Дев'ять років тому караван величезних військових вантажних літаків і застарілих військово-морських кораблів почав курсувати з російських баз, перекидаючи масивні експедиційні військові сили на захід Сирії, закріплюючи військову присутність Росії на Близькому Сході і, зрештою, рятуючи режим сирійського президента Башара аль-Асада.
Тепер Асада немає, доля цих баз під загрозою, і питання всієї російської стратегії на Близькому Сході тепер дуже сильно зависло в повітрі.
Падіння режиму Асада минулими вихідними стало тектонічною подією, відлуння якої прокотилося по всьому Близькому Сходу і навіть далі. Кремлівська інтервенція в Сирії у 2015 році, яка порушила регіональний порядок, зараз знову піддається сумніву, оскільки Москва намагається з'ясувати, що робити далі.
Станом на 9 грудня 2025 року не було підтверджено жодних ознак виведення російських військ із Сирії. Неназваний кремлівський чиновник повідомив державному інформаційному агентству ТАСС, що Росія досягла домовленості про забезпечення безпеки своїх військових активів у Сирії.
Речник Кремля Дмитро Пєсков відмовився від коментарів журналістам.
«Це поки що передчасно обговорювати, – сказав він журналістам. «Однак це буде темою для обговорення з тим, хто буде керувати Сирією в майбутньому».
Ось що вам потрібно знати про російську присутність у Сирії і про те, що може статися далі.
Як Москва прийшла в Сирію?
Присутність Росії в Сирії сягає корінням у радянські відносини з батьком Асада, що призвело до того, що в 1971 році Москва отримала критично важливий для себе актив: доступ до глибоководного середземноморського порту в Тартусі. Увага Москви ослабла до 2011 року, коли народне повстання переросло у відверту громадянську війну, що загрожувала уряду Асада.
У вересні 2015 року президент Росії Володимир Путін віддав наказ про розгортання в Сирії найбільшого за останні десятиліття, якщо взагалі коли-небудь, експедиційного контингенту для підтримки зусиль Асада у боротьбі з повстанцями та екстремістськими угрупованнями, що ледь-ледь набирають обертів. Сирія надала Росії в оренду на 49 років доступ до Тартусу і авіабази Хмеймім.
«Ситуація була дуже складною, як з точки зору морального духу, так і з точки зору виснаження, – сказав генерал Валерій Герасимов, голова Генштабу Росії, в інтерв'ю, опублікованому в 2017 році.
«Не вистачало боєприпасів, необхідних видів забезпечення, командування. Наша операція почалася, і через деякий час ми побачили перші успіхи... Сьогодні сирійська армія здатна виконувати завдання із захисту своєї території».
Наступного року, після місяців безперервних повітряних ударів, які знищували міста – кампанії настільки безжальної, що командувач, який віддав наказ про її проведення, отримав прізвисько «Генерал Армагеддон» – сирійські військові взяли гору.
Підбадьорені російські війська, до складу яких також входили приватні найманці «Групи Вагнера», зіткнулися з силами, підтримуваними США, на сході Сирії в 2018 році.
На піку російської інтервенції в Сирії, приблизно в 2017 році, за оцінками Центру стратегічних і міжнародних досліджень, вашингтонського аналітичного центру, було розгорнуто до 6000 бойових і допоміжних військ, включно з силами найманців.
Більшість цих сухопутних військ були задіяні для надання консультацій сирійським військовим, але командування також розгорнуло російські артилерійські і бронетанкові підрозділи, а також сили спеціального призначення для підтримки сирійської піхоти, особливо в 2016 році під час наступу на Алеппо, найбільше сирійське місто.
Невідомо, наскільки великий нинішній російський контингент на місцях. За оцінками телеграм-каналу «ЄЖ», в країні залишилося 7 000 військових.
Важливість порту Тартус
Тартус став для Росії плацдармом для поширення своєї влади не лише в Сирії, але й на Близькому Сході, а також в Африці та інших регіонах. Після 2015 року Росія активно використовувала свої кораблі в Балтійському і Чорному морях для постачання порту і транспортування важкого озброєння і будівельної техніки. У 2019 році будівельна компанія, пов'язана з бізнесменом, близьким до Кремля, отримала контракт на управління та розширення порту.
Порт має можливість швартувати до 11 суден, включно з атомними кораблями. Кілька дизель-електричних підводних човнів циклічно заходили і виходили з об'єкта і використовувалися для стрільби крилатими ракетами «Калібр» по сирійських цілях.
Глибина порту також вміщала більші кораблі, в тому числі флагманський корабель ВМФ Росії, над яким часто насміхаються, авіаносець «Адмірал Кузнєцов», що був розгорнутий у східному Середземномор'ї в період з жовтня 2016 року по січень 2017 року.
За кілька днів до захоплення Дамаска сирійськими повстанськими угрупованнями кілька кораблів, більшість з яких були пришвартовані в Тартусі, були помічені у відкритому морі, що викликало припущення, що відбувається евакуація. Міноборони РФ, однак, 3 грудня оприлюднило відеозапис ракетних стрільб флотилії, заявивши, що маневри були тренувальними.
«Тартус означав для Росії можливість відносно безперешкодно демонструвати морську силу і політичний вплив на Близькому Сході, що дозволило їй стрибати вище своєї власної голови», – написав Фредрік Ван Локерен, бельгійський військово-морський офіцер у відставці, у своєму блозі від 8 грудня.
Російські кораблі в Тартусі могли б бути використані для допомоги російським операціям у Чорному морі, які також були серйозно обмежені інноваційною українською тактикою. Але міжнародний договір забороняє військовим кораблям проходити через турецькі протоки Босфор та Дарданели.
Що з повітряною базою РФ?
Розташована приблизно за 60 кілометрів від Тартуса на узбережжі, авіабаза Хмеймім використовується російськими військово-повітряними силами. На додаток до розміщення винищувачів і гелікоптерів, вона також слугувала місцем базування великих вантажних літаків, які перевозили людей і матеріальні засоби в Сирію і з Сирії.
У 2016-2017 роках російські інженери розширили базу, подовживши злітно-посадкові смуги і збільшивши кількість стоянок. У грудні 2017 року Путін відвідав базу без попередження, де оголосив про перемогу над сирійськими повстанськими силами, яких він назвав «терористами».
«Якщо терористи знову піднімуть голову, ми завдамо їм таких ударів, яких вони ніколи не бачили», – сказав він тоді.
Згідно з напівофіційною доповіддю, опублікованою в 2016 році, російський авіапарк у Сирії включав понад два десятки бомбардувальників і штурмовиків Су-24 і Су-25, а також щонайменше вісім сучасних винищувачів-бомбардувальників Су-30 і 12 ударних вертольотів Мі-24 і Ка-52.
За оцінками Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS), з вересня 2015 року по січень 2018 року російські війська здійснили понад 34 000 бойових вильотів, причому Су-24 і Су-34 були основними ударними літаками.
Російські війська також розгорнули системи балістичних ракет малої дальності «Іскандер-М», а також сучасну систему протиповітряної оборони великої дальності С-400 і засоби малої дальності, такі як системи «Панцир» і «Тор». Все це повинно бути доставлено повітряним або морським шляхом.
Останніми днями комерційні супутникові знімки показали наявність кількох літаків Іл-76 – важких вантажних літаків на злітній смузі в Хмеймімі, що свідчить про можливість початку евакуації.
Однак, враховуючи кількість озброєння і техніки, розгорнутої в Сирії, і небажання Москви залишати її сирійським повстанцям, для того, щоб вивезти все це, знадобляться десятки рейсів або морських перевезень. Це буде важко приховати, вважає Дара Массікотт, експерт з питань російської армії з Фонду Карнегі за міжнародний мир.
Від Латакії до Донбасу
Найкраще пояснення запаморочливого краху Асада і його армії – відсутність підтримки з боку двох найсильніших союзників Дамаска: Ірану і Росії. Що стосується Росії, то це пояснення пов'язане з її безжальним вторгненням в Україну, яке триває вже 34-й місяць.
За західними оцінками, втрати Росії там перевищили 600 000 осіб, а її економіка працює в шаленому темпі, оскільки оборонні заводи намагаються встигнути відновити зброю і техніку, що знищується в Україні.
Це означає, що у Кремля залишається мало вільних ресурсів – людей і матеріальних засобів – для підтримки зусиль в Сирії.
Кремль все ще може домовитися з повстанцями і зберегти доступ до одного або обох об'єктів у Сирії. Якщо ж ні, то здатність Росії проектувати військову або економічну силу буде серйозно обмежена.
Ці два об'єкти були ключовим каналом для таємних і відкритих військових поставок до Північної та Центральної Африки, а також каналом для доходів, отриманих у кількох країнах, часто за сумнівних обставин.
Це стосується таких країн, як Лівія, де російські найманці і нерегулярні сили воювали на боці лівійського генерала-перебіжчика Халіфи Хафтара в наступі 2019 року з метою захоплення порту Тріполі.
Російські операції також поширилися на інші неспокійні африканські регіони, такі як Центральноафриканська Республіка і Нігер. У липні минулого року в Малі російські найманці зазнали значних втрат у бою з повстанцями-туарегами.
Експерти кажуть, що Росія може перенести деякі авіаційні операції до Лівії, приблизно за 1500 кілометрів на південний захід через Середземне море. Але буде складніше доставити вантажні літаки з Росії до Лівії, завантажені важким озброєнням, навіть якщо припустити, що Росії вдасться отримати дозвіл на проліт від Туреччини.
Російські військові блогери б'ють на сполох через потенційну втрату російських баз у Сирії.
«Військова присутність Росії в регіоні Близького Сходу висить на волосині», – написав у своєму дописі в Telegram Рибар, блогер, який має зв'язки з Міністерством оборони Росії.
«Евакуювати бази практично неможливо. У кращому випадку можна евакуювати більшу частину персоналу, документацію і справні літаки», – написав один відомий блогер під ніком FighterBomber у своєму дописі в Telegram ще до падіння Асада. «Деяке обладнання, яке ще працює, можна завантажити на суховантажі і десантні кораблі, але, звичайно, не все. Все інше майно залишиться на базах».
За участі кореспондентів Радіо Свобода Марка Крутова та Тодда Прінса
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Втеча Асада є показником того, що Росія політично програла ще один бій – Хара ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Так буде з усіма диктаторами, які роблять ставку на Путіна» – Сибіга про падіння режиму Асада ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ляпaс для Росії: як вплине нa Україну і світ пaдіння уряду Aсaдa?