Із «Юнармії» – на фронт: як Росія готує українських дітей в окупації до війни проти власної країни

Журналісти розповідають про колишніх «юнармійців» з України, які дітьми пройшли російські вишколи, а після досягнення повноліття пішли воююти проти ЗСУ

Окупація регіонів України супроводжується не лише військовою присутністю Росії, але й впливом на місцеве населення через мілітаризовані проєкти, спрямовані на молодь. Одним із ключових інструментів такої роботи є молодіжна військово-патріотична організація «Юнармія», що формує у підлітків лояльність до російської армії та готує їх до участі у військових діях. Тут дітей не тільки навчають користуватися зброєю, їх виховують у дусі російського патріотизму та вірності російській владі.

У розпорядженні журналістів «Схем» (Радіо Свобода) та медіапартнерів опинилися досі неоприлюднені документи витоку з російських окупаційних адміністрацій, надані групою українських гакерів KibOrg. Завдяки ним вдалося дослідити, як «Юнармія» впроваджує мілітаристську ідеологію на окупованих територіях України, використовуючи школи, літні табори та «патріотичні» заходи, та як молоді українці, потрапивши під вплив цієї організації, стають частиною російської військової машини та опиняються у лавах російської армії.

РІВНЯННЯ НА ПУТІНА

«Юнармію» створили у 2016 році за ініціативою тодішнього міністра оборони Росії Сергія Шойгу. Серед засновників – Організація ветеранів Збройних Сил РФ, «Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту Росії», вже покійний воєначальник Валерій Востротін, гімнастка Світлана Хоркіна (під санкціями в Україні), «єдинорос» та океанолог Артур Чилінгаров (помер влітку 2024-го), космонавтка і депутатка Держдуми Валентина Терешкова (під санкціями США, ЄС, Швейцарії, Канади, Нової Зеландії).

Організація декларує, що об'єднала 1,3 мільйона дітей, має 89 регіональних штабів, а вступити до її лав можна з восьми років, заповнивши анкету у мобільному додатку.

В «Юнармії» не приховують, що крім духовно-морального, соціального та інтелектуального розвитку, організація «формує позитивну мотивацію до виконання конституційного боргу та готує юнаків до служби у Збройних Силах Російської Федерації».

У 2017-му, через рік після створення організації, «юнармійці» марширували разом з чинними військовими перед президентом Росії Володимиром Путіним на «Параді перемоги» у Москві.

А в 2024-му в російському Новосибірську під час урочистостей марширували вже діти з українських окупованих територій – члени «Юнармії» з Луганщини.

За словами юристки Регіонального центру прав людини Катерини Рашевської, долучення до організації дітей на загарбаних теренах є окремим стратегічним завданням російської влади.

Володимир Путін під час зустрічі із «юнармійцями», вересень 2019 року

«Що стосується діяльності «Юнармії» на окупованих територіях, маємо розуміти, що вона була створена із особливою ідеєю мілітаризованого перевиховання не тільки російських, але так само українських дітей з окупованих територій», – зазначає вона.

СПОЧАТКУ БУВ КРИМ

У вересні 2016-го, за пів року після створення, активна діяльність «Юнармії» поширилася на всю територію Криму, про що свідчать дані аналітика Центру громадянської просвіти «Альменда» Олега Охредька.

порушення законів та звичаїв війни

Перший кримський зліт організації відбувся у Євпаторії у листопаді того ж року. Повідомлялося, що в ньому взяли участь близько сотні дітей. А у січні 2022-го у Міноборони Росії заявили, що на території Криму та Севастополя число «юнармійців» досягло 29 тисяч.

У Прокуратурі Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, офіс якої після окупації півострова перенесли до Києва, діяльність очільника Севастопольского відділення «Юнармії» кваліфікували як «порушення законів та звичаїв війни». Там пояснили, що своїми діями обвинувачений скоїв злочин «оскільки пропаганда, спрямована на забезпечення добровільного вступу в армію цивільного населення, заборонена статтею 51(1) Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року».

З такою кваліфікацією погоджується експертка Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова.

«Ми вважаємо діяльність цієї організації такою, що порушує міжнародне гуманітарне право і керівники цієї організації вчиняють військовий злочин стосовно жителів Криму і зокрема – дітей та підлітків, яких вони зомбують та добровільно-примусово залучають до «Юнармії», – заявила Сєдова в етері Радіо Крим.Реалії.

У відповідь на звинувачення очільник севастопольського штабу «Юнармії» Володимир Коваленко заявляв, що ставиться до чинної влади в Україні як до незаконної, і жодних злочинів не вчиняв.

Два хлопчики з руху «Юнарамія» з російською стрілецькою зброєю на святкуванні Дня ПДВ у Севастополі, серпень 2019 року

Журналісти встановили, що дехто з українських підлітків-членів «Юнармії» у Криму, після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році взяли до рук зброю. Серед них – тепер вже 23-річний Ілля Зозульський, уродженець кримського села Полтавка. Зараз він, повідомляють російські медіа, – російський артилерист, нагороджений медаллю Жукова.

Про шлях Зозульського від членства в «Юнармії» до участі у війні проти України в 2023 році розповіли російські ЗМІ.

«У Іллі тато – військовий, і він з дитинства хотів піти по його стопах. Після 2014 року до Криму повернулася Росія, а разом з нею на півострові з'явилася і «Юнармія». Ілля пройшов організацію та став у ній наставником. Зараз він один із 50 таких же «юнармійців»-наставників, які воюють на полях СВО», – ідеться у телесюжеті.

Матір Іллі у розмові з російськими ЗМІ зазначила, що переживає за сина, однак усвідомлює, що це – його призначення. Батько під час спілкування з російськими медіа сказав, що Ілля – герой. Отримати коментар від Зозульського «Схемам» та медіапартнерам не вдалося. На дзвінки і повідомлення він не відповів.

Журналісти встановили, що Кримське відділення «Юнармії» намагається розширювати свою діяльність і долучати нових членів. Для цього розробляє спеціальні програми відпочинку для дітей у літніх таборах «Артек» та «Ласпі».

У 2023 році за участі «Юнармії» у цих таборах організували так звані «патріотичні зміни». Під час них проводили «Школу майбутніх командирів».

«Це програма, що спрямована на виховання у підростаючого покоління патріотизму, любові до своєї Батьківщини, уміння діяти у складних ситуаціях, уміння керувати колективом однолітків», – розповідав російському ЗМІ начальник штабу Севастопольського регіонального відділення Всеросійського руху «Юнармія» Володимир Коваленко.

У якості лекторів у дитячі літні табори запрошували військових Чорноморського флоту та курсантів Чорноморського вищого військово-морського училища ім. П.С.Нахімова.

Оплачував це російський уряд Севастополя.

«ЮНАРМІЯ» ДОНЕЧЧИНИ

На сході України штаби «Юнармії» зʼявилися лише після 2022 року, коли Росія офіційно, втім незаконно, визнала Донецьку та Луганську області України своєю територією.

До цього, на окупованих Росією теренах Донеччини та Луганщини діяла інша організація, що наслідувала ідеї «Юнармії» та мала співзвучну назву – «Військово-патріотичний рух «Молода гвардія-Юнармія».

У травні 2019-го у Донецьку 77 підлітків стали першими учасниками «Молодої гвардії – Юнармії» і присягнули на вірність угрупованню ДНР, повідомляв проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії. З цією подією донецьку молодь привітав тодішній ватажок окупаційної адміністрації Денис Пушилін. В той же період склали присягу і діти з окупованої Луганщини.

Після того, як російський Конституційний суд у 2022 році схвалив визнання окупованих територій Донеччини та Луганщини територією Росії, оновила свій статус там і «Юнармія» – утворилися її офіційні регіональні відділення.

Донецькі школярі вступають до «Юнармії»

У 2023 році у Донецьку та Луганську відкрили «доми» «Юнармії» – спеціально обладнані приміщення для вогневої та спортивної підготовки на території шкіл.

За інформацією з витоку документів угруповання «ДНР», які журналісти отримали від українських гакерів KibOrg, приміщення шкіл для потреб «Юнармії» надають безкоштовно. Це передбачено федеральною ініціативою «Патріотичне виховання громадян в Російській Федерації» національного проєкту «Освіта».

Проблемами забезпечення «домів» «Юнармії» опікується головний штаб організації, що у Москві.

Від групи українських гакерів KibOrg журналісти отримали з десяток шкільних характеристик дітей, які мешкають на окупованих територіях. Згідно з цими документами, більшість з них – члени «Юнармії» або учасники заходів організації.

Серед них – наприклад, восьмикласник із одного з окупованих Росією міст на Донеччині.

«Іван (справжнє ім'я змінено – ред.) зарахований до школи і розпочав навчання з 2014 року. Проявив себе як активний учень. Засвоює навчальний матеріал на середньому рівні. Навчальні завдання виконує дистанційно вчасно, але не завжди якісно» – ідеться у шкільній характеристиці.

Згідно з документом, «поза школою він займається в громадській організації «Молода гвардія – Юнармія».

пройшли заняття з вогневої та початкової військової підготовки, сучасної тактики та методів ведення воєнних дій

Свідчення про участь школяра у мілітарних заходах журналісти знайшли й на сторінці його рідного міста у російській соцмережі «Вконтакте». Згідно з дописами, він брав участь у зборах «Гвардієць-2024» і отримав бронзову медаль за розбирання та збирання автомата АК-74.

«Юнаки пройшли заняття з вогневої та початкової військової підготовки, сучасної тактики та методів ведення воєнних дій, а також навчалися техніціки управління транспортом на спеціальних автотренажерах, – повідомляється у дописі. – Понад три сотні школярів із Приволзького федерального округу, Донецької Народної Республіки та Запорізької області принесли юнармійську клятву вірності».

Як встановили журналісти, деякі старші товариші-юнармійці Івана з Донеччини вже воюють проти Збройних сил України.

ІЗ «ЮНАРМІЇ» – НА ВІЙНУ

Колишні вихованці «Молодої гвардії-Юнармії» з окупованої частини Донеччини беруть участь у російській війні проти України.

Одному з них – Станіславу Сікорському з Горлівки – присвячений розгорнутий допис організації «Молодая Гвардия Донбасса» у соцмережі «Вконтакте». У ньому йдеться, що Сікорський закінчив школу у 2018 році; був і молодогвардійцем, і «гвардійцем-юнармійцем», а після початку російського повномасштабного вторгнення став військовослужбовцем.

«Коли Батьківщина опинилася в небезпеці й закликала всіх стати на захист держави та людей, він, не вагаючись ані хвилини, прийшов на призовний пункт до лав, на той час народної міліції ДНР. Став у стрій разом із тисячами студентів Донецької Народної Республіки, щоб дати відсіч військам ЗСУ та націоналістичним батальйонам. З 24 лютого 2022 року перебував у лавах СВО. Брав участь у боях на Херсонському напрямку, перебував на правому березі Дніпра», – йдеться у дописі.

Сікорського демобілізували у 2023-му. Він захистив диплом у «Горлівському коледжі промислових технологій». Отримати від нього коментар журналістам не вдалося – він не відповів на повідомлення та дзвінки.

Інша уродженка Донеччини – Ганна Лісовенко – долучилася до військово-патріотичного руху «Спартанці» (один із підрозділів «Молодої гвардії-Юнармії»), у 2017-му, коли їй було 17 років. На початку повномасштабного вторгнення Ганна разом із незаконним російським військовим формуванням «Пятнашка» відвідувала напівзруйнований Маріуполь.

Судячи з публікацій у соцмережах, нині Лісовенко воює проти України. Наразі вона обіймає посаду оператора дрона у складі тактичної групи військової розвідки РФ, що складається переважно з бойовиків угруповання «ДНР», які беруть участь у війні ще з 2014 року.

багато з них уже загинули

Медіа-партнери «Схем» зв'язалися з Лісовенко. За її оцінкою, значна кількість тих, хто був з нею в «Молодій гвардії-Юнармії», вже воюють проти української армії.

«Я сама була в «Юнармії», а зараз служу в армії. Приблизно половина з тих, хто навчався разом зі мною, обрали військовий шлях. На жаль, багато з них уже загинули. Дехто отримав серйозні поранення і не може продовжувати службу. Це реальність нашого регіону», – зазначила вона.

Здобуті під час вишколів знання, сказала Лісовенко, стали їй в пригоді на службі: «Наприклад, навички роботи зі зброєю, фізична підготовка і знання з історії, яку ми вивчали».

За її словами, юнармійці активно допомагають російським військовим.

«Вони готові прийти на допомогу у будь-який час. Наприклад, вони допомагають нашим бійцям, передають на передову листи, свічки, навіть друкують щось на 3D-принтерах», – розповіла Лісовенко.

«ЮНАРМІЙСЬКИЙ» НАСТУП

Діяльність «Юнармії» поширилася і на ті українські території, які російські війська захопили після повномасштабного вторгнення. Наприклад, місто Маріуполь, яке Росія окупувала у травні 2022 року.

Лише протягом літа 2024-го маріупольський штаб «Юнармії» провів у дитячому таборі «Щирість», що у курортному селищі Мелекіне на березі Азовського моря, сім «юнармійських» змін. Зокрема, дітей вчили стріляти з автоматів.

До організації заходів у таборі «Щирість» долучався й Валерій Онацький – голова відділу у справах сім'ї та дітей окупаційної адміністрації міста Маріуполя. Онацький фігурував у розслідуванні «Схем» про депортацію українських дітей з окупованих територій до Росії.

На захоплених теренах Херсонської та Запорізької областей перші відділення російських таборів патріотичного виховання з’явились у листопаді 2022 року.

Перший «дім» центру патріотичного виховання «Юнармія» в Херсонській області запустили у жовтні 2023 року в окупованому Генічеську на базі однієї зі шкіл. На урочисте відкриття приїхала делегація «Юнармії» на чолі із Віктором Кауровим – першим заступником керівника Головного штабу організації.

Відтоді для «юнармійців» організовують різні мілітарні навчання. Наприклад, у березні 2024 року відбувся «воєнно-патріотичний майстер клас», де дітям розповідали про різні види озброєння і навчали їх надавати першу допомогу в екстрених ситуаціях.

Керує штабом Регіонального відділення «Юнармії» у Херсонській області – Серафим Іванов. Він отримав медаль «За відвагу» від так званого губернатора Володимира Сальдо за те, що під час українського удару 20 жовтня 2022 року, нібито «не розгубився і вчасно прийшов на порятунок застряглому автомобілю з колони».

На Херсонщині листи від керівництва «Юнармії» прямо впливають на дії чиновників російської адміністрації, про що свідчать документи з витоку від KibOrg.

Серед них журналісти побачили звернення так званої міністерки освіти окупаційної влади Людмили Ковтун до директорів шкіл. Посилаючись на лист від «Юнармії», вона просить їх визначити та направити учасників та супроводжуючих для поїздки в Москву на всеросійську воєнно-спортивну гру «Победа».

У Запорізький області перший зліт регіонального відділення «Юнармії» відбувся у серпні 2023 року на базі російського Міністерства молодіжної політики Запорізької області.

Керує місцевим штабом Фідаїль Бікбулатов. Він 30-річний уродженець Уфи і, за даними української ровіздки, бере участь в організованому механізмі масового викрадення, незаконної депортації та примусового переміщення українських дітей з тимчасово окупованих територій України до РФ. А ще проводить для дітей військові паради та тренування з російськими військовими. Наприклад, бійцями добровольчого батальйону ім. П.А. Судоплатова («Барс-32»). Зокрема, дітей вчать стріляти з автомата. Бікбулатов не відповів на запитання журналістів, надіслані йому в меседжер.

Медіа-партнери «Схем» зв'язалися з Фідаїлем Бікбулатовим. У своєму коментарі він зазначив:

«Противник говорить про мілітаризацію чи про те, що юнармійці є інструментом мілітаризації. Можливо, частково це і правда, звісно. Ми хочемо бачити в майбутньому, щоб вони пов’язали своє життя з військовою службою. Ми бачимо в них потенціал, розраховуємо, що вони стануть військовослужбовцями. Ми готуємо їх, працюємо з ними, хочемо, щоб вони стали військовими – Міністерство оборони навіть надають «юнармійцям» пільги при вступі – але все це виключно на добровільній основі».

КІЛЬКІСНІ ПОКАЗНИКИ ДЛЯ МІНОБОРОНИ РФ

Успішність осередків «Юнармії» найвище керівництво організації вимірює зокрема й кількістю її колишніх вихованців у російському війську, виявили журналісти.

«Юнармія» як воєнізована організація веде облік своїх, членів, «домів» та оцінює активність своїх регіональних осередків. Один із важливих критеріїв – численність мобілізованих до російської армії «юнармійців».

Відповідно до даних із витоку, у жовтні 2024 року перший заступник начальника головного штабу «Юнармії» Віктор Кауров розіслав листи регіональним осередкам про проведення обов'язкового щорічного «смотр-конкурсу». У них ідеться про те, що штаби-переможці визначать після оцінки наданих документів. Зокрема – довідки для підтвердження 15 пункту («Реалізація ключових показників Міноборони РФ»).

Ідеться про два параметри. Перший – це «кількість юнармійців, яких призвали на термінову службу, та які вступили до до військових вузів», другий – «кількість юнармійців, які вступили до військово-навчальних центрів».

Юристка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська каже: «Росія не має жодного бажання на будь-який мир на будь-які мирні переговори. Їй лише потрібен певний період часу, щоб цей резерв вишколити, щоби його виростити і пустити, як гарматне м'ясо, воювати або ж проти України, або ж проти когось іншого».

Журналісти надіслали запит у головний штаб «Юнармії», що розташований у Москві. Відповіді на час публікації не отримали.

Автори цього розслідування: Денис Глушко, Анастасія Горпінченко, Максим Дудченко, Олег Катюжанський, Владислава Кобко, Софія Коротуненко, Станіслав Орошкевич, Максим Савчук, Вікторія Шатило, Анна Шпурік.

Розслідування підготовлено в рамках проєкту Kyiv Media School, організованого громадською організацією Media Development Foundation у співпраці з UNESCO Ukraine та за підтримки Посольства Японії в Україні.