Час непевності. Що чекає на США, Україну та Росію у 2025 році?

Українці проходять повз сувенірну лавку з прапором, на якому зображені символи України та США, центр Києва, 6 листопада 2024 року

Україна вистояла. Чи може новий рік стати роком успіху України? Чи зроблять США ставку на перемогу Києва? Яким може стати перший рік другого президентства Дональда Трампа?

Ці та інші питання Радіо Свобода обговорювало з політологом з Кеннанівського інституту у Вашингтоні Вільямом Померанцем та американським журналістом і публіцистом Девідом Саттером.

– Я б назвав найбільшою подією 2024 року той факт, що Україна вистояла під безперервними атаками російської армії, – каже Вільям Померанц, – і не лише вистояла, а й довела, що, незважаючи на значну перевагу у живій силі, техніці, матеріальних та технічних ресурсах, Росія до кінця третього року війни не змогла взяти гору. Зараз незрозуміло, на чиєму боці може бути перевага, що принесе майбутній рік, проте здатність України, що зростає, завдавати чутливих ударів по стратегічно важливих цілях на російській території обіцяє великі проблеми для Кремля.

Ми зараз не знаємо, чи адміністрація Трампа дозволить Києву продовжувати використовувати американські ракети для ударів по Росії. Якщо такий дозвіл дадуть, то українські удари по російській нафтовій інфраструктурі, я впевнений, вкрай негативно вплинуть на здатність Росії використовувати експорт нафти і нафтопродуктів як головне джерело валютних доходів.

З погляду Девіда Саттера, головною символічною подією 2024 року стала нерішучість американських законодавців, які затягли процес схвалення ключового пакета допомоги Україні на понад пів року:

Я дуже сподіваюся, що 2025 року Америка покаже, що вона розуміє важливість захисту жертви агресії
Девід Саттер

– Я вважаю, що головною подією стало припинення допомоги Україні американським Конгресом. Чому це важливо? Тому що такі дії змушують поставити фундаментальне питання. Чи можемо ми, американці, розколоті за поглядами та групами, об'єднатися, коли йдеться про принцип? Ця затримка з виділенням допомоги, яка завдала серйозної шкоди Україні, вказує на те, що американці втрачають здатність розуміти важливість принципу у міжнародних відносинах: що необхідно захищати, як поводитись у світі. Тому, я вважаю, цей епізод був багато в чому визначальним для 2024 року. Я дуже сподіваюся, що 2025 року ми побачимо зміни, Америка повернеться до своїх ідеалів і покаже, що вона розуміє важливість захисту жертви агресії.

На думку Вільяма Померанца, Дональд Трамп шукатиме компроміс, який не видаватиметься перемогою Путіна.

– У новому році до Білого дому прийде новий президент та нова адміністрація. У кількох європейських країнах відбудуться вибори, тому головним питанням для України наступного року буде питання, чи коаліція, яка підтримувала її протягом майже трьох років, витримає випробування Дональдом Трампом. Я підозрюю, сам Трамп поки не знає, який вигляд матиме його українська стратегія. Єдине, що твердо можна сказати про Трампа, – те, що він не любить бути серед тих, хто програв. Якщо він залишить Україну без підтримки, і Росії вдасться досягти того, що Путін може представити світові як перемогу, то ця поразка буде на рахунку Дональда Трампа. Я підозрюю, що це міркування буде дуже важливим для Трампа і він таки спробує знайти компромісне рішення, яке не видаватиметься перемогою Путіна.

Обраний президент Дональд Трамп виступає на сцені на церемонії нагородження FOX Nation Patriot Awards, 5 грудня 2024 року

– Девіде, ваш прогноз для України в наступному році, наскільки я розумію, не дуже оптимістичний?

Я думаю, що війна продовжуватиметься і головне питання – як допомогти Україні перемогти
Девід Саттер

– Багато залежатиме від Заходу. Україна залежить від західної допомоги. Я все-таки думаю, що якщо ми в Америці зможемо подолати наші розбіжності та усвідомити ставки у цьому конфлікті, якщо ми надамо українцям, що їм необхідно, є хороший шанс, що ми побачимо значний прогрес на полі бою для України. Адже ситуація зараз змінилася. Досі жителі великих російських міст були захищені від ознак війни і навіть правдивої інформації про війну. Але ця гребля може бути прорвана. Усі – і економічні труднощі, і велика кількість убитих та поранених, і просто серйозні невдачі на полі бою – все це може зламати цю психологію самообману, зірвати завісу, яка затуляє багатьом росіянам очі.

– Напередодні приходу Дональда Трампа до Білого дому до його обіцянки закінчити війну в Україні, хай не в перший день президентства, багато аналітиків ставляться дедалі серйозніше. Головне міркування: обидві сторони мають сильні причини для припинення війни. Як ви вважаєте, наскільки можливим є досягнення угоди в новому році?

– У будь-якій угоді мають бути передбачені гарантії безпеки України. Але така умова неприйнятна для Путіна. Я не вірю, що зараз існує можливість вирішити цю проблему шляхом переговорів. Я думаю, що війна продовжуватиметься і головне питання для нас у цій ситуації: як допомогти Україні перемогти. Якщо вона досягне значного прогресу на полі бою, тоді переговори можуть дати результати. Але не раніше.

– Але для того, щоб Україна досягла успіхів на полі бою, їй, напевно, знадобиться значна допомога, насамперед озброєнням. І тут, природно, головним фактором буде фактор Дональда Трампа. Практично ніхто не очікує, що, прийшовши в Білий дім, він збільшить постачання зброї Києву. Ви вважаєте, що це можливо?

– Я вважаю, що Трамп – людина непередбачувана, але я більше розраховую на Путіна. Я думаю, що він наполягатиме на неприйнятних для будь-якого американського президента умовах. Якщо він так себе поведе, то у Трампа буде вибір: або поступитися Путіну, або озброїти Україну. Скоріш за все, він обере друге.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Жорстка посадка». Як на Заході бачать можливе завершення війни у «вирішальному» 2025 році?

– Вільяме, чи згодні ви з тими американськими аналітиками, які вважають, що Україні доведеться поступитися частиною території в рамках можливої мирної угоди?

Я не думаю, що Україна зможе повернути Донбас у найближчому майбутньому
Вільям Померанц

– Я не думаю, що Україна, наприклад, зможе повернути Донбас у найближчому майбутньому. Наскільки я розумію, і в самій Україні існують значні сумніви щодо доцільності продовження кровопролитної війни для звільнення всіх територій, захоплених Росією. Зрозуміло, що для українців укладення мирної угоди, яка передбачає визнання результатів агресії, далеко не ідеальний варіант, але вони, схоже, усвідомлюють, що за нинішніх обставин повної перемоги, яку Україна хотіла б здобути, просто неможливо досягти.

– Яким буде новий рік для Росії? Чи є у Путіна підстави для оптимізму?

– Я думаю, що над Путіним нависла низка проблем, на які у нього немає відповіді. Причому, я підозрюю, що він навіть не визнає їхнього існування. Від дефіциту картоплі, овочів, ліків до безперервного зростання облікової ставки, яка позбавляє значну частину населення доступу до кредитів. При цьому, через війну та переведення всієї промисловості країни на воєнні рейки, у нього немає робочих рук для виробництва товарів, необхідних росіянам.

Існує велика ймовірність, що Росія опиниться в критичному становищі в новому році. Найцікавішим для мене буде реакція західних країн на погіршення ситуації в Росії. Є багато сигналів, які вказують на зростаюче невдоволення всередині країни. У мене немає впевненості, що в новому році, якщо війна продовжиться, Путін зможе розраховувати на незмінну підтримку населення, особливо якщо справа дійде до кризи, що не виключено.

Я думаю, що у новому році буде велике випробування у відносинах Путіна та Набіулліної (голова Центрального банку Росії, перебуває під санкціями багатьох країн – ред.). Оскільки процентна ставка Центрального банку Росії, яка перевищує двадцять відсотків, фактично унеможливлює економічне зростання. Зрозуміло, що мета Набіулліної – сповільнити зростання інфляції, і вона використовує для цього традиційний метод, до якого зазвичай вдаються центральні банки в подібних випадках. Але в цій ситуації згадується відома фраза: «Пацієнт помер, але операція пройшла успішно».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Обвал рубля: економіка Росії продовжує втрачати стійкість

– Девіде, який ваш прогноз для Росії на наступний рік? Американські прихильники примусу України до миру стверджують, що у путінської Росії великий запас міцності, і якщо війна затягнеться на роки, вона може перетворити Україну на руїни. З іншого боку, чимало фахівців говорять про те, що Росія може бути на порозі економічних потрясінь. Вільям Померанц, наприклад, вказує на ознаки наближення проблем.

– Це теж велике питання, тому що багато чого залежить від стану російської економіки. Чи опиниться Росія у точці, коли люди нарешті відчують, що досить, гра не варта свічок? Чи можливе це у Росії за нинішніх обставин? Я не знаю. Тому що в Росії існує певне ідолопоклонство перед владою, будь-якою владою.

Я думаю, більшість росіян знає, ким є Путін. Вони прийняли його не через ентузіазм, а через переконання, що він здатний забезпечувати людям життя і процвітання. Але коли вони бачать, що спокійного життя з ним немає і не буде, ситуація може змінитися.

– А ви не вірите у висновок, що перемога для більшості російського населення важливіша за особисте благополуччя?

– Це завжди було. Путін зумів пробудити смак до війни.

Навіть коли росіяни не воюють, вони відчувають, що війна можлива
Девід Саттер

Коли війна починається, це викликає у росіян, на жаль, дуже хибні патріотичні почуття, хибні в тому сенсі, що патріотизм асоціюється з могутністю держави, а не з якістю нації. Тому, коли Путін почав цю війну, через ідеологізований характер російського суспільства йому було відносно легко активізувати ці почуття.

– Чи можливо ці почуття деактивувати? Адже підтримка війни або принаймні ідеї її продовження у Росії залишається високою, судячи з опитувань.

– Це буде складно. Поразка допоможе, безумовно. Я не кажу про глобальну поразку, але про щось досить серйозне, що вразить людей.

– А що ви думаєте про такий чинник, як економічні труднощі? Краху російської економіки не сталося, незважаючи на серйозні економічні санкції. Але тепер економісти говорять, що інфляція та дефіцит можуть стати серйозним випробуванням.

– На мій погляд, важливіше відчуття наближення поразки. Це може бути якась вражаюча поразка на полі бою, розвал фронту або повстання. Повстання Пригожина мало потенціал це зробити, але його придушили. Ми пам’ятаємо першу чеченську війну, коли чеченці повернули Грозний, склалася ситуація, коли вони могли знищити російський гарнізон – це було дуже драматично. Це переконало людей, що далі воювати в Чечні немає сенсу.

Якщо росіяни зазнають достатньо серйозної поразки, яка похитне їхні позиції в окупованій Україні, це може мати серйозні наслідки для громадської думки. Я не бачу в Росії великого ентузіазму щодо цієї війни. Сам факт, що навіть попри величезні виплати вони відчувають труднощі з вербуванням солдатів, свідчить про те, що це не Велика Вітчизняна війна, коли люди стояли в черзі, записуючись в ополчення, щоб захищати батьківщину.

Під час акції протесту в російському Петербурзі, 6 лютого 2016 року

– Для більшості американців головною подією року, що минає, напевно стали президентські вибори і перемога на них Дональда Трампа. Відразу після виборів рейтинги Трампа зросли, багато американців покладають великі надії на його друге президентство. Як ви думаєте, яким буде новий рік для Сполучених Штатів?

– Я б серйозно поставився до заяв Дональда Трампа про те, чого він хоче досягти під час свого президентства. Існує велика ймовірність масової депортації нелегальних мігрантів, багато з яких працюють у сільському господарстві, будівництві та інших секторах економіки, які не приваблюють американців. Це може негативно позначитися на американській економіці.

Негативні наслідки також може мати підвищення імпортних мит у відносинах із найближчими торговельними партнерами США, що Трамп також обіцяє зробити. До цього можна додати його намір продовжити торговельну війну з Китаєм, запровадити нові обмеження на експорт напівпровідників і високих технологій. Усі ці заходи можуть викликати небажані для нього наслідки. Наприклад, ніколи раніше, принаймні після Другої світової війни, Вашингтон не погрожував практично всім найближчим союзникам введенням торговельних тарифів.

Ми не знаємо, чи залишаться ці заяви просто заявами, чи на їхній основі буде будуватися політика адміністрації Трампа. Ми також не знаємо, чи очікує він відповіді від торговельних партнерів, чи усвідомлює, що його пропозиції можуть призвести до зростання цін на багато товарів у Сполучених Штатах, і як на це відреагують американці.

Я переконаний, що якщо він спробує реалізувати всі ці ідеї, то втратить популярність і зіткнеться з економічними та політичними наслідками, про які він, швидше за все, навіть не замислювався.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як бачить світ Марко Рубіо, кандидат Трампа на посаду держсекретаря?

– Девіде, говорячи про прогнози, що, на вашу думку, обіцяє Сполученим Штатам новий рік? Дональд Трамп приходить до Білого дому з великими планами: від масової депортації нелегальних мігрантів до зниження податків, скорочення державного регулювання економіки, зменшення держапарату, для чого створюється спеціальне відомство.

– Думаю, багато в чому він буде успішним, тому що він, зрештою, людина з хорошим економічним досвідом, і під час його першого терміну йому вдалося досягти успіху в цьому плані. У мене немає сумнівів, що він зможе створити кращі умови для американського бізнесу, ніж ті, що існували за президентства Байдена.

Інша справа – як він розумітиме зовнішній світ і зовнішні обов’язки Америки. Це наразі дуже туманна сфера.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чим здивує 2025-й? Журнaлісти різних крaїн роблять прогнози, яким буде прийдешній рік для світу
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Путін сказав, що хоче зустрітись зі мною якнайшвидше, маємо завершити війну – Трамп
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Війна у 2025 році: як Захід підтримуватиме Україну? Можливі сценарії