Росія випробовує ракету «Орєшнік»: що про неї треба знати і чи варто боятися?

Росія здійснює пуски балістичних ракет на полігоні Капустин Яр в Астраханській області

Росія випробовує нову ракету середньої дальності, відому як «Орєшнік» (російською «Орешник»). І використовує для цього територію України.

Політолог Олександр Кочетков, який в минулому ще й інженер-конструктор конструкторського бюро «Південне» – саме це бюро, до речі, співпрацювало з заводом «Південмаш» у Дніпрі, по якому, як заявляв російський лідер Володимир Путін, сили РФ вдарили «Орєшніком» – каже, що Росія має 10 таких ракет, які планує запустити в рамках випробувань.

В ефірі Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок») він розповів, що ці ракети можуть нести ядерний заряд, а про їхній запуск Росія зобов’язана попередити заздалегідь Сполучені Штати Америки.

То чи становить «Орєшнік» реальну загрозу для України і чи варто її боятися?

Як з’явилась ракета «Орєшнік»?

«Орєшнік» — це спрощена двоступенева версія ракети «Ярс» з додатковим розгінним блоком, що надає їй здатність створювати кінетичний ефект під час ураження цілей. Ця концепція, за словами Олександра Кочеткова, має більше пропагандистський, ніж практичний характер:

«Орєшнік» походить з радянської розробки твердопаливної ракети «Універсал», створеної в Дніпрі

«Орєшнік» походить з радянської розробки твердопаливної ракети «Універсал», створеної в Дніпрі. Після розпаду СРСР документація цієї ракети була передана до Московського інституту теплотехніки, де її адаптували під російські потреби».

Результатом модернізації твердопаливної ракети «Універсал» став «Тополь-М», а згодом міжконтинентальна ракета «Ярс» і її версія ракети середньої дальності «Орєшнік».

«Розробка ракети середньої дальності – вона двоступенева, і ще додали розгінний блок, щоби головні частини цієї ракети летіли якомога швидше і створювали оцей (ефект – ред.) кінетичної зброї. Оце вивільняється три удари і там багато руйнувань. Щоб прийняти на озброєння, треба, щоб хоча б 10 вдалих пусків було. Зазвичай навіть більше. Перша повністю готова ракета йде до випробування. Полетіла, побачили, які недоліки. Тоді друга ракета – вона дещо меншої ступені готовності – її доопрацювали, запустили, знов недоліки знайшли, доопрацювали наступну. І так далі. Тобто є приблизно чотири ракети різної стадії готовності», – каже Олександр Кочетков.

Яку загрозу становить «Орєшнік»?

За його словами, наразі Росія використовує запуск ракети «Орєшнік» по Україні як бойове випробування, що є грубим порушенням міжнародних норм. Випробування «Орєшніка» відбуваються без бойового оснащення, але навіть із вибухівкою, додає, ракета не перевищує за потужністю «Калібр» або «Х-101»:

Її точність залишає бажати кращого – до 300 метрів. Для порівняння, точність «Кинджала» складає близько 10 метрів

«Замість випробувань на полігонах у тайзі, вони завдають ударів по щільно заселених містах України. Один із таких ударів припав на Дніпро, звідки, іронічно, походить історія цієї ракети. Її точність залишає бажати кращого – до 300 метрів. Для порівняння, точність «Кинджала» складає близько 10 метрів. З ядерною бойовою частиною така ракета могла б створити загрозу, але без неї це радше спроба залякати Захід і Україну. Коли вони вдарили по «Південмашу», ці п’ять бойових «гірок» зайшли на декілька метрів у землю і все. Якщо б вони влучили в будинок, то вони б дах пробили і знов-таки пішли в землю, в підвал. На випробуваннях навряд чи вони будуть використовувати якусь вибухівку, але навіть із вибухівкою вона буде потужністю приблизно така, як ракета «Калібр», менша, ніж ракета Х-22, і менша, ніж всі інші ракети, які на нас летять».

Російський лідер після першого удару «Орєшніком» сказав, що надалі цивільних інформуватимуть про плани з застосування «Орєшніка».

Які цілі може обрати Росія для «Орєшніка»?

Ймовірними цілями для таких ракет, як «Орєшнік», додає він, є великі промислові центри, об'єкти критичної інфраструктури. Це – частина стратегії залякування, яку Росія активно застосовує, вважає Олександр Кочетков. І називає три можливих цілі для «Орєшніка»:

Пріоритетними цілями є Яворівський полігон, тому що він поблизу Польщі – країни НАТО. Це треба, щоб відеокамери з того району були, щоб залякати трішечки НАТО і Європу

«Пріоритетними цілями є Яворівський полігон, тому що він поблизу Польщі – країни НАТО. Це треба, щоб відеокамери з того району були, щоб залякати трішечки НАТО і Європу. Далі в них можуть бути цілі такі, як завод «Артем» (у Києві – ред.), по якому били вже декілька разів з різної зброї: «Калібрами» і «Кинджалами», і всім іншим. Ми розуміємо, чому по ньому б’ють. І цілком може бути, що по ньому вони спробують вдарити. Ну і остання така ціль – вночі, коли нікого немає, вони можуть вдарити по Верховній Раді України, як символічно – вони ж лякають цим «центри ухвалення рішень».

Чи може українське ППО збити «Орєшнік»?

Попри заяви російських державних медіа, ракети типу «Орєшнік» можуть бути збиті сучасними американськими системами протиповітряної оборони. Але Україна поки не має таких засобів для перехоплення ракет цього типу, каже Кочетков:

«Ми, до речі, попрохали спеціальний комплекс, є такий стратосферний комплекс, який створений для того, щоб перехоплювати саме такі балістичні ракети у верхніх шарах атмосфери, коли вона ще не розділилася в головній частині. І от там її перехоплюють і знищують. Є такий комплекс THAAD американський, є комплекс «Хец» ізраїльський. Американці не дали нам такого комплексу і зауважили, що загрози великої від цієї ракети немає. І я, як фахівець, з цим погоджуюсь».

СБУ показала журналістам уламки ракети «Орєшнік»

Вибух у Дніпрі 21 листопада став першим в історії бойовим застосуванням російської балістичної ракети середньої дальності з роздільними бойовими блоками по території України, пишуть аналітики військово-аналітичного порталу Defense Express. Ця атака, кажуть аналітики, була демонстрацією можливостей завдати ядерного удару, хоча використали імітатори бойових блоків із індивідуальним наведенням.

Російське Міноборони повідомило, що удар завдали по Дніпру – а саме по заводу «Південмаш» – це провідне українське підприємство із виробництва ракетно-космічної техніки.

У Пентагоні повідомили, що Росія коротко попередила США про удар по Україні «експериментальною ракетою».

Російський лідер заявив, що це була «відповідь на агресивні дії країн НАТО щодо Росії» – дозвіл Україні бити західними ракетами по території РФ і самі такі удари у Брянській і Курській областях.

Уламки цієї ракети зібрали. Служба безпеки України показала показала їх журналістам, проте не повідомляє, де саме вони зберігаються. Зараз їх досліджують українські фахівці разом із західними партнерами.

Напередодні речник Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив на брифінгу, що Москва готується відповісти на удар по Таганрогу: «Відповідь настане тоді і так, як буде доцільно» – сказав Пєсков.

Йдеться про атаку на військовий аеродром в Ростовській області Росії, куди за заявами російського Міністерства оборони влучили ракети ATACMS. Офіційно Україна ці звинувачення не коментувала.

У Пентагоні заявили, що ймовірне нове застосування Росією «Орєшніка» не змінить ситуацію на полі бою в Україні.

Згідно з оцінкою розвідки США, Росія може вдруге застосувати експериментальну балістичну систему середньої дальності «Орєшнік» для удару по Україні впродовж «найближчих днів».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Розвідка США попереджає про можливість нового російського удару «Орєшніком» по Україні
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чи є «горіхи» у того «Орешника»? Експерти ставлять під сумнів заяви Путіна
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Лукашенко розповів, де в Білорусі хоче розмістити «Орєшнік»
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Пентагон: ймовірне нове застосування Росією «Орєшніка» не змінить ситуацію на полі бою, це спроба залякати
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Путін заявив, що ядерна зброя не потрібна, якщо в РФ буде достатньо ракет типу «Орєшнік»