Дональд Трамп – колишній президент США і найрейтинговіший на цей час кандидат від Республіканської партії на виборах-2024, а також фігурант кількох судових розглядів – під час своєї промови після перемоги на кокусах республіканців в штаті Айова зробив низку заяв щодо російсько-української війни, а також щодо президента Росії Володимира Путіна. «Голос Америки» зібрав думки аналітиків про ці висловлювання Трампа. Що вони можуть означати?
- У США 15 січня розпочався перший етап відбору партіями кандидатів для участі у президентських виборах -2024. Демократична і Республіканська партії у кожному штаті проведуть кокуси (зібрання прихильників однієї партії – ред.) і праймеріз (попередні вибори, на яких обирають одного кандидата від партії – ред.).
- Кокуси організують самі політичні партії. Виборці партії слухають виступи прихильників кандидатів, обговорюють і намагаються переконати один одного, а потім голосують. Праймеріз організує влада штатів. Традиційно ці голосування таємні, хоча правила відрізняються у кожному штаті. залежно від штату.
- Протягом наступних кількох місяців американські партії визначать кандидатів-фаворитів для участі у виборах президента США, а також оберуть делегатів на великі партійні з'їзди, на яких влітку 2024 року затвердять свого єдиного кандидата.
- Саме стартові кокуси в Айові і перші праймеріз у Нью-Гемпширі (23 січня) вважають символічним стартом президентських виборів у США
Колишній президент США Дональд Трамп, і наразі політик із найбільшим рейтингом у Республіканській партії, перемігши у кокусах – внутрішньопартійному змаганні в штаті за висунення кандидатури для участі у виборах президента США від Республіканської партії, заявив, що Росія ніколи б не напала на Україну за його президентства.
Трамп запевнив, що закінчити війну він може «дуже швидко». Крім того, виступаючи в Айові, Трамп сказав, що пілкується з Путіним та добре знає, як Путіна, так і Зеленського.
Як експерти оцінюють ці заяви?
«Росія б не атакувала Україну, якби президентом був Трамп»
Виступаючи перед своїими прихильниками після перемоги у внутрішньопартійному змаганні в штаті Айова, Дональд Трамп наголошував на економічних досягненнях своєї адміністрації і заявив, що війни РФ в Україні та конфлікту в Ізраїлі при ньому «ніколи б не сталося».
«Ми хочемо миру завдяки силі. Росія б ніколи не напала на Україну… Я і Путін спілкуємося добре»
Аналітик Інституту Брукінгса Джонатан Кац називає це твердження хибним, нагадуючи про низку дій Дональда Трампа у питанні України за часів його президентства.
«Я вважаю неправдивим твердження, що пан Путін не зробив би того, що він робить в Україні, якби Трамп все ще був президентом. Не забуваймо про спроби пана Трампа шантажувати пана Зеленського, що призвело до імпічменту Трампа в Палаті представників. Не забуваймо, що в рамках процесу імпічменту президент Трамп стримував надання важливої військової допомоги Україні», – каже Кац.
На думку Джонатана Каца, якщо б Путін вторгся в Україну, а господарем Білого дому на цей момент був Дональд Трамп, Київ би отримав менше підтримки від США.
Крім того, нагадав експерт, Україна перебуває у війні різної інтенсивності з часів Революції гідності, і цей конфлікт ніколи не припинявся.
«Пан Трамп багато говорить про багато речей, але його готовність бути миротворцем або запобігати конфлікту насправді не підтверджується фактами», – підсумував експерт.
Улітку перед відходом Трампа з посади він також оголосив, що ще 10 тисяч військових будуть виведені з Німеччини назад до СШАКоффі
Колишній президент не надав жодних підстав вважати, що він стримає будь-яку російську атаку, а його рішення на посаді президента говорять про протилежне, каже аналітик Гудзонського Інституту Люк Коффі.
«Не забуваймо, що влітку перед відходом Трампа з посади він також оголосив, що ще 10 тисяч військових будуть виведені з Німеччини назад до Сполучених Штатів.
Тож я хочу сказати, що президент Трамп не виявив жодних ознак того, що він стримає будь-яку російську атаку, і він має говорити, що це ніколи не сталося б під його вартою, тому що немає способу довести це так чи інакше», – наголошує Коффі.
«Трамп може закінчити війну Росії проти України «дуже швидко», за 24 години»
Виступаючи в Айові, Дональд Трамп заявив, що може швидко покласти край російській війні проти України, оскільки, мовляв, добре знає як Путіна, так і Зеленського.
Нісенітницею, мета якої привернути увагу до себе в розпал передвиборчої кампанії, називає твердження Трампа про припинення війни в Україні Люк Коффі.
Це типова риторика Трампа, він говорить ці речі, щоб потрапити в заголовки… Це нісенітниця, і це, звісно, неможливоКоффі
«Це, звичайно, неможливо. Будь-хто, хто хоч якось знає геополітику чи міжнародні справи, це зрозуміє. Насправді, навіть більшість людей без будь-яких знань про міжнародні справи погодилися б, що неможливо закінчити таку війну за 24 години. Це типова риторика Трампа, він говорить ці речі, щоб потрапити в заголовки… Це нісенітниця, і це, звісно, неможливо», – каже експерт.
Шляху закінчити цю війну за 24 години просто немає, а Росія не демонструє жодних намірів відмовитися від своїх агресивних амбіцій.
«Немає такого способу. Є серйозний військовий конфлікт, який все ще триває. Російські цілі захопити української землі, зруйнувавши її суверенітет і територіальну цілісність досі залишаються такими. Це все ще мета Кремля. І на сьогоднішній день, звичайно, немає способу розв’язати подібний конфлікт за 24 години. Я думаю, ми всі хотіли б побачити кінець цього конфлікту, коли Росія залишить українську територію, а потім також пообіцяє довгострокову стабільність і безпеку. Але під керівництвом пана Путіна зараз ми знаємо, що це неможливо», – стверджує Кац.
Жодна зі сторон не готова до переговорів, вважає експерт.
«Багато чого довелося б допрацювати. Україна має бути у відповідному стані, щоб вирішити, як найкраще домовитися про свою безпеку. Україна не в такому стані, а з російського боку, очевидно, виходячи з того, що вони говорять – цьому конфлікту немає кінця», – розмірковує аналітик.
Із російського боку, очевидно, виходячи з того, що вони говорять – цьому конфлікту немає кінцяКац
Кац нагадує, що США неодноразово заявляли, що обговорення мирного процесу може відбуватися лише за участі України, а прямі переговори з Росією просто неможливі.
«Під керівництвом адміністрації Байдена Сполучені Штати заявили, що вони не збираються іти на такі переговори без України. Україна має бути за столом переговорів. Тому містер Трамп може сказати, що він міг би зробити це безпосередньо з росіянами, але це неможливо. Це ще одна брехня», – каже експерт.
Президент України Володимир Зеленський прокоментував ці заяви Дональда Трампа в інтерв'ю британському телеканалу Channel 4 News, показаному ввечері 19 січня і вкотре запросив його до України.
«Дональде Трампе, я запрошую вас до України, до Києва. Тож, якщо ви можете зупинити війну за 24 години, гадаю, цього буде достатньо, щоб приїхати»
Разом із тим Зеленський назвав «дуже небезпечним» те, що Трамп говорить, «що буде самостійно ухвалювати рішення – я навіть не говорю про Росію – без обидвох сторін, тобто без нас… Це говорить, що якщо його ідея, яку ніхто не чув, не буде працювати для нас, для нашого народу, то він зробить все, щоб усе одно досягти донесення своєї ідеї».
«Дональд Трамп має хороші стосунки з президентом Путіним»
Про свої хороші стосунки з президентом Путіним Дональд Трамп заявляє регулярно. Так, під час виступу в Айові він вкотре наголосив:
«Я й Путін спілкуємося добре (get along fine), дуже добре. І це добре, а не погано»
Колишній президент демонструє лише наївність у своїх висловлюваннях та ставленні до президента Путіна, вважає Люк Коффі та нагадує про дії Росії як по відношенню України, так і щодо США у час президентства Дональда Трампа.
«Коли Дональд Трамп був президентом, Росія порушувала угоди про припинення вогню на сході України, Росія здійснювала агресивні дії в Керченській протоці та Азовському морі, і ви знаєте, що в той же час вона нібито платила Талібану в Афганістані винагороди за солдатів США», – нагадує Коффі.
Разом з тим Коффі зауважує, що всі американські президенти за часів путінського режиму в Росії мали хибне уявлення про те, що з Путіним можна мати справу як з легітимним та законослухняним партнером.
Наступний президент Сполучених Штатів повинен усвідомити, що поки Володимир Путін при владі, Росія не може бути партнеромКоффі
«Як і Дональд Трамп, кожен президент в Овальному кабінеті з моменту приходу Путіна до влади в Росії мав цю ідею, що якщо вони достатньо старатимуться, вони зможуть просто працювати з президентом Путіним. Джордж Буш думав, що зможе зробити це, він помилявся – Росія вторглася в Грузію. Президент Обама спробував це з так званим російським перезавантаженням, але виявилося, що і він помилився», – наголошує Коффі.
Експерт дає пораду наступному господарю Білого дому:
«Наступний президент Сполучених Штатів повинен усвідомити, що поки Володимир Путін при владі, Росія не може бути партнером, незалежно від того, наскільки хорошими ви вважаєте свої особисті стосунки з Володимиром Путіним, що не має значення, особливо в очах Путіна»
«Коли він (Дональд Трамп – ред.) дивиться на пана Путіна, він бачить зображення того, що він сподівається запровадити в Сполучених Штатах, кажучи, що він буде диктатором у перший день», – зауважує Кац.
Він вказує на пана Путіна як на людину, якою він захоплюєтьсяКац
Експерт говорить про телевізійну подію в Айові на початку грудня, коли Дональд Трамп заперечив, що він зловживатиме владою, щоб помститися політичним опонентам у разі перемоги на виборах та не буде диктатором, «окрім першого дня».
«Він дивиться на пана Путіна та автократичний контроль пана Путіна над Росією та інших автократів, яких він намагається віддзеркалити, тому немає нічого дивного в тому, що він вказує на пана Путіна як на людину, якою він захоплюється або вважає, що має близькі з ним стосунки», – каже Кац.
- Дональд Трамп наразі є фаворитом серед республіканців на президентських перегонах 2024 року. Він має найбільші шанси змагатися за президентське крісло у листопаді з Джо Байденом.
- На кокусі в Айові, перших внутрішньопартійних змаганнях, Трамп набрав 51% голосів. Його найближчі конкуренти Рон Десантіс та Ніккі Гейлі набрали 21% та 19% відповідно.
- Чинний президент США Джо Байден, коментуючи виклики виборів 2024 року, заявив, що демократи повинні згуртуватися, щоб перемогти Дональда Трампа, інакше ризикують втратити демократію.
- Верховний суд США у лютому 2024-го має розпочати розглядати питання про те, чи має Трамп у принципі право брати участь у виборах – після того, як у штатах Колорадо та Мен суди вирішили не допускати його до праймеріз.
- У багатьох інших штатах суди ухвалили рішення на користь Трампа.
- У Демократичній партії США чинний президент Джо Байден фактично не має конкурентів.
- За даними опитувань американців у 2023 році, Трамп, ймовірно, виграє праймеріз Республіканської партії. У цьому випадку він побореться за пост президента США з ймовірним кандидатом від Демократичної партії Джо Байденом та кількома самовисуванцями.