За два роки повномасштабного вторгнення Росії союзні зв'язки між Сполученими Штатами та Україною «демонструють ознаки зношення, поступаючись місцем взаємному розчаруванню та відчуттю, що відносини можуть трохи застрягнути». Про це пише New York Times. Основні тези зібрав «Голос Америки».
У Вашингтоні нібито накопичується роздратування через те, що Київ не дослухається стратегічних порад американських військовиків, пишуть оглядачі видання New York Times (NYT).
Чим невдоволені у Вашингтоні?
NYT пише, що нібито під час анонсованого контрнаступу 2023-го року США радили Україні зосередити всі сили на ударі по одному місцю замість спроб наступів у кількох напрямках. І тепер у Пентагоні вважають, що контрнаступ зазнав провалу через те, що Україна не прислухалася до його порад.
Такі ж поради – спробувати відрізати сухопутний коридор РФ до окупованого Криму надходять з Пентагона, як пише видання, і на 2024-й рік.
Також, за словами журналістів NYT, американські військові лідери вважали непотрібним продовження оборони таких міст, але відзначили високий рівень втрат російських підрозділів при спробах захопити Авдіївку, а перед цим Бахмут.
Видання переконує, що колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний погоджувався зі стратегічними порадами західних союзників, однак не зміг переконати в такому підході президента Володимира Зеленського.
Новий головнокомандувач Олександр Сирський може бути ще менш готовим підштовхувати Зеленського до тих рішень, які не подобаються українському главі, вважає NYT.
Причини роздратування Києва
З боку Києва, пише New York Times, існує роздратування спробами «мікроменеджменту» дій ЗСУ на лінії фронту.
Але головним приводом для розчарування української сторони є відсутність схвалення подальшої американської військової підтримки на тлі політичного протистояння між демократами й республіканцями у Конгресі.
Саме брак боєприпасів через призупинені постачання з боку США українські військові й політичні лідери називають чи не головною причиною початку наступу Росії на багатьох ділянках фронту.
Деякі експерти у розмові з NYT також відзначили нерішучість і значне затягування рішень з боку адміністрації Байдена про виділення нових досконаліших видів зброї, як-то танків Abrams, систем ППО Patriot, винищувачів F-16, ракет далекої дії ATACMS.
Також раніше Залужний наголошував, що контрнаступ 2023-го року не досяг своїх цілей передусім через невиконання обіцянок щодо постачання Києву обіцяних систем озброєння.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Будемо стояти до смерті»: українські солдати захищають свої позиції попри нестачу боєприпасівНайбільший виклик для ситуації в Україні
Зрештою, США та Україна продовжують тісно співпрацювати, а адміністрація Джо Байдена заявляє про свою непохитну підтримку Києва, як і про те, що всі рішення щодо дій у російській війні приймає саме Зеленський – верховний головнокомандувач ЗСУ.
Тож найбільшим ризиком для України залишається саме невизначеність того, чи Сполучені Штати продовжать надавати свою допомогу, пише NYT.
Президент Байден під час щорічної промови у Конгресі «Про стан держави» закликав республіканців схвалити законопроєкт про іноземну допомогу, що передбачає понад 60 мільярдів для України, та заявить, що ізоляціонізм не відповідає інтересам Америки на тлі ознак зростання російського експансіонізму.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: The New York Times: до липня Україна матиме лише шість обіцяних партнерами F-16Експерти, які розмовляли з ABC News, погодилися, що якщо пакет допомоги Україні потрапить на голосування до Палати представників, він, швидше за все, пройде.
«Хоча коаліція прихильників жорсткої лінії Республіканської партії, які виступають проти будь-якого подальшого фінансування, зросла, це не затьмарило широку двопартійну підтримку допомоги Україні проти Росії», – зазначає медіа.
Там зазначають, що якщо Конгрес не почне діяти, можливості адміністрації Байдена будуть сильно обмежені, а російський президент Путін «бачить втому і відчуває сміливість» для активних дій на фронті.
Водночас напередодні агенція Bloomberg повідомила, що адміністрація Байдена зважує, чи зможе вона залучити близько 200 мільйонів доларів з резервів фінансування армії США, щоб надати Україні негайну підтримку. Фінансування може бути використане для оплати важливої зброї, припасів та іншого обладнання для України з огляду на просування російського наступу.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Промова Байдена «Про стан держави» і про Україну: головні тези ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Трамп та інші: реакції на промову президента США Байдена ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Давня мрія чи заслання? Що експерти говорять про призначення Залужного послом у Британії?