Сполучені Штати коригують стратегію ядерного стримування на тлі «ескалації ядерних супротивників». Таке повідомлення оприлюднили у Пентагоні.
Міністерство оборони США наголошує, що «численні ядерні супротивники кидають виклик безпеці США, їхніх союзників і партнерів». З огляду на це, «може знадобитися коригування» ядерної стратегії країни, кажуть у Пентагоні.
Метою стане підтримка здатності досягати ядерного стримування «у світлі посилення ядерного потенціалу Китаю та Росії та відсутності угод про контроль над ядерними озброєннями після лютого [2022 року]», пояснив Річард Джонсон, заступник помічника міністра оборони з ядерної політики та політики протидії зброї масового знищення, виступаючи на події з ядерних питань у Вашингтоні 20 листопада.
США залишаються відданими безпечному, надійному ядерному стримуванню, сказав він. Однак програма ядерної модернізації, хоча й необхідна, може бути недостатньою для просування вперед, також додав Джонсон.
За словами Джонсона, Міністерство оборони у партнерстві з Національним управлінням ядерної безпеки вже вжило заходів щодо посилення ядерного стримування та гнучкості, а також для зменшення ризиків.
Гравітаційна бомба B61-13 та підводні човни класу «Огайо» з ядерним озброєнням
У цьому контексті йдеться про гравітаційну бомбу B61-13, що доставляється літаками, а також підвищена готовність підводних човнів класу «Огайо» з ядерним озброєнням і двигуном.
Пентагон цього місяця подав до Конгресу звіт про нові виклики стримування, пов’язані зі зростанням, модернізацією та збільшенням різноманітності ядерних арсеналів потенційних супротивників.
У звіті є план США про стримування кількох ядерних супротивників одночасно. Він вимагає інтеграції неядерних можливостей, де це можливо, для підтримки місії ядерного стримування. Підкреслено важливість управління ескалацією в плануванні США для «реагування на обмежену ядерну атаку або неядерну стратегічну атаку з великими наслідками».
У звіті також визнається, що виключно стримування не допоможе усунути стратегічні небезпеки.
«Щоб бути готовими до 2030-х років, ми маємо модернізувати наші ядерні сили, ядерне командування та управління, а також відповідну інфраструктуру, яка дозволить нам бути гнучкими та пристосовуватися з часом у міру появи нових викликів чи то нових загроз, чи потенційних змін, чи затримки в нашій модернізації», – сказав Грант Шнайдер, заступник директора зі стратегічної стабільності Об’єднаного штабу.
Небезпечний момент у конфлікті Москви із Заходом
19 листопада президент Росії Володимир Путін затвердив нову редакцію ядерної доктрини країни. А 20 листопада віддав наказ запустити по Україні балістичну ракету середньої дальності. Китай у відповідь виголосив заяву про необхідність для ядерних держав «проявляти більше стриманості». У той же час Пекін висловив своє незадоволення політикою стримування США, котра включає ядерну парасольку для Південної Кореї та Японії, пише Newsweek.
«Використання Росією ракети, здатної нести ядерну зброю, є явним відхиленням від доктрини стримування часів Холодної війни», – пише Бред Лендон, військовий репортер CNN.
Це не тільки ескалація війни проти України, але і вирішальний та потенційно небезпечний момент у конфлікті Москви із Заходом, констатує він.
Раніше балістичні ракети були основою стримування. Вважається, що після першого ядерного удару в арсеналі супротивника залишиться достатньо вогневої потужності, щоб знищити кілька великих міст агресора, таким чином гарантуючи, що жодна сторона не зможе уникнути наслідків ядерних дій.
«І хоча боєголовки, скинуті на українське місто Дніпро в четвер, не були ядерними, їх використання в звичайних бойових операціях, безумовно, викличе нову невизначеність у світі, який і так перебуває на межі», пише Лендон.