Столиця без світла: як Київ пережив блекаут (фоторепортаж)

Із настанням ночі наслідки чергового російського масованого обстрілу Києва стали очевидні неозброєним оком. Місто, яке з настанням сутінок завжди починало сяяти мільйонами вогнів, стало незвично темним

Внаслідок пошкодження російськими ракетами критично важливих інфраструктурних об'єктів столиці, більшість районів Києва були знеструмлені, а люди у помешканнях залишилися і без води, тепла та зв'язку 

Ще до закінчення повітряної тривоги 23 листопада Київська міська адміністрація повідомила, про запровадження аварійних відключень.
На Київській вулиці. Вечір 23 листопада 2022 року
 

А Національна енергетична компанія «Укренерго» пізніше попередила, що аварійні відключення електрики у всіх регіонах України триватимуть з 14:45 упродовж найближчої доби.
Київ у темноті внаслідок російських ракетних обстрілів. 23 листопада 2022 року

«У всіх регіонах відбуваються аварійні відключення. Це необхідний крок для захисту електромереж від додаткових технологічних аварій та підтримки роботи енергосистеми.
Ремонтні бригади разом з підрозділами ДСНС почнуть ліквідацію пошкоджень одразу після закінчення повітряної тривоги. Але через мороз та льодяний дощ в деяких регіонах аварійно-відновлювальні роботи на обʼєктах, пошкоджених ракетами терористів, можуть тривати довше», – зазначили енергетики.

І лише фари автівок освітлюють засніжені і темні київські вулиці. 23 листопада 2022 року

Тим часом жителі столиці почали адаптуватися до умов частково блекауту. Для людей відключення світла не стало чимось несподіваним, адже Київ живе в умовах жорсткої економії електроенергії вже не перший місяць. Генератори, свічки та бездротові джерела освітлення стали невід'ємною частиною побуту українців.
Як написала одна із журналісток Радіо Свобода на своїй сторінці у фейсбуці: «Згадуючи цей час, ми пам'ятатимемо світло, а не темряву».

 

Ще 6 листопада мер Києва Віталій Кличко в ефірі національного телемарафону заявив, що столиця готова до повного блекауту й закликав містян  робити запаси питної та технічної води, їжі, мати автономні зарядні пристрої та теплі речі.
Оглядове колесо на майже темному Подолі. Київ, 23 листопада 2023 року

«Ми робимо усе, щоб цього не було. Але наші вороги роблять усе для того, щоб місто було без тепла, без води, без енергопостачання... Тому потрібно бути готовими. Ми не виключаємо. Ми прораховуємо різні сценарії... Зроблений запас палива, дизельного палива, запас електрогенераторів, їжі, питної води, пункти обігріву», – сказав міський голова столиці.
Невеличкі кав'ярні та крамнички, які запаслися генераторами, підтверджують своїми сяючими вітринами: Київ живе і в темноті. 23 листопада 2022 року

На офіційній сторінці Міністерства енергетики у фейсбуці повідомили про від'єднання від мереж усіх атомних станцій, більшості теплових та гідроелектростанцій. Що призвело до зникнення електроенергії, опалення, води, а подекуди і зв'язку не лише у Києві, а у більшості регіонів України. 

Освітлені портативним живленням вікна і вхідні двері в одному із столичних будинків. Блекаут, 23 листопада 2022 року

«Мільйони людей по всій Україні були в укриттях, коли Росія сьогодні знову запустила ракети. Постійні атаки на інфраструктуру спрямовані на те, щоб мирне населення України було в холоді і темряві. Ця жахлива тактика не зламає рішучості України та її партнерів», – так у своєму твіттері прокоментував чергову масовану російську ракетну атаку держсекретар США Ентоні Блінкен.
Сніг робить тротуари трохи світлішими навіть у темноті. Київ, 23 листопада 2022 року

Президент Володимир Зеленський у нічному відеозверненні заявив, що ситуація після масованого ракетного обстрілу,  залишається складною, зокрема у Києві.
«Київ – дуже складна ситуація. Роботи триватимуть усю ніч. Очікуємо результат уже на завтра, на першу половину дня. Так само в усіх інших містах і громадах, які постраждали чи залишилися без енергії. Ми робимо все заради людей. А окупанти роблять усе, щоб люди страждали, щоб ми не могли навіть почути й побачити одне одного», – сказав Зеленський.

Енергетичну систему України вдалося об’єднати близько 4:00 24 листопада після блекауту, спричиненого російськими ударами напередодні, повідомив в ефірі телемарафону міністр енергетики Герман Галущенко.
«Ситуація загалом складна по всій країні. Є області, де збільшили постачання електроенергії. Але треба розуміти, що вчора насправді відбувся блекаут у нашій енергосистемі внаслідок обстрілів. О 4:00 ранку ми змогли об’єднати енергосистему, вона зараз працює як єдина, і на зараз вже заживлені критичні об’єкти інфраструктури по всій країні. І, відповідно, ми будемо збільшувати обсяг генерації протягом дня. Розраховуємо, що до вечора почнуть працювати атомні станції, і це значно скоротить дефіцит», – пояснив міністр.

На ранок 24 листопада, мер Києва Володимир Кличко повідомив, що на лівому березі столиці відновили водопостачання, але ще близько 70% міста залишається без електропостачання
«Енергетики та фахівці «Київводоканалу» працювали всю ніч, щоб відновити життєзабезпечення столиці. Вже повернули водопостачання на лівому березі міста. На правому ж – плануємо відновити його в першій половині дня», – написав Кличко у телеграмі

Пізніше у Київській міській військовій адміністрації повідомили, що станом на ранок четверга без електропостачання через аварійні відключення залишається чверть житлового фонду.
Водночас, за даними КМВА, громадський транспорт працює – як підземний, так і наземний. Замість трамваїв, з метою економії електроенергії на їхні маршрути вийшли автобуси.

«На лівому березі Києва водопостачання відновили. На правому березі подачу води повністю відновлять у першій половині дня», – зазначили у КМВА.

Водночас повідомлялося про понижений тиск у Святошинському, Солом’янському, частково Оболонському, Шевченківському та Подільському районах, житлових масивах «Пуща-Водиця», «Виноградар», «Нивки».
Світанок над українською столицею після ночі блекауту. 24 листопада 2022 року