Сапер на псевдо «Халк», який розміновує шляхи для штурмовиків ЗСУ поблизу Роботиного Запорізької області, розповів проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії подробиці роботи на передньому краю фронту.
Спочатку йдуть сапери«Халк»
Найкраща пора для роботи сапера – це дуже ранній ранок та густий туман. Лише за таких, більш-менш безпечних, умов інженер може проводити розмінування на передньому краю зони бойових дій.
«Спочатку йдуть сапери, перевіряють наявність вибухових пристроїв: протитанкових мін, протипіхотних мін і розтяжок. Якомога ближче намагаємось підійти, щоб розчистити шляхи підходів, лише після цього висувається піхота, але, знову ж таки, із саперами», – розповів у інтерв’ю Крим.Реалії сапер 65-ї окремої механізованої бригади ЗСУ на псевдо «Халк».
«Халк» несе службу на південному фронті, біля Роботиного. Поспілкуватись із бійцем нам вдалось у короткому проміжку між постійними виходами сапера на бойові завдання. Чоловік зазначає, що цей напрямок – один із найбільш замінованих в Україні. На своєму напрямку він зустрічав більш як десяток різноманітних російських та радянських зразків вибухових пристроїв: ПМН, ПМН-2, ПМН-4, ПФМ-1, ПОМ-2, МОН-50, МОН-90, МОН-100, МОН-200, ОЗМ-72, ТМ-62, ПТМ-4, НВУ-П «Охота» та ін. Каже, щоб розчистити вузьку стежку для штурмовиків, від лісосмуги до лісосмуги, треба зробити не один десяток підготовчих саперських вилазок.
«Майже всі розмінування по передньому краю відбуваються вручну. Техніка, призначена для таких завдань, нормально може працювати тільки у специфічну погоду. Взагалі, за стандартами, мало б бути так: відпрацьовує установка з розмінування – це може бути УР-77 «Метеорит», УР-83П чи M58 MICLIC – і лише після цього починається рух штурмовиків. Ми пробували так робити – десь виходило, а десь ні. Як тільки з’являється така установка, противник всіляко намагається її знищити, чи ПТУРом, чи FPV-дроном. Тому в переважній більшості все розмінування відбувається в ручному режимі», – зазначив «Халк».
Було таке, що в одній лісосмузі на 10 квадратних метрах ми вилучили більш ніж 20 мін«Халк»
Кожна подібна вилазка – це великий ризик для військовослужбовців, адже сапер сам може підірватись на розтяжці, міні чи «сюрпризі», який підготували сапери противника. Тому, перш ніж зробити крок перед собою, сапер ЗСУ щупом перевіряє кожні 15-20 сантиметрів. Всі розмінування проводяться дистанційно, з використанням мотузок і імпровізованих укриттів, а повертаючись із завдання, інженер йде слід у слід, тим самим шляхом, що вже перевірив до того.
За підрахунками фахівців, Росія – абсолютний світовий лідер із запасів мін. На момент великої війни експерти налічували понад 26 мільйонів лише протипіхотних одиниць.
«Навколо себе вони огороджують абсолютно все, комбінують протитанкові з протипіхотними і навіть саморобними пристроями. Буває так, що на одному господарському полі вони розміщують три мінні поля. Тобто на захист одного укріпрайону вони використовують тисячі мін. Було таке, що в одній лісосмузі на 10 квадратних метрах ми вилучили більш ніж 20 мін», – розповів «Халк».
На думку багатьох військових та експертів, з якими ми спілкувались, тотальне мінування полів та лісосмуг стало одним із головних стримувальних чинників для українського контрнаступу на південному напрямку.
26% від усієї території України, 156 тисяч квадратних кілометрів – це майже як площа двох Австрій – забруднені вибухонебезпечними предметами. Практично щотижня з’являються повідомлення про підриви цивільних на протитанкових чи протипіхотних мінах.
За даними Моніторингової місії ООН, від початку великої війни від вибухонебезпечних предметів в Україні вже постраждали більш як тисяча людей, третина з яких загинула. Статистики, скільки військових травмувалося та загинуло внаслідок підривів, у відкритому доступі немає.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Міжнародні партнери виділили понад 700 млн доларів на розмінування України – Мінреінтеграції ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: В Україні використають штучний інтелект для розмінування – Мінекономіки ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зібрана в Україні машина для розмінування MV-4 пройшла випробування – урядYour browser doesn’t support HTML5