(Рубрика «Точка зору»)
У той час як перемога Дональда Трампа ще ставала реальністю, речник Кремля Дмитро Пєсков сказав журналістам, що йому нічого не відомо про плани президента Росії Володимира Путіна привітати його з перемогою.
Згодом він додав перцю. Спущений на воду новий російський криголам «Чукотка» набагато важливіший для Росії, ніж перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США, заявив Дмитро Пєсков.
Путін любить, щоб усі здогадувалися – як тоді, коли він нікого не обдурив, сказавши у вересні, що віддає перевагу Камалі Гарріс. Але він утримався від хору офіційних привітань, що сиплються від світових лідерів.
Чому утримався від привітань?
Путін, Кремль та контрольовані державою ЗМІ демонізували Сполучені Штати та зобразили повномасштабне вторгнення, яке він почав проти України у 2022 році, як частину цивілізаційної боротьби проти агресивного та морально збанкрутілого Заходу.
У цьому контексті Путін хоче уникнути будь-якого враження, що його хвилюють результати виборів у США, або що він, швидше за все, пом’якшить політику та піде на поступки в будь-якому спірному питанні, коли Трамп при владі, ніж з адміністрацією Байдена чи Гарріс.
Бажання мати вигляд відсторонений, ймовірно, ще сильніше після повідомлень про те, що Трамп таємно надіслав Путіну обладнання для тестування на COVID під час пандемії та що вони розмовляли кілька разів після того, як Трамп покинув посаду. Кампанія Трампа це заперечувала.
У зв’язку з тим, що Трамп неодноразово заявляв, що, якщо його оберуть, він дуже швидко припинить війну в Україні, Путін, можливо, дуже хоче не мати вигляд, ніби він готовий до мирної угоди на будь-яких інших умовах, окрім умов Росії.
А як реагує російська опозиція?
«Трамп рішуче переміг Камалу! Цього ніхто не передбачав. Тепер він має мандат на зміни. Не знаю, що буде, але нудно точно не буде!» – російський бізнесмен та опозиціонер у вигнанні Михайло Ходорковський написав у X.
Іван Жданов, директор Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального, намагався применшити можливий вплив перемоги Трампа на відносини між США та Росією. «Вся стрічка заповнена Трампом. Все буде добре, чому так розхвилювалися?» – написав Жданов.
Російський опозиційний активіст, який проживає в Україні, Роман Попков висловив сподівання, що навіть якщо Трамп зробить Путіну якісь мирні пропозиції, які були б сприятливими для російського лідера, вони будуть відхилені Росією, що підштовхне новообраного президента до більш жорсткої політики щодо Росії:
«Єдина надія зараз така: у січні, після інавгурації, Трамп представить Путіну план угоди про припинення бойових дій. Мова йде не про заяви у звичному стилі Трампа: «Я подзвонив Путіну і сказав: «Володимире, нам потрібно закінчити цю війну!» У нас була дуже сильна розмова».
«Ні, мова йде про конкретні пропозиції нової адміністрації, які Трамп вважатиме розумними і досить вигідними для Росії. Але ці пропозиції все одно будуть неприйнятними для Путіна. Тому що Путін живе на іншій планеті. Знову, як у дні перед 24 лютого, 2022 року, Путін не відчуває ґрунту під ногами, він знову хоче все або майже все, тоді Трамп вважатиме, що його не сприймають як «сильного лідера» з усіма наслідками, що випливають», — написав Попков у фейсбуці.
Стів Ґаттерман – редактор Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода з Росії, України і Білорусі
Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Не маємо ілюзій». У МЗС Росії відреагували на перемогу Трампа на виборах у США ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Безпрецедентний Трамп: чим відомий переможець президентських виборів у США ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чого чекати від другого президенства Дональда Трампа?