90% і де ситуація буде складною, «навряд чи вдасться переконати ЄС залишити цей транзит».

Дослідження регулятора ЄС показало, що Австрія, яка минулого року імпортувала 90% газу з Росії, може обійтись без нього, отримуючи газ із півдня та заходу Європи, нагадує Аура Сабадус, експертка британської Незалежної служби дослідження сировинних ринків (ICIS).

Газ потрібний таким країнам, як Словаччина та Австрія. Але навіть вони можуть вижити без російського газу, якщо буде політична воля
Аура Сабадус

«Україна забезпечує лише невелику частину європейського імпорту, – каже Сабадус в інтерв'ю Голосу Америки. – Газ потрібний таким країнам, як Словаччина та Австрія, але це невеликі споживачі. Навіть вони можуть вижити без російського газу, якщо буде політична воля».

ЄС може діяти ще рішучіше, щоб надіслати сигнал європейським компаніям про те, що російського трубопровідного газу на ринку не буде з 2027 року, кажуть дослідники.

Тоді диверсифікація просуватиметься швидше, каже Хакова, бо приватні компанії охочіше вкладатимуть кошти в диверсифікацію і вважатимуть, що «це чудова інвестиція, бо я знаю точно, що російського газу не буде, і я знаю точно, що в регіоні є надійні покупці».

Поки що деякі компанії сподіваються на продовження транзиту газу через Україну, «бо це дешевий і доступний газ», каже Сабадус.

Російський зріджений газ не замінить трубопровідний, кажуть оглядачі

Скоротивши поставки газу трубопроводом, Росія нарощує поставки зрідженого газу. З 2023 по 2024 роки експорт російського ЗПГ до Європи зріс з 20 мільйонів тонн до 23 мільйонів тонн, йдеться в оцінках Rystad, частка російського газу в імпорту зрідженого газу Європою зросла з 15% до 19%, йдеться в аналізі.

Ми все ще отримуємо багато ЗПГ з Росії, чому не замінити його американським ЗПГ, який дешевший для нас і знижує ціни на енергетику?
Урсула фон дер Ляєн

Але далі збільшити поставки Росії заважають нові санкції, каже Галсер: «Компенсувати втрати експорту трубопроводом неможливо з теперішньою інфраструктурою, для цього потрібні нові російські проєкти, що не підпадають під санкції».

Міжнародна спільнота вже почала впроваджувати санкції проти цих проєктів.

В Європі пропонують натомість збільшити купівлю американського зрідженого газу.

«Ми все ще отримуємо багато ЗПГ з Росії, чому не замінити його американським ЗПГ, який дешевший для нас і знижує ціни на енергетику?» – сказала журналістам у п’ятницю президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн

Чи варто Україні продовжувати угоду? Кроки України – під пильною увагою

Під час війни Росія утримувалась від обстрілів газової інфраструктури. Тепер ситуація змінюється, каже Ольга Хакова.

Контракт України з Росією завершується, і Росія вже атакує газову систему України
Ольга Хакова

«Контракт України з Росією завершується, і Росія вже атакує газову систему України. Це впливає на теперішній опалювальний сезон, адже тепер треба турбуватись, як захистити ще і газову систему», – каже вона в коментарі Голосу Америки.

Аналітики розходяться в думках щодо того, чи варто Києву працювати над тим, щоб продовжити використання транзитного трубопроводу в 2025 році і яким має бути перехідний період.

Україна готується до повної зупинки транзиту до кінця року після завершення угоди. Про це виданню Kyiv Independent сказав очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов. Він попередив, про можливі «інформаційні маніпуляції» в останні місяці перед завершенням контракту.

Минулого тижня посол України в Туркменістані Віктор Майко заявив, що «Україна хоче купувати газ в інших країнах і транспортувати до Європи, для чого ми маємо значну інфраструктуру».

Для багатьох сторін використання газу з Азербайджану матиме переваги, каже Галсер. Це збереже комерційну зацікавленість в українській трубопровідний системі і захистить трубопровід на майбутнє.

Важко представити ЄС, який хоче відмовитись від російського газу до 2027 року
Крістоф Галсер

Однак він вважає, що це може бути негативно сприйнято в Європі. «Хоча я і чув представників в Україні, які кажуть, що ми підтримуємо сусідні країни і буде перехідний період, це важко представити ЄС, який хоче відмовитись від російського газу до 2027 року», – додає Галсер.

«Це будуть російські молекули, – вказує аналітик. – Я не бачу, як фізично доставити азербайджанський газ до Суджі або до української трубопровідної системи. Це буде своп, але йдеться про російські молекули, і це буде або угода з Туреччиною про взаємозалік газу, але зрештою – це російські молекули, і дуже важко переконати ЄС, який хоче відмовитись від російського газу».

Якщо Україна буде продовжувати транзит російського газу, навіть під маркою газу іншого походження, від цього програє український народ, а може виграти «лише Росія і кілька людей, які займатимуться транзитом». «Це зашкодило б Україні в довгостроковій перспективі, бо прив’язка до російського газу тривала б і цей зв’язок було б складно обірвати», – каже Сабадус.

Дії України – під пильною увагою, каже Садабус. Вона застерігає Україну не йти шляхом Туреччини, яка, як видається, продовжує постачати російський газ.

Садабус припускає, якщо Україна продовжить транзит, то такі країни, як Німеччина, отримають поштовх домагатись відновлення поставок російського газу через «Північний потік». Галсер не погоджується. Він не бачить «політичного консенсусу в Німеччині, щоб приймати російський газ в найближчому майбутньому».

«Короткострокове і тимчасове» продовження транзиту не викличе зацікавленості в «Північному потоці», вказує Галсер.

Хоча контракт буде офіційно завершено, припустимо, що протягом певного періоду можуть бути одноразові угоди європейських трейдерів з Росією, каже Хакова.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ЄС готовий до завершення контракту між «Нафтогазом» і «Газпромом» про транзит – Єврокомісарка
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: В ЄС зріс імпорт російського скрапленого газу, країни-члени вимагають його відстежувати
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чехія витратила на закупівлю нафти та газу з РФ у кілька разів більше, ніж на військову допомогу Україні

Your browser doesn’t support HTML5

Європа навчилась жити без російського газу? (відео)