Українські військові вперше захопили російський так званий «танк-сарай» та взяли в полон солдатів, які в ньому перебували – ці кадри нещодавно облетіли інтернет. Подробиці операції журналістам Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розповіли її безпосередні учасники – бійці 22-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.
Російський танк біля своїх позицій в районі Кліщіївки – села на південний захід від захопленого Бахмуту – українські бійці виявили вночі, коли той намагався висадити піхоту для чергового штурму. По бойовій машині відпрацювали дрони-«бомбери» (безпілотники, які відпрацьовують по цілях, скидаючи на них боєприпаси – ред.), пошкодивши її. Зі світанком до техніки підійшли піхотинці з 22-ї ОМбр.
«Я відразу зрозумів, що це не наш танк»
«Вночі отримали наказ від командира висунутись на знищення танка. Ми не знали точно, яка саме то була машина. Взяли відповідну протитанкову зброю. Пішли пішки. Світало. Трохи нас «кошмарила» їхня арта. Добрались. Він вже стояв, не рухався», – згадує Юрій.
«Ми побачили цей танк зі світанком. Наша техніка вдень в той район не їздить. Вірніше, так далеко не заїжджає. Я відразу зрозумів, що це не наш танк. Відразу зістрибнув із джипа. Я з однієї сторони підійшов, побратим з іншої. Я з тилу на нього залазив, побратим збоку», – уточнює своєю чергою його побратим Андрій.
Читайте також: Чи могла Росія створити FPV-танк і навіщо? Пояснює експерт із бронетехніки
«Вилазь. Бити чи вбивати не будуть»
Боєць з позивним «Джек» ще на підході отримав вказівку – ймовірно, в бойовій машині нікого немає. Механік-водій, який ним керував, втік та потрапив у полон до сусідньої української бригади. Тож початковий наказ на знищення скоригували, пояснює «Джек».
«Сказали не знешкоджувати, а забрати таким, як він є. Танк стояв з заведеним двигуном. Ми підійшли з командиром, все оглянули, обійшли його. Ніби в ньому візуально нікого не було.
Спитали: «чи є хто всередині»? Виліз один росіянин. Він, мабуть, такого не очікував. Вiдразу руки вгору підняв, ми його оглянули. Забрали зброю, рацію. Другий не хотів вилазити. Спочатку ми його попросили, потім його типу товариш сам сказав: «Вилазь. Все нормально. Бити чи вбивати не будуть». І він виліз. Це були піхотинці, які злякались і не захотіли покидати бойову машину», – переповідає боєць деталі взяття в полон військових ЗС РФ.
Диво російської техніки, яке українські військові прозвали «танк-сарай» або ж «черепаха», насправді виявився старим радянським танком 60-х років – Т-62М. З усіх боків його обшили листами металу, створивши своєрідний каркас для захисту від українських FPV-дронів.
«Там зверху на тому танку такий ангар був наварений! Було незрозуміло – чи то танк, чи що воно взагалі таке! Лише згодом, коли ми підійшли ближче, коли на нього залізли – зрозуміли, що то саме танк. Бо спочатку це виглядало як металевий сарай 5 метрів заввишки! РЕБ на ньому гарний стояв. Ми його вимкнули, бо не могли зв'язатись з командуванням», – емоційно розповідає Андрій.
«Перший раз взагалі сидів за гусеничною технікою»
Російський танк, вже з українським прапором на броні, до розташування бригади доставив «Джек», який очолював бойову вилазку. Хоча до цього він танк ніколи не водив.
«Мені по рації почали тямущі люди розповідати як їм плюс-мінус керувати. Я сів, спробував і виїхав. Сам здивувався. Перший раз взагалі сидів за гусеничною технікою. До цього водив лише вантажівки та легкові авто», – посміхається боєць.
Це далеко не перший випадок використання Росією старих радянських танків з металевим каркасом для транспортування штурмовиків. Що може свідчити про нестачу в армії РФ бойових машин піхоти. Такі винаходи мають певний захист від FPV, але водночас – обмежений огляд для водія, що значно ускладнює виконання бойових завдань.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Танки-сараї», С-300, «Гради»: американська Puma допомагає нищити російську техніку ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Наказу покидати позиції не було»: 46 днів без води і їжі в оточенні ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Ми бачили, що його в’яжуть». Як дрон допоміг вирвати бійця з російського полону – відеоМасштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.