3 червня минає рік ракетного удару по Підгородньому, що в передмісті Дніпра. Того дня, напередодні Трійці, армія РФ атакувала містечко ракетою «Іскандер». Влучили між двома двоповерховими будинками. В одному з них загинула дворічна дівчинка. 22 людини було поранено, серед них – п'ятеро дітей. Сьогодні в місті оголошено День жалоби.
Що пережили постраждалі того дня й за рік після атаки, чи отримали компенсації та як відновлюють їхнє зруйноване житло?
Того вечора 62-річна Галина Таран із 7-річною онукою Анею повернулися з дачі додому. Жінка – пенсіонерка, але ще працює. Вона виховує дівчинку сама.
Був вихідний, субота, згадує Галина. Вони з онукою назбирали полуниці й планували консервування. Галина була на кухні, а Аня – в кімнаті, коли прилетіла ракета.
Повиносило все – вікна, двері погнуло, перестінки. Внучка кричала. У мене було все в крові – посікло руки, ногиГалина Таран
«Того дня було холодно. Зазвичай – як: вечір – всі виходять, розмовляють, сидять на лавочці. А тут – холодно, всі були по домівках. І я думаю, це врятувало багатьох людей. Спочатку вибух – а потім сирена. На мене полетіли уламки. Летіло скло, все на світі – на мене. Світла відразу ж не стало. Повиносило все – вікна, двері погнуло, перестінки. Внучка кричала. У мене було все в крові – посікло руки, ноги. Мене відразу ж забрали в лікарню, шви понакладали. Але я вже не звертала на це уваги: головне, що живі», – розказує Галина.
«До зими ми з онукою жили в металевому вагончику»
Після удару жінка лікувалася амбулаторно. Потім – подала документи на «єВідновлення». Однак справа зі складанням актів обстежень пошкодженого будинку затягувалася, і виплати компенсацій – також.
Бабуся з онукою пів року були змушені жити у металевому вагончику на дачі. Більше було ніде. Де б зимували, невідомо, каже Галина, якби не допомога небайдужих людей. Керівниця танцювального гуртка, де займається онука, зініціювала збір коштів на житло для вихованки. Назбирали близько 500 тисяч гривень, трохи доклали своїх – цього вистачило на купівлю «малосімейки» в гуртожитку, каже Галина.
«Гроші збирали люди з усієї України. Потім шукали квартиру купити – але ціни... Нарешті купили, в житловому стані малосімейку. Це – дякуючи Богу й добрим людям. Я все звикла тягти сама, і ніколи в житті не очікувала, що люди так відгукнуться» – розповіла постраждала через ракетний удар.
Компенсацію за пошкоджене житло, говорить Галина Таран, за програмою «єВідновлення» вона отримала аж у листопаді, – 134 тисячі гривень. Цих коштів, підраховує жінка, має вистачити на відбудову внутрішніх стін у квартирі, а от на косметичний ремонт, нові меблі й речі – навряд чи.
Ніби забудеш – а воно перед очима стоїть. І зараз: хтось хрясне дверима – а ми підскакуємо, як від вибухуГалина Таран
Роботи тривають, у їхній квартирі працює бригада, але жінка сумнівається, що знову зможе оселитися в пошкодженому будинку – надто свіжі спогади.
«Я в ту квартиру досі не ходжу, не можу, мене трусить. З цим всім нам жити до кінця днів. Ніби забудеш – а воно перед очима стоїть. І зараз: хтось хрясне дверима – а ми підскакуємо, як від вибуху. Місяць після удару я була в ступорі. Не могла нічого робити, не могла нікуди ходити. Розумієте, в одну секунду ми втратили все. Для людини у віці – це страшне, нікому не побажаєш», – говорить постраждала.
«Ми жили собі в мирі, все йшло своєю чергою, у нас все було добре, все. Я жила заради онучки. І ось – на нас напали… У мене думка одна зараз: щоб мир настав для всіх нас і для моєї дитини, в яку я всю душу вкладаю. А то – дитинства немає. Живемо навіть не одним днем – однією секундою», – додає Галина.
Компенсації та відновлення пошкодженого
Через ракетний удар по Підгородному 3 червня 2023 року був розбитий цілий під’їзд двоповерхового будинку. Сім квартир повністю зруйновано й відновленню не підлягають. Їх уже демонтували, розповів Радіо Свобода тимчасовий виконувач обов'язків міського голови Віталій Моргун.
Окрім того, зазначає він, було пошкоджено дахи на десяти сусідніх будинках та школі, а також вибило майже пів сотні вікон – їх вставили коштом Міжнародної організації з міграції МОМ.
За даними посадовця, 89 постраждалих родин подали заяви на «єВідновлення, держава виплатила їм загалом понад 6,5 мільйонів гривень.
До міської ради Підгородного надійшло 154 заяви від постраждалих. На ремонти будівель з бюджету міста виділили 11 мільйонів гривень, на допомогу людям – ще понад 12 мільйонів.
Зокрема, кожній із семи сімей, чиї квартири повністю зруйновані, виплатили по 1 мільйону. Крім того, надали грошову допомогу 10 пораненим через атаку, а також родині, яка втратила дитину, каже Віталій Моргун.
Теперішній керівник міста визнає: акти обстеження пошкоджених будинків рік тому складали з запізненням. Причина – людський фактор.
Міська рада була не готова до такого. Три дні вони з’ясовували й уточнювали, як це робити, тому пішла хвиля невдоволення людейВіталій Моргун
«Я не обіймав посаду т. в. о. міського голови на той момент, але, думаю, було б так приблизно само. Процес складання актів пошкодженого майна затягувався, бо міська рада була не готова до такого. Три дні вони з’ясовували й уточнювали, як це робити, тому пішла хвиля невдоволення людей. Зараз ми вже розуміємо, як діяти. Моє бачення: із 70 працівників міськради половина одразу мають бути задіяні, йти по квартирах. На одну квартиру витрачається кілька годин. Окрім того, одразу ж на місці має бути розгорнутий штаб. Це базові речі», – зазначив Віталій Моргун.
Він став т. в. о. керівника міста у вересні 2023 року, коли міського голову Підгородного Андрія Горба усунули з посади, зокрема закидаючи йому неспроможність допомогти постраждалим від ракетного удару. Сам посадовець ці звинувачення відкидав.
День жалоби в Підгородному
3 червня 2024 року в Підгородненській громаді – День жалоби. На знак скорботи на будівлях влади, підприємств, установ і організацій приспустили прапори. Також на території громади обмежили проведення розважальних заходів, заборонили вмикати музику в кафе та громадському транспорті. Проведуть панахиду.
Зруйнований ракетою під’їзд вирішили не відновлювати. На його місці згодом планують встановити монумент загиблій під завалами дитині.
Як отримати компенсацію за зруйноване чи пошкоджене через війну житло?
Українці, чиє житло зруйноване або пошкоджене через війну, можуть подати звернень на отримання компенсації. Два основні способи: онлайн – через застосунок «Дія» та в паперовому вигляді – через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або нотаріуса.
В обох варіантах слід заповнити певну форму, вказавши персональні дані власника оселі та дані про зруйноване житло.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «єВідновлення» для знищеного в окупації житла: як отримати компенсаціюСтатистика втрат
Сума прямих збитків, завданих інфраструктурі України через повномасштабне вторгнення РФ, станом на січень 2024 року оцінювалася в майже $155 млрд. Ці дані оприлюднила Київська школа економіки (KSE Institute).
На першому місці за сумою збитків залишається житловий фонд. Внаслідок бойових дій збільшується кількість пошкоджених та зруйнованих житлових будинків: станом на січень 2024 року таких було понад 250 тисяч. Це 222 тисячі приватних будинків, понад 27 тисяч — багатоквартирних та 526 гуртожитків. Прямі збитки від руйнувань цих обʼєктів оцінили в $58,9 млрд. У порівнянні зі звітом на кінець 2023 року ця сума збільшилася на $4,8 млрд.
Серед регіонів, де зафіксовано найбільше зруйнованого житла, – Донецька, Київська, Луганська, Харківська, Чернігівська та Херсонська області.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Я думками – досі в тій квартирі». Історії трьох родин, постраждалих через ракетний удар по будинку в Дніпрі рік тому ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Оце так нас «привітали» з Трійцею, будьте прокляті!» – одна з поранених від ракетного удару РФ по передмістю Дніпра