Росія тестує нову ракету «земля-земля» для С-400: на що вона може бути здатна

Дмитро Медведєв 29 вересня опублікував відео, на якому, за його словами – випробування нової ракети для ЗРК С-400 в Астраханській області

Росія заявила про випробування нової ракети «земля-земля» для зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) С-400 «Тріумф». Російські конструктори вже встигли охрестити її «суперточною» і навіть похвалилися її випробуваннями на полігоні. Раніше агресор бив по наземних цілях в Україні з комплексів С-300 і С-400 зенітними ракетами – тобто призначеними для ураження об'єктів у небі, через що такі удари були вкрай неточними. Що це за нова ракета, для чого її може використати Кремль на війні проти Україні – розбиралось Радіо Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Де і коли Росія показала нові ракети?

29 вересня на полігоні для випробування ракетного озброєння «Капустін Яр» в Астраханській області побував заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв. Він заявив, що там тестували нову ракету. Відповідне відео оприлюднили російські державні ЗМІ.

А пуски були?

Навіть якщо й були, то на відео цей момент не потрапив, але дійсно на ньому можна упізнати пускові установки С-400. Невідомо, є ракета новою розробкою чи модернізацією зенітної ракети 48Н6 для С-400: Медведєв у доповіді на полігоні називає її одночасно «новою модернізованою».

Військові експерти кажуть, що від того, йдеться про модернізацію чи нову розробку, залежить швидкість постановки виробу на озброєння.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ракети Sea Sparrow: що це за зброя і чи допоможе вона Україні звільнити Крим

Що по технічних характеристиках та завданнях?

Завдання, озвучене розробникам під час виступу Медведєва, – це «забезпечити стійкість ракети до новітніх систем протиракетних комплексів західного виробництва». Нова ракета має бути більш точною, з вищим ступенем потужності бойової частини та більшою дальністю.

Іван Киричевський, військовий оглядач порталу Defence Express: «По суті, вони ту саму зенітну ракету 48Н6 масою півтори тони і з бойовою частиною 150 кг і заявленою дальністю стрільби 240 км по повітряних цілях – пропонують переробити на класичну балістичну. Тобто поставити бойову частину фугасну замість уламково-фугасної і прилади наведення, як на класичній балістичній ракеті».

Військові експерти не виключають, що на відміну від С-300, де використовують радіокомандне наведення і ракета керується на дальності радіогоризонту, у новому варіанті на неї можуть встановити супутникову навігацію.

Здебільшого такі ракети Росія використовує для терору українських міст, без конкретних цілей, просто – плюс-мінус кудись долетить, пояснюють військові фахівці.

Щодо дальності – аналітики Defence Express вважають, що дальність нової ракети може сягати 600 км, тобто долітати не лише до Запоріжжя, як це зараз робить С-300, а й Києва.

Які терміни виробництва?

Під час доповіді на «Капустіному Яру» Дмитро Медведєв каже, що випробування ракети «будуть продовжені»: судячи з опублікованого відео, зараз тестування ракети перебуває на початкових етапах для «перевірки можливості та доцільності».

Нову розробку росіян експерти називають менш технологічною, ніж зенітна ракета, а отже – і простішою у збиранні. За оцінками, агресор зможе випускати понад 500 одиниць за рік.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зброя деокупації Криму: «Нептун», Storm Shadow/SCALP, AMRAAM. Розповідаємо деталі

Чим Україна зможе їх збивати?

Як і будь-яку іншу балістичну ракету, ППО зможуть її лише ЗРК SAMP/T чи Patriot.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.