Із 2018 року російська компанія найманців, раніше відома як «Вагнер», охороняє високопосадовців у Центральноафриканській Республіці, а також керує прибутковими концесіями на видобуток. Їхніх солдатів звинувачують у десятках злочинів. Мова йде й про звірства.
Наступники «Вагнера», як з’ясувало Радіо Свобода, зібравши свідчення і докази, розгорнули кампанію терору та чинять злочини проти цивільного населення.
Бізнес залишається, люди зникають
БАНГІ, Центральноафриканська Республіка – По обіді 17 січня 2023 року 35-річний Приват Дамабакізі та його дружина працювали на фермі в крихітному поселенні Центральноафриканської Республіки поблизу кордону з Камеруном, коли чоловіку зателефонував брат Елвін.
Семеро озброєних чоловіків у камуфляжній формі щойно під’їхали на пікапах до будинку Дамабакізі в Буарі, містечку приблизно за сім кілометрів від поля.
Чоловіки були білошкірі, у балаклавах, згадує Елвін в інтерв’ю Радіо Свобода. Вони погано розмовляли французькою, основною мовою в країні. Це були росіяни, присутність яких – звична в цьому районі. Вони шукали Дамабакізі.
«Я хвилювався. Я зателефонував йому і запитав, що він такого зробив, щоб росіяни приїхали сюди, – згадав Елвін в інтерв’ю Радіо Свобода. – Ці люди – погані».
Дамабакізі попросив Елвіна не хвилюватися і сказав, що негайно прийде додому. Натомість Елвін порадив йому піти в поліцію.
Коли Дамабакізі невдовзі під’їхав, росіяни схопили його й кинули в одну зі своїх вантажівок. Били його прикладами та кололи багнетами. Дружина Дамабакізі Неллі плакала, коли росіяни поїхали геть із її чоловіком.
Наступного дня, як розповів Елвін, після численних відчайдушних дзвінків до місцевої влади прокурори сказали йому, що Дамабакізі звинуватили в купівлі речей – ймовірно, радіоприймачів, викрадених із сусідньої військової бази. Її використовували російські найманці.
Елвін і Неллі більше ніколи не бачили Дамабакізі. Вони вважають, що перед смертю його катували. Не знають, де його тіло.
Бангі, столиця ЦАР
Центральноафриканська Республіка, багата на природні ресурси, але охоплена етнічними конфліктами, екстремальною бідністю та нестримною корупцією, стала полем для небезпечного політичного експерименту: захоплення держави приватною компанією, що поєднує бойові дії з прибутковими комерційними інтересами, переважно видобутком золота, алмазів і деревини.
Ця компанія – «Вагнер», принаймні так вона називалася раніше. Створений петербурзьким «кухарем» із політичними зв’язками понад десять років тому «Вагнер» став однією з найпотужніших бойових сил Росії, в авангарді військових операцій у Сирії, Лівії та, особливо, в Україні. Засновник Євген Пригожин також побудував паралельні бізнес-мережі, які згодом поширилися на такі різноманітні підприємства, як шкільне харчування в Росії чи експорт-імпорт листяної деревини в Африці.
Сумнозвісна російська компанія найманців, раніше відома як «Вагнер», охороняє високопосадовців у Центральноафриканській Республіці
«Вагнера» офіційно більше не існує після того, як Пригожин загинув у серпні 2023 року в авіакатастрофі. На думку більшості експертів, аварія була цілеспрямованим вбивством, ймовірно, організованим на найвищому рівні Кремля. Відтак збройні підрозділи роти переважно розділили, включивши до складу Міноборони та інших відомств Росії.
Але прибутковий бізнес Пригожина здебільшого залишається – особливо в Центральноафриканській Республіці. Тут він отримує сотні мільйонів доларів доходу від видобутку алмазів і золота, заготівлі деревини, торгівлі зброєю та інших джерел.
Ненадійна безпека
З 2018 року бійці «Вагнера» виступають як служба особистої безпеки президента країни Фостена-Аршанжа Туадери, а також підтримують його уряд.
Після перемоги на президентських виборах у 2015 році Туадеру переобрали у грудні 2020 року. Хоча голосування перебувало під загрозою жорстокого виклику з боку суперника Туадери Франсуа Бозізе, якому заборонили балотуватися з причин, які деякі спостерігачі назвали сумнівними.
Тим часом підрозділи наступників «Вагнера», перейменовані в C.A.R., перетворилися на воєнізовану поліцію, яка діє поза законом, коли безкарно вчиняє правопорушення та злочини.
Багато людей страждає, і, здається, ніхто про це не знаєАдам
«У C.A.R. «Вагнер» удосконалив план захоплення держави. Він підтримує криміналізовану державу, захоплену президентом Центральної Африки та його найближчим оточенням, нарощує військову міць, забезпечує доступ до дорогоцінних корисних копалин і розкрадає їх, упокорює населення терором», – йдеться у звіті неурядової дослідницької організації The Sentry за 2023 рік.
Люди, які стали жертвами російських найманців, кажуть, так само свідчать про страх, який російські підрозділи вселили в частину населення.
«Уявіть, як мало ви можете, коли люди приходять зі зброєю і не говорять вашою мовою», – сказав у вересні в інтерв’ю чоловік, який попросив вказати лише його ім’я Адам. – Я повинен просто чекати, поки вони знову повернуться? І хтозна, що тоді станеться?»
Власник крамниці в селі за дві години на південний захід від Бангі Адам сказав, що його магазин розграбували «білі хлопці з татуюваннями та в масках на обличчях», які розмовляли російською.
«За межами столиці… багато людей страждає, і, здається, ніхто про це не знає, – сказав він Радіо Свобода. – Це стосується і мене, і багатьох інших людей у різних місцях і регіонах».
«Нестримна жорстокість»
Коли найманці «Вагнера» вперше розгорнулися в C.A.R. у 2018 році, вони прибули нібито для навчання та інструкторських місій, а також щоб надати безпеку уряду Туадери.
«Вагнер» заснував компанію під назвою Sewa Security Services, щоб нести службу як місцева організація, яка наглядає за російськими бойовиками в країні. Міністерство оборони зареєструвало більші сили колишніх бійців «Вагнера» під назвою «Африканський корпус».
За деякими оцінками, на піку присутності «Вагнера» було задіяно до 2300 бійців. Торік у вересні колишнього головного командира штурмової групи «Вагнера» призначили головним радником з безпеки Туадери.
Багато людей також приписували російським військам придушення багаторічного конфлікту, розпаленого релігійними й етнічними відмінностями та боротьбою за контроль над багатством країни.
З 2018 року російські найманці забезпечують охорону президента та урядовців Центральноафриканської Республіки. Вони також тренували урядові сили. Дочірні компанії, яких підтримує Росія, отримали вигідні концесії на видобуток золота та алмазів
Однак протягом наступних років активісти, репортери та експерти – навіть Організація Об’єднаних Націй – накопичили гору доказів, які вказують на злочини: вбивства, тортури, страти, викрадення, зґвалтування, крадіжки. Усі вони достовірно пов’язані з силами «Вагнера» та їхніми наступниками.
Згідно з даними, зібраними американською некомерційною організацією Armed Conflict Location & Event Data, між 2018 і 2024 роками російські війська брали участь у понад 100 перестрілках і вчинили понад 362 насильницькі дії проти цивільних. Це призвело до щонайменше 786 жертв.
У 2021 році коаліція повстанських груп здійснила невдалий переворот проти Туадери. Це сталося після суперечливих президентських виборів. Війська «Вагнера» допомогли урядовим військам відбити атаку. У зв’язку з цим посол Росії в країні Володимир Титоренко заявив, що «російські солдати залишаться доти, поки [опозиційні] повстанці та бандити збройних груп не будуть повністю знищені».
У звіті Human Rights Watch за 2022 рік процитувала понад три десятки людей, які стали жертвами різних злочинів у період з лютого 2019 року по листопад 2021 року. Усі засвідчили, що їх вчиняли чоловіки з білою шкірою, які розмовляли російською.
Робоча група ООН, яка досліджувала використання найманців у ЦАР та в інших місцях, повідомляла про свідчення вцілілих, які описували російських офіцерів, які вчиняли зґвалтування та сексуальне насильство над жінками, чоловіками та молодими дівчатами. За даними групи, багато постраждалих не бажають подавати офіційні скарги до органів влади через страх покарання.
Повідомлення про тортури надходять і далі. Моніторингова група ООН виявила один із поширених методів: підключення статевих органів людини до електричних кабелів і під’єднання струму.
Російські найманці підтримують президента та урядовців Центральноафриканської Республіки і охороняють їх
«Бажаний внесок російських двосторонніх сил у поліпшення безпеки контрастує із засудженням порушень прав людини, які вони здійснюють», – окремо заявив призначений ООН чиновник Яо Агбеце у звіті за серпень 2022 року. Свідки вказують на «нестримну жорстокість» з боку російських військ.
«Розмовляючи з вами, я усвідомлюю, що вони відреагують. Я боюся. Говорити, що не боюся, несправедливо, – сказав Елвін в інтерв’ю Радіо Свобода в листопаді минулого року. – Я не знаю, що може статися зі мною завтра чи післязавтра».
Вранці 9 серпня 2024 року Адам був у своєму невеликому продуктовому магазині в Мбайкі (це приблизно за дві години їзди на південний захід від столиці Бангі). Він помітив два пікапи та кілька мотоциклів, які з ревом в’їхали в місто. Група озброєних до зубів чоловіків почала викрикувати накази місцевим чоловікам і хлопцям, вимагаючи назвати себе.
Деякі з них були військовослужбовцями Збройних сил Центральної Африки, відомих під абревіатурою FACA. Вони били Адама та деяких інших чоловіків зброєю, вимагаючи зізнань, чи зберігали вони зброю, і якщо так, то де.
За словами Адама, за ними йшли «білі хлопці з татуюваннями в масках», які говорили російською.
Кількість жертв порушень прав людини з боку «Вагнера» зростаєЄлена Апарач
Росіяни увірвалися в магазин Адама, каже чоловік, і завантажили в машини крадені товари: «Вони забрали взуття, намети, кухонні плити, рис, рослинну олію і навіть ветеринарні препарати. Спустошили мій магазин».
Далі колона попрямувала до іншого села. Там продовжила грабувати магазини, вимагаючи від місцевих чоловіків посвідчення. Адам сказав, що його кузена, який намагався втекти, застрелили та кинули у вантажівку разом із групою інших чоловіків.
За словами Адама, росіяни від’їхали приблизно за два кілометри, а потім перерізали його двоюрідному брату шию.
«Вони залишили його біля головної дороги, приблизно за 10 хвилин ходьби в кущах. Потім обмотали мотузку навколо його живота і повісили на сусідньому дереві», – сказав він.
Трохи пізніше Адам та інші знайшли тіло на дереві. Його зняли та закопали.
«Кому скаржитися?»
Ігор Нгайсе розповів, що в грудні 2020 року його тітку Альбертину застрелили російські солдати. Ймовірно, це тому, що вона бачила перестрілку з повстанцями.
Ігор розповідає, що 25 січня 2021 року він лежав у своєму маленькому будинку в Сібуті (селі на північ від Бангі), коли раптом почув стрілянину надворі. Дочекавшись, поки все вщухне, визирнув з кімнати й побачив, як коридором йде російський солдат. Ігор сказав, що вибіг із будівлі, а потім чув, як солдат спершу стріляв із рушниці в кожну кімнату, а потім обстріляв головну вітальню.
Ще Нгайсе розповів, що його 25-річна молодша сестра сховалася в будинку. Вона злякалася, але ушкоджень не зазнала.
Кількість жертв порушень прав людини з боку «Вагнера» зростаєЄлена Апарач
Після інциденту, який висвітлювали місцеві ЗМІ, Нгайсе звернувся за допомогою до комісара місцевої поліції. Вони зіткнулися з – імовірно – високопоставленим російським офіцером, який запропонував Ігорю 5000 центральноафриканських франків (близько 8 доларів). Як сказав Ігор, здалося, це були його кишенькові гроші. Ображений Нгайсе відмовився.
«Якщо мені потрібно скаржитися, то кому? – сказав він Радіо Свобода. – Я точно не знаю, що відбувається в цій країні».
«Кількість жертв порушень прав людини з боку «Вагнера» продовжує зростати», – повідомила Радіо Свобода Єлена Апарач, яка раніше очолювала робочу групу ООН з питань найманців. – На жаль, немає скоординованих розслідувань і ефективної відповідальності».
Російські солдати прославилися жорстокою тактикою, яку вони використовували для залякування людей – навіть тих, яких навчили самі.
Як, наприклад, Хосе Бефіо, якого раніше завербували урядові сили. А солдати «Вагнера» навчили його, щоб командувати місцевим підрозділом загальнонаціонального ополчення, відомого як «Антибалака».
Бефіо, який, за словами спостерігачів ООН, був причетний до злочинів у минулому, пізніше відмовився від підтримки уряду та його російських союзників. Він виступив проти деяких злочинів, які російські солдати вчинили в регіоні, повідомили Радіо Свобода його дядько Бачір Ітуманджі та дві його дружини.
23 липня 2024 року Бефіо спав у своєму будинку у центральному місті Бука. Перед світанком російські солдати увірвалися, викрали чоловіка та його близького помічника.
Президент ЦАР Фостен-Аршанж Туадера (ліворуч) і президент РФ Володимир Путін потискають один одному руки перед офіційною церемонією привітання лідерів делегацій саміту «Росія-Африка» в Санкт-Петербурзі, Росія, 27 липня 2023 року
Ітуманджі сказав, що він та інші родичі прокинулися рано від звуку стрілянини та вибухів. Коли все закінчилося, він поїхав на місцеве підприємство з очистки бавовни, де сталася стрілянина.
За словами Ітуманджі, коли він знайшов тіла Бефіо та його помічника, побачив, що росіяни обезголовили їх і поміняли місцями їхні голови, поклавши голову Бефіо на руки помічника і навпаки. Фотографії тіл поширилися країною. Моніторингова місія ООН також зафіксувала інцидент.
Випадкові перехожі, які вже були там, повідомили Ітуманджі, що винуватцями є російські солдати.
«Ми занесли мертвого всередину і повернули його голову на місце, а також голову його товариша, – сказав він. – Ми помили тіла перед тим, як поховати».
Вони також викрали трьох маленьких дітей Бефіо і утримували їх протягом кількох днів, сказав Ітуманджі. Коли їх повернули в родину, у всіх трьох були вирвані зуби.
Обезголовлення Бефіо було частиною звірств і публічних страт, вчинених як російськими солдатами, так і FACA, каже Чарльз Буссель, експерт з Міжнародної кризової групи бельгійського аналітичного центру.
«Терор використовують як зброю, бо «Вагнер» і FACA можуть не мати достатньо сил, щоб бути присутніми всюди, – сказав Буссель Радіо Свобода. – Вони використовують страх, який може бути ефективним способом змусити людей повідомляти та продавати інформацію росіянам».
За його словами, обезголовлення Бефіо та поширені фотографії також, ймовірно, стали публічним попередженням.
Пам'ятник покійному Пригожину та Дмитру Уткіну, колишньому військовому, якого вважають першим командиром «Вагнера» у Центральноафриканській Республіці
«Це могло бути повідомлення іншим воєначальникам, спосіб угамувати країну, – сказав Буссель. – Можливо, це був меседж: якщо ви порушите свої обіцянки «Вагнеру», ось що на вас чекає».
Незважаючи на значні докази, надані правозахисниками та експертами ООН, російські чиновники в Москві та Бангі неодноразово заперечували звинувачення росіян у вчиненні злочинів у країні.
«Російські військові радники не могли брати участь і не брали участі у вбивствах чи пограбуваннях. Це чергова брехня», – заявив речник Кремля Дмитро Пєсков у відповідь на звіт ООН за 2021 рік.
Радіо Свобода звернулося за коментарем до C.A.R. щодо повідомлення про російські злочини, але відповіді не отримало. Речник офісу Туадери також відмовився відповідати на запитання, сказавши лише, що «співпраця з Росією чудова, і це непокоїть західних людей, які хочуть демонізувати Центральноафриканську Республіку».
Незважаючи на заподіяний страх і залякування – за схвалення уряду, кажуть експерти, немає жодних ознак того, що безпекова присутність Росії зміниться найближчим часом.
У будь-якому разі Тудера та його адміністрація пішли на поглиблення зв’язків. Минулого місяця Туадера їздив до Москви, де його зустрічали червоною доріжкою та невеликим парадом почесної варти біля стін Кремля.
Тим часом новий пам’ятник з’явився у столиці в C.A.R. місяць тому. Це пара статуй, присвячених покійному Пригожину та Дмитру Уткіну, колишньому військовому, якого вважають першим командиром Вагнера. Він також загинув у авіакатастрофі 2023 року.
Над цим матеріалом із Центральноафриканської Республіки працював Жан-Фернан, із Праги – кореспонденти Радіо Свобода Мая Живанович і Майк Екел.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Африканський найманець загинув у війні проти України. Його родина не може повернути його останки ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Від «тітушок» до «вагнерівців». Кримінальна біографія Армена Саркісяна (розслідування) ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Армен Горлівський», він же Армен Саркісян, загинув у Москві внаслідок вибуху. Що відомо про це?